V tomto článku si popíšeme další oblíbenou turistickou trasu v Beskydech, kterou je výstupová cesta na Smrk z Ostravice. Jedná se o středně náročnou trasu, kterou by měl zvládnout každý průměrný beskydský turista 🙂
Cesta je označena červenou značkou a vede skrz přírodní rezervaci Bučací potok a přírodní rezervaci Smrk. Pojďme se nyní společně podívat na jednotlivé úseky trasy.
Základní informace o trase
- Délka trasy: 7,5 km
- Převýšení: 856 metrů
- Turistická značka: červená
- Časová náročnost: cca 2 až 2,5 hodiny při průměrné fyzické kondici
- Dopravní dostupnost: vlak, autobus, auto
Dopravní dostupnost
Obec Ostravice se nachází mezi vrcholy Smrk a Lysá hora. Je dobře dostupná jak vlakem, který zde během dne jezdí v pravidelných hodinových intervalech z Frýdlantu nad Ostravicí, tak autobusem nebo vlastním autem.
V případě dopravy autem doporučuji využít parkování buďto na neplacených parkovacích místech, které se nacházejí kolem vlakového nádraží, nebo placeném parkovišti U Pily.
Ceník parkovného na parkovišti U Pily
1 hodina | 40,- |
Celý den | 100,- |
První úsek trasy – Podél Bučacího potoka na okraj Ostravice
Náš výšlap začínáme u vlakového nádraží v Ostravici, odkud se vydáváme po červené značce směrem ke Smrku. Trasa nás vede po asfaltové cestě skrz zástavbu rodinných domů a chat. Některá z obydlí jsou opravdu pěkná a je radost se na ně podívat. Obzvlášť zajímavá je socha vyřezávaného draka, který hlídá plot jednoho z domů hned na začátku trasy.
Draka míjíme zleva a po mostku překračujeme Bučací potok. Za mostkem se vydáváme vpravo podél koryta potoka. Domků a chat ubývá a my se postupně dostáváme čím dál tím víc na okraj obce. Po 2 kilometrech od startu přicházíme k místu, kde značka schází z asfaltové cesty a navazuje na lesní pěšinu.
Druhý úsek – Skrz přírodní rezervaci Bučací potok k rozcestí Nad Holubčankou
Vcházíme na lesní pěšinu a opouštíme civilizaci. Odteď už trasa vede lesem a lidská obydlí necháváme za zády. Po 2,5 kilometrech od startu vcházíme do přírodní rezervace Bučací potok, kde po kamenech překračujeme vodní tok. V období, kdy více prší nebo taje sníh, může být přechod složitější z důvodu rozvodnění.
Za potokem pokračujeme prudším stoupáním vzhůru. Trasa postupně přechází ve stezku, která kopíruje vrstevnici a proto se stoupání zmírňuje. Po 4 kilometrech od startu přicházíme k rozcestníku Nad Holubčankou.
Třetí úsek trasy – Od rozcestníku Nad Holubčankou k rozcestí Smrk – sedlo
Trasa pokračuje v táhlých serpentinách vzhůru. Stoupání není nijak závratné a proto se jde pohodově. V průběhu chůze vcházíme do druhé přírodní rezervace na trase a tou je rezervace Smrk.
Stezka zhruba po 6 kilometrech od startu přechází v tzv. Knížecí chodník, který nás vede pěšinkou po vrstevnici v prudkém svahu. Za mě jde o jedno z nejzajímavějších míst na trase. Úzká cestička prochází dobrodružnějším terénem než byl ten předešlý a sem tam se nám otevírají krásné výhledy do hlubokého údolí. V zimě bych doporučil na tomto úseku použít nesmeky, jelikož je chodník opravdu úzký a vede místy kolem prudkých strží.
Po Knížecím chodníku přicházíme až k rozcestníku Smrk – sedlo.
Čtvrtý úsek trasy – Prudkým stoupáním k vrcholu
Před sebou máme poslední, zhruba kilometrový úsek. Ten vede prudkým stoupáním, za které si vrchol určitě zasloužíme. Procházíme kolem lesního polomu a míjíme památníky Johna Lennona a Jana Palacha.
Od jara do podzimu může být ve vrcholové části bahnitější terén, který se však dá obejít. Les mizí a my vcházíme na vrcholovou pláň. Jsme v cíli 🙂
Zajímavost na trase
V závěrečném úseku trasy procházíme kolem památníků Johna Lennona a Jana Palacha. Není to z toho důvodu, že by zrovna tihle dva Smrk rádi navštěvovali – u Jana Palacha to teoreticky možné je, ale John Lennon, si troufnu tvrdit, na vrcholu nikdy nestál. Důvodem, proč jsou tyto dva památníky na trase, je to, že se na vrcholu Smrku během minulého režimu scházeli lidé s protikomunistickým smýšlením. John Lennon a Jan Palach byli tedy jakýmsi symbolem jejich aktivit.
Doporučená výbava
Jako výbavu bych doporučil klasické turistické oblečení podle daného ročního období. V zimě počítejte s tím, že když nahoře fouká, tak pocitová teplota padá hodně dolů. Proto bych si doma určitě nenechával rukavice, čepici a nebo šátek na hlavu. Dalším vhodným zimním vybavením jsou určitě nesmeky.
Závěrem
Na závěr ještě přikládám pár fotek s výhledem z vrcholu. Pokud hledáte i jiná místa v Beskydech, která stojí za to navšívit, mrkněte na náš článek Co vidět v Beskydech.
Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?
Klikněte na hvězdičky pro hodnocení!
0 komentářů