Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

OndraŽivotní prostředí

Pod projektem Ukliďme Česko se můžete podepsat i vy

Pod projektem Ukliďme Česko se můžete podepsat i vy

Ukliďme Česko je dobrovolnická celorepubliková úklidová akce, která se inspirovala světovou iniciativou Let´s Do It!, která má za cíl zapojit co nejvíce lidí a zbavit svět odpadků a černých skládek. I vy se můžete do této akce zapojit, třeba jako dobrovolník nebo i jinak.

Co si lze pod projektem Ukliďme Česko představit?

První úklid v rámci projektu Ukliďme Česko proběhl 16. a 17. května v roce 2014. Myšlenka projektu však žila už o něco dříve. Například rok před tímto úklidem se mapovaly černé skládky, aby organizátoři získali představu, co všechno je v Česku potřeba uklidit.  Úklidy v rámci dobrovolnické akce Ukliďme Česko mají své oficiální termíny, ale počítají se a zaznamenávají se i úklidy mimo ně. Například hlavní úklidy v rámci akce Ukliďme Česko 2021 probíhaly na jaře 27. března a na podzim 18. září. Pokud jste tyto termíny prošvihli, nevadí. Do úklidu Česka se stále můžete zapojit v rámci aktuálně probíhajících úklidů, nový úklid můžete zorganizovat jako organizátor akce nebo si stačí počkat na další hlavní úklidové dny v rámci projektu Ukliďme Česko 2022, které jsou plánované na sobotu 2. dubna 2022 a na sobotu 17. září 2022.

Projekt má velkou mediální podporu. Na webových stránkách Ukliďme Česko najdete všechny potřebné informace. Inspirovat vás mohou reporty a fotografie z jednotlivých úklidových akcí. Přečíst si můžete spoustu článků o tomto projektu. Projekt založený na dobrovolnictví opravdu rezonuje všemi směry. Byla by proto škoda, kdyby vaší pozornosti unikl.

Jak to je s tím uklízením?

Projekt Ukliďme Česko, který je založený na dobrovolnictví, má celorepublikovou působnost, uklízí se dokonce černé skládky na některých místech za hranicemi České republiky. Od roku 2014 do dneška se projekt rozrostl do obřích rozměrů a znají jej téměř všichni. Původní organizátoři akce a další dobrovolníci, kteří se rozhodli přiložit ruku k dílu, se postarali o to, aby projekt rezonoval napříč médii a aby o něm každý věděl. To ještě více zlepšilo efektivitu úklidů.

Například na začátku o projektu nevěděly třeba sběrné dvory a odmítaly odpadky od dobrovolníků převzít. S těmito a dalšími problémy dobrovolníkům pomáhali původní iniciátoři projektu. Ti i nyní dobrovolníkům poskytují své know-howzajišťují úklidové pomůcky a pomáhají s dalšími administrativními a organizačními věcmi. V současné době je však projekt Ukliďme Česko natolik známý, že jakmile se zmíní jeho název, všichni (to jsou pracovníci sběrných dvorů, starostové…) ví, o co jde. Do projektu se v průběhu jeho fungování zapojují různé firmy, instituce, zájmové skupiny i jednotlivci, kteří projekt činí ještě větším.

Uklízet mohou všichni a kdykoliv se jim zlíbí. Projekt nabízí sice jen dva oficiální úklidové dny v roce (tyto dny jsou více medializované a k dispozici jsou dobrovolníkům také zajištěné pracovní pomůcky), uklízet však mohou dobrovolníci kdykoliv. I menší úklidy v průběhu roku se hlásí a zaznamenávají se – díky mapě úklidů se k nim můžete přidat také vy.

Celosvětová akce Let´s Do It! nebo také Jdeme na to!

Jedná se o dobrovolné úklidové hnutí, které vzniklo v roce 2008 v Estonsku. Při něm se na sběr odpadků a likvidaci černých skládek v lesích, ve městech či u krajů silnic dalo asi 50 tisíc dobrovolníků. Během této akce odstranili po celé zemi zhruba 10 000 tun nelegálního odpadu. Zajímá vás, jak dlouho jim úklid trval? Neuvěřitelných pouhých 5 hodin! Tato čísla ohromila svět a podobné úklidové akce se rozběhly po celém světě. V roce 2014 (to je o šest let později) už bylo do projektu zapojených více než 100 zemí a 8,5 milionu dobrovolníků. Tyto celosvětové úklidové dny dostaly označení World Cleanup Day (celosvětový úklidový den). Není divu, že ani Česko nezůstalo stranou. Vůbec první velký úklid Česka po vzoru iniciativy Let´s Do It! byl naplánovaný na 16. a 17. května 2014 – organizovali jej lidé ze sdružení Ekosmák. Tomuto úklidu předcházelo mapování černých skládek.

ZmapujTo.cz aneb i vy můžete nahlásit černou skládku

Projektu Ukliďme Česko předcházelo asi roční mapování černých skládek. Ty mohli lidé zaznamenávat a stále ještě mohou pomocí webu/aplikace ZmapujTo.cz. Černé skládky jsou trnem v oku všech, kteří se do úklidových akcí pravidelně zapojují. Aby úklidové akce získaly nějaký řád a úklid země měl hlavu a patu, rozhodli se organizátoři nejdříve v Česku zmapovat všechny nelegální černé skládky. Aby na to nebyli sami, snažili se zapojit všechny, kdo má o úklid Česka zájem.

Češi tak mohli pomocí webu ZmapujTo.cz fotit a hlásit všechny černé skládky v jejich okolí. Černou skládku mohou lidé hlásit pomocí chytrého telefonu a mobilní aplikace nebo pomocí webového formuláře. Mobilní aplikace funguje jednoduše – vyfotíte místo, přidáte popis a polohu a informace odešlete.

Úplně první verze ZmapujTo.cz vznikla v květnu 2012 jako projekt s cílem bojovat proti černým skládkám. Po dobu fungování první verze, která byla uživatelsky velmi jednoduchá, se nahlásilo až 2500 černých skládek. V březnu 2014 byla spuštěna druhá vylepšená verze ZmapujTo.cz, která si zachovala svůj původní záměr, ale přinesla mnoho vylepšení. Lidé mohli pomocí chytré aplikace hlásit nejen černé skládky, nýbrž i další problémy, jako je například přeplněný kontejner ve městě. Poměrně nedávno aplikace ZmapujTo.cz spojila síly s aplikací Mobilní rozhlas a slouží nejen k nahlášení černých skládek, nýbrž i jako aplikace pro zasílání nejrůznějších podnětů veřejné správě. Toto spojení můžete využívat v aplikaci Zlepšeme Česko.

Ukliďme Česko mapa

Pokud byste se chtěli do akce zapojit jako dobrovolník, může vám Ukliďme Česko mapa ukázat úklidové akce, které v místě vašeho bydliště probíhají. Mapa míst, kde probíhají úklidy, se pořád aktualizuje. Mapa vám ukáže nejen místo, kde se zrovna uklízí, nýbrž vám prozradí, zda se jedná o úklid organizovaný jednotlivcem, obcí, firmou nebo školou a prozradí vám také informaci, zda je v úklidové skupině pro vás ještě místo. Mapu Ukliďme Česko použijete také coby organizátor akce, když po vyplnění potřebného formuláře označíte bod vašeho úklidu. Díky interaktivní mapě se k vaší skupině mohou přidat další a další dobrovolníci.

Důležitá čísla o úklidu

V roce 2021 iniciativa Ukliďme Česko registruje už 2 481 úklidů (k 4. říjnu 2021). O projektu vyšlo nespočet článků a zapojily se do něj zástupy dobrovolníků, kterým osud Země není lhostejný.

Jak se lze zapojit?

Do projektu Ukliďme Česko se můžete zapojit více způsoby. Můžete se stát organizátorem úklidové akce. Můžete pomáhat jako dobrovolník, do projektu se zapojíte už jen tím, že zmapujete černé skládky. Akci můžete podpořit také finančněmateriálně nebo mediálně.

Kdo konkrétně uklízí v rámci projektu Ukliďme Česko? Všichni! Jsou to učitelé, prodavači, programátoři, turisté, pejskaři, děti, úředníci… zkrátka kdokoli, kdo se nebojí přiložit ruku k dílu. Projekt pro lepší organizaci rozlišuje úklid zájmové skupiny, obecní úklid, školní úklid, firemní úklid a podobně.

Uklízelo se i v době pandemie

Ani v době koronavirové pandemie dobrovolníci v projektu Ukliďme Česko nelelkovali. Protože však bylo shromažďování zakázané, uklízelo se po menších skupinkách v rámci rodiny. Dobrovolníci se dokonce nesetkávali ani u výdeje úklidových pomůcek. Na ty totiž měli bezpečné pytlomaty. Místa pro bezpečné vydávání úklidových pomůcek – tzv. pytlomaty se staly fenoménem jara 2021. Organizátoři projektu Ukliďme Česko jich zřídili hned několik stovek.

Protože se při výrobě pytlomatů fantazii meze opravdu nekladly, vyvrcholil tento trend fotosoutěží o nejoriginálnější pytlomat.