Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

CestováníHonzaTuristika Beskydy

Výstup na Lysou horu z Frýdlantu nad Ostravicí

Výstup na Lysou horu z Frýdlantu nad Ostravicí

Jednou z tras, kterou se dá dostat na Lysou horu v Moravskoslezských Beskydech je trasa po modré turistické značce z Frýdlantu nad Ostravicí. Jedná se o jednu z nejdelších tras, protože má od nádraží ve Frýdlantu až k vrcholu Lysé hory bezmála 12 km. Pojďme společně projít tuto trasu a popsat si její zajímavá místa.

Základní informace o trase

  • Délka trasy: 11,6 km
  • Převýšení: 962 metrů
  • Turistická značka: modrá
  • Časová náročnost: cca 3 hodiny při průměrné fyzické kondici
  • Dopravní dostupnost: vlak, autobus, auto

První úsek – Z Frýdlantu nad Ostravicí do Malenovic

Začínáme na vlakovém nádraží ve Frýdlantě nad Ostravicí a vydáváme se po modré značce skrz město. Začátek trasy nás vede převážně městskou zástavbou až docházíme k mostu přes řeku Ostravici. Za ním pokračujeme už mimo hlavní cestu pěším chodníkem, který nás vyvádí do zástavby rodinných domů nad městem. Tady se nám začínají otevírat výhledy jak na Lysou horu, tak se nám za zády objevuje hřeben masivu Ondřejník.

Trasa pokračuje dále mezi rodinnými domy. Po necelých 3,5 kilometrech od startu docházíme do obce Malenovice. Tady máme poslední možnost se zastavit na něco k pití nebo snědku, dále až k vrcholu musí turisté spoléhat na zásoby ve svém batohu.

Cesta z Malenovic na Lysou horu
Trasa se za Malenovicemi začíná více zvedat

Druhý úsek – Z Malenovic k mohyle Ivančena

Za Malenovicemi se nám začíná profil trasy zvedat a cesta pokračuje více do kopce. Opouštíme chatovou oblast, která se nachází na kraji obce, a dále naše trasa vede lesem.

Po 8,5 kilometrech od startu přicházíme k mohyle Ivančena. Jde o kamenný pomník, který byl vybudován na počest zastřelených skautů z Odboje slezských junáků, kteří za druhé světové války prováděli odbojovou činnost v Moravskoslezském kraji a to i v Beskydech. Jedním z míst, kde se skauti scházeli byla Chladná voda pod Lysou horou, kterou začíná objevovat čím dál více turistů.

U mohyly se nachází dřevěný přístřešek, který je skvělým místem k odpočinku a nabrání sil na třetí a závěrečný úsek.

Mohyla Ivančena pod Lysou horou
Mohyla Ivančena

Třetí úsek – Od Ivančeny na vrchol Lysé hory

Od Ivančeny pokračujeme lesem dále k vrcholu. Úsek vede kamenným terénem a střídají se nám prudší a volnější úseky. V zimním období doporučuji využít nesmeků, které se hodí na zledovatělém povrchu, který se zde v zimě vyskytuje.

Po pár kilometrech přicházíme na rozcestí Malchor, odkud se nám naskýtá pohled na Lysohorský vysílač v celé jeho kráse. Víme, že k vrcholu už zbývá jenom kousek. Pokračujeme dále po modré značce. Úzkým chodníčkem dojdeme k památníku obětem Lysé hory, jehož dominantou je velký dřevěný kříž.

Před sebou máme posledních 300 metrů, na kterých procházíme kolem Bezručovy chaty až k vrcholovému kameni, který je cílem naší trasy.

Vysílač na Lysé hoře
Vrchol Lysé hory na dohled

Zajímavosti na trase

Největší zajímavostí je určitě mohyla Ivančena, která nám připomíná nemilou historii 2. světové války.

Dalším místem, které stojí za zmínku je památník obětem Lysé hory.

Občerstvení a ubytování na Lysé hoře

Na Lysé hoře se nacházejí dvě chaty, ve kterých se můžeme občerstvit a dokonce i ubytovat. Jedná se o Bezručovu chatu a chatu Emil Zátopek – Maratón.

Pokud však na horách dáváte přednost vlastní stravě, tak vám můžeme doporučit sterilovaná hotová jídla, které si můžete připravit kdekoliv. Jsou skvělá jak na hory, tak dovolenou nebo dlouhé cesty. Velké srovnání nejlepších 3 českých výrobců naleznete v článku pod tlačítkem níže.

Náročnost výšlapu a doporučená výbava

Trasa není víceméně extra náročná. Určitě není vhodná pro lidi, kteří nejsou zvyklí na pohyb a sport celkově. Dá se zvládnout i s dětmi, které však musí buďto po svých nebo v nosítku. Kočárkem přes terén neprojedete.

Co se výbavy týče, tak v zimním období doporučuji nesmeky a popřípadě trekové hole. Samozřejmostí je pak teplé a odolné oblečení.

Závěrem

Výstup na Lysou horu z Frýdlantu nad Ostravicí po modré značce je jen jednou z možností jak dojít na vrchol Lysé hory. Přehled dalších tras najdete v článku Kudy na Lysou horu? Vyberte si svou trasu.

Další místa, které stojí v Beskydech za návštěvu, naleznete v našem článku Co vidět v Beskydech.