Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

Ostatní

Úvod do výsadby švestek: základní zásady a tipy

Úvod do výsadby švestek: základní zásady a tipy

Výsadba nových švestkových stromů se může v rukou amatéra proměnit v neřízenou střelu. Celý proces výsadby představuje komplexní sérii činností, jenž je třeba dodržet, abychom došli ke zdárnému konci. Zdravá švestka v zahradě je totiž nejen příslibem chutného ovoce, ale také symbolem vytrvalosti a stálosti vůči počasí. 

Ještě předtím, než se pustíte do sázení samotného stromu, mějte na paměti, že každý strom potřebuje jiný typ půdy, a jinou míru přístupu ke slunci. Pro slivoně obecně platí, že preferují prostupnou jílovitou půdu, přičemž se preferuje zvlněný terén nad rovným. Následná příprava co nejkvalitnějšího hlinitého substrátu a vhodného prostředí pro náš malý přírůstek do zahradního království, je oblastí, kde není prostor pro chyby. Zásada, že prevence je lepší než léčba, je zde obzvláště výstižná, neboť efektivní výsadba sníží riziko výskytu chorob a škůdců v budoucnu.

Cyklus kvetení a plození

S přicházejícím jarem stromy přechází do fáze kvetení, které předznamenává nadcházející úrodu a zároveň je součástí estetiky každé zahrady. Pochopení povahy těchto stromů je klíčem k jejich dlouhověkosti a bohaté plodnosti. Od dubna do května se tak můžeme těšit z květů švestek, které proměňují starý sad v zahradu plnou barevných poupat. Květy samotné jsou bílo – zelené, s průměrem okolo 2 centimetrů. 

Závěrečné dějství celého představení se odehrává na podzim. Slivoně se zahalí do odstínů zlaté, oranžové a červené barvy – tehdy se nám naskytne pohled na opravdovou krásu slivoní. Slivoně v zahradě však nejsou jen o výjimečném pohledu, ale také o celoroční tvrdé práci, která jim zajišťuje vhodné podmínky pro růst plodů. Jde zejména: 

  • prořezávání větví po skončení období plodů, kvůli dostatku prostoru 
  • hnojení (v tomto ohledu jsou švestky samostatné, není třeba často hnojit)
  • aplikace pesticidových přípravků před začátkem kvetení 

Bez ohledu na úsilí, které je třeba vynaložit na údržbu těchto stromů, jsou jejich přínosy neúměrné vynaložené námaze a stojí za to je mít na vlastní zahradě. Zdravé sazenice najdete například na https://moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Svestkove-stromy/28.

Můžete si švestku zasadit sami?

Začněte výběrem druhu; každá odrůda má své vlastní požadavky a preference na podmínky pěstování. Dále precizně připravte půdu – hlinitý, úrodný substrát švestky ocení nejvíce. Poté semena zakopejte asi 5 cm hluboko a nezapomeňte rostlině zajistit dostatek světla a vláhy. Nezapomeňte však: mladý stromek je křehký! V prvních týdnech potřebuje zvláštní péči. Přesnost a odbornost jsou základem pro úspěšnou výsadbu.

Tak je tomu i v případě roubování (tj. rozmnožování) slivoní. Před roubováním je důležité pečlivě prostudovat požadavky jednotlivých odrůd a nejvhodnější dobu pro roubování. Některé preferují pozdní léto nebo časný podzim, jiné lépe reagují na adaptační proces na jaře.

Druhy slivoní v zahradě: najděte ideální druh pro vaši oblast

V zahradní krajině kralují různé druhy, od klasické švestky domácí přes exotickou švestku japonskou až po dekorativní trnovník akát. Každá jedinečná odrůda nabízí něco jiného, dobře tedy zvažte vhodnost a estetiku každého druhu.

Klíčovým faktorem, který je třeba vzít v úvahu, je velikost švestky na vaší zahradě. Nezapomeňte, že většina druhů dorůstá do výšky 4-7 metrů! Pro váš nový přírůstek do zahrady bude nutné zajistit dostatečný prostor. K pochopení nároků daného druhu vám pomůže pečlivá analýza jeho vlastností. Skutečnou zkouškou je snaha přizpůsobit druh specifikům vaší zahrady. Na druhou stranu radostné nadšení z experimentování s různými druhy může přinést velmi uspokojivé výsledky! 

Pochopte požadavky při pěstování

Slivoně jsou skutečnou oázou chuti v našich zahradách. Některé lákají svými šťavnatými, sladkými plody, jiné zaujmou svým kvetením. Abychom si však mohli těchto výhod užívat v plném rozsahu, musíme porozumět potřebám těchto pozoruhodných rostlin. Jakmile pro ni najdeme ideální místo, musíme sazenici dostatečně zalévat a poskytovat ji potřebnou ochranu, neboť sazenice jsou nejzranitelnější. 

Závěrem nezapomeňte, že každá zahrada, kde pěstujeme švestky, je místem plným možností! A právě pochopení požadavků starosti o švestky nám pomůže tyto možnosti maximálně využít.