Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

Ostatní

Trezory na zbraně a jejich správná úschova

Trezory na zbraně a jejich správná úschova

Trezor je vždy správnou volbou. Máte-li doma střelnou zbraň nebo dokonce více zbraní, je důležité, aby se k nim nedostal nikdo nepovolaný. Zbraně by v žádném případě neměly být v dosahu dětí, dostat se k nim nesmí ani další nepovolané osoby.

Jaká jsou pravidla?

Trezory na zbraně se postarají o to, že se ke zbraním nedostanou žádné nepovolané osoby (především děti nebo osoby duševně nemocné). Zbraně jsou také v bezpečí před případnými zloději, kteří by je mohli ukrást. Trezory jsou zkrátka zárukou toho, že se zbraněmi nebude manipulovat nikdo neoprávněný.

Máte-li doma pouze jednu střelnou zbraň a méně než 500 nábojů, postačí, když zbraň někam zamknete a zabezpečíte ji před ztrátou, zneužitím a odcizením. Speciální trezor nepotřebujete.

Máte-li doma více střelných zbraní (střelné zbraně do 10 kusů a střelivo do 10 000 nábojů), je třeba, abyste je uložili do uzamykatelné ocelové schránky nebo skříně či zvláštního uzamykatelného zařízení.

Pokud jste majitelem jedenácti až dvaceti střelných zbraní a máte doma více než 10 000 nábojů, musíte zbraně uchovávat v uzamykatelném skříňovém trezoru, v uzamčené místnosti nebo samostatně stojícím objektu.

Výběr trezoru na zbraně

Trezory na zbraně umožňují bezpečně uložit pistole, pušky i munici. Pořídit si můžete trezor nebo skříň na krátké střelné zbraně, ale i trezor na dlouhé zbraně. Trezor může mít různou velikost, různé provedení, různou úroveň bezpečnosti. Odemykat ho můžete klíčem, číselným kódem nebo otiskem prstu.

Pokud vybíráte trezor na zbraně, volte takový, který není snadné otevřít. Vždy pořizujte trezor s certifikací bezpečnostní třídy, jen tak budou vaše střelné zbraně dostatečně zabezpečeny před krádeží nebo zneužitím. Obecně platí, že čím vyšší třída, tím bezpečnější trezor. (Při koupi byste k trezoru měli obdržet certifikát.) Nebojte se do koupě trezoru investovat i větší finanční obnos, tato investice se určitě vyplatí. Trezor na zbraně nekupujete každý den.

Zatímco trezor na pistoli je menších rozměrů a vejde se vám například do skříně, trezor na dlouhé zbraně často připomíná spíše šatní skříňku a budete si na něj doma muset vyhradit více místa. Jeho velikost se odvíjí od toho, kolik zbraní je v něm možné uložit.

Trezory nebo skříně na zbraně standardně mají úchyty na zbraně a poličky vytěráky. Jelikož střelivo musí být uchováváno odděleně od zbraně, trezory mívají také vnitřní uzamykatelnou schránkou na střelivo.