Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

CestováníHonzaTuristika Beskydy

Výstup na Lysou horu z Krásné po žluté značce

Výstup na Lysou horu z Krásné po žluté značce

Lysá hora v Moravskoslezských Beskydech se dá vyjít z mnoha stran. Jednou z možností výstupu je trasa z obce Krásná, která vede po žluté značce. Osobně tuto trasu (společně se žlutou značkou od Šance) považuji ze všech tras na Lysou za fyzicky nejvíce náročnou, jelikož na 6 km překonáte převýšení 828 metrů. Níže naleznete detailní popis trasy na vrchol.

Základní informace o trase

  • Délka trasy: 6,3 km
  • Převýšení: 828 metrů
  • Turistická značka: žlutá
  • Časová náročnost: cca 2 hodiny při průměrné fyzické kondici
  • Dopravní dostupnost: autobus, auto

Dopravní dostupnost

Jak je uvedeno v bodech výše, tak do obce Krásná se dá dostat buď autem nebo autobusem. V případě auta doporučuji zaparkovat na parkovišti Rekreant, které se nachází vedle požární zbrojnice a disponuje parkovacím místem pro cca 25 aut. To může být problém během víkendů, kdy na hory míří mnoho turistů a zaparkovat auto se změní v nedosažitelnou misi.

Proto dávám dlouhodobě přednost autobusu, který zde jezdí z Frýdku-Místku. Je však třeba počítat s tím, že na těchto spojích nelze přepravovat psy a to dokonce ani s náhubkem a vodítkem. Jednou jsme se na tom s kamarádkou vytrestali, kdy nás řidič autobusu nepustil a museli jsme si vymyslet náhradní program. Více se dočtete v článku Deníku.

První úsek – Od Rekreantu k rozcestí Pod Šebestýnou

Start naši trasy začíná na již zmiňovaném parkovišti Rekreant. Odtud se vydáváme po silnici, kdy asi po kilometru docházíme k odbočce a po mostě přecházíme přes řeku Mohelnici. Kousek za mostem se napojujeme na lesní kamennou cestu, která nás dovádí k louce přes kterou vede značka. Jde o první větší stoupání na trase, které nás už bude doprovázet po celou dobu cesty. Za loukou vcházíme do lesa a opět pokračujeme po lesní kamenité stezce. Po 2 a půl kilometrech od startu přicházíme k rozcestí Pod Šebestýnou.

Louka na žluté trase na Lysou horu
Jeden z mála nezalesněných úseků na trase

Druhý úsek – Od rozcestí Pod Šebestýnou k rozcestí Malchor

Od rozcestí Pod Šebestýnou pokračujeme stejným terénem dále vzhůru. Po necelém kilometru se nám začíná trasa stáčet doprava, kdy uděláme pomyslné esíčko a stezka se nám nasměruje přímo proti vrstevnici. Na následujícím kilometru a půl překonáme převýšení bezmála 300 metrů.

U “esíčka” je možno mezi stromy pozorovat vrchol Lysé hory s vysílačem. Kousek od tohoto místa se pak nachází přístřešek s posezením, který můžeme využít k načerpání sil.

Po překonání stoupání se nám sklon trasy mírní a nějakou chvíli jdeme po rovině. Je to příjemný úsek vhodný k odpočinku. Přicházíme k rozcestníku Malchor, kde se napojuje modrá značka z Frýdlantu nad Ostravicí.

Kamenná cesta k vrcholu Lysé hory
Trasa po žluté značce se vyznačuje prudkými úseky

Třetí úsek – Od rozcestí Malchor k vrcholu

Před sebou máme poslední úsek trasy, který nám však nedá nic zadarmo. Vede totiž v serpentinách po bývalé sjezdovce, takže si ještě před koncem dáme pořádně do těla. Obzvlášť v zimě je tento úsek výživný a jednoznačně doporučuji být vybaven nesmeky. Za vytrvalost jsme odměněni krásnými výhledy na Travný, Prašivou atd.

Pokud bychom se úseku se sjezdovkou chtěli vyhnout, můžeme ho obejít po mírnější modré značce od rozcestníku Malchor. Trasa nás rovněž dovede k vrcholu Lysé hory.

Tak a jsme v cíli 🙂 Zmákli jsme to!

Žlutá stezka na Lysou horu vedoucí po bývalé sjezdovce
Poslední úsek vedoucí po bývalé sjezdovce

Zajímavost na trase

Jak jsem psal výše, tak závěrečný úsek výstupu vede po bývalé severní sjezdovce, která zde fungovala celých 50 let. Sjezdovka byla 1320 metrů dlouhá a podle pamětníků se jednalo o jednu z nejlepších sjezdovek v Beskydech. Vyjímečná byla svou náročností a taky délkou sezóny, po kterou zde bylo (díky sněhovým podmínkám) možné lyžovat. V roce 2000 byla na popud CHKO Beskydy a ochránců přírody zrušena.

Náročnost výstupu a doporučená výbava

Trasa z Krásné je za mě nejnáročnější značená trasa na Lysou horu. Nejde však o náročnost, kterou by nezvládl průměrný turista.

Co se vybavení týče, tak v letní sezóně je potřeba myslet na kvalitní pevnou obuv a vyhovující sportovní oblečení. V zimě nezapomeňte na nesmeky a teplé zimní oblečení určeného na turistiku.

Závěrem

Další turistické trasy, které vedou na vrchol Lysé hory naleznete v článku Kudy na Lysou horu? Vyberte si svou trasu.

Pokud se vám líbilo na Lysé hoře, tak vás určitě zaujmou i další místa v Beskydech, které stojí za to navštívit. Naleznete je v našem článku Co vidět v Beskydech.