Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

CestováníHonzaTuristika Beskydy

Výstup na Lysou horu z Ostravice po červené značce

Výstup na Lysou horu z Ostravice po červené značce

Na nejvyšší horu Moravskoslezských Beskyd, vede mnoho tras. Výstup na Lysou horu můžeme začít například z Ostravice. Jde o nejvíce oblíbenou a nejfrekventovanější trasu, která je vyznačena červenou barvou.

Základní informace o trase

  • Délka trasy: 8,5 km
  • Převýšení: 905 metrů
  • Turistická značka: červená
  • Časová náročnost: cca 2,5 hodiny při průměrné fyzické kondici
  • Dopravní dostupnost: vlak, autobus, auto

Parkování na Ostravici

Pokud se na Ostravici dopravíte autem, tak jej budete muset i někde zaparkovat. V minulosti se dalo vyjet po červené značce k lanovému centru Opičárna, kde bylo provizorní parkoviště. Parkoviště však bylo uzavřeno a tak je nyní nejlepší volbou zaparkovat přímo v Ostravici. Aby byl zvládán nápor turistů, bylo vybudováno velkokapacitní placené parkoviště u bývalé pily, která se nachází vedle vlakového nádraží.

Ceník parkovného

1 hodina40,- Kč
Celý den100,- Kč
Ceník parkovného na parkovišti U Pily

Popis výstupu na vrchol

Naše cesta začíná u vlakového nádraží v Ostravici. Vydáváme se po asfaltové cestě kolem pily a překračujeme mostem řeku Ostravici, která je přirozenou hranicí Moravy a Slezska. První úsek vede lesem kolem Sepetného potoka, dále je cesta lemována soukromými chatami.

Osobně tento úsek beru jako nejméně záživný, protože kromě příjemného chládku v létě, který vytváří potok a stín stromů, nic moc jiného nenabízí. Býval zde i problém s provozem aut, protože po asfaltce se dalo dostat na parkoviště ,,U Transformátoru”, které se nachází vedle lanového centra Opičárna. To bývalo hojně využíváno turisty, kteří přijeli autem, aby si nezáživný úsek zkrátili. Nyní je však parkoviště uzavřeno a parkovat se dá jen dole v Ostravici nebo u hotelu Sepetná, kde je parkování zpoplatněno. Z Ostravice lze využít kyvadlové autobusové dopravy, která nás k transformátoru vyveze.

Značka nás vede kolem zmiňované Opičárny a pokračuje po asfaltovém povrchu až k rozcestníku Butořanka, kde máme 3 km cesty za sebou.


Edit: trasa byla nově upravena a za mostem přes řeku Ostravici odbočuje doleva přes Sepetný potok. Poté pokračuje směrem vzhůru jako původní značka. Výhodou je, že po nové trase nejezdí tolik aut, takže turisté nemusejí tak často uhýbat na kraj cesty. Dalším benefitem jsou výhledy do okolní krajiny, které na staré značce chyběly. Navá trasa nás vyvede kolem hotelu Sepetná, za kterým se napojuje na původní trasu pod parkovištěm ,,U Transformátoru“.


Bývale parkoviště ,,U Transformátoru"
Bývalé parkoviště ,,U Transformátoru“

Skály, výhledy a odpočinek

Kousek od tohoto rozcestníku se nachází místo, které jsem objevil docela nedávno a to jsem tudy šel už mnohokrát. Cca 250 metrů od rozcestníku stačí sejít z trasy vpravo a člověk se dostane na skalní útvar Horní Mazák. Je potřeba dávat pozor, kam člověk šlape, aby se vyhnul úrazu. Ze skal se nám otevírá nádherný výhled na druhou nejvyšší horu Moravskoslezských Beskyd, kterou je Smrk.

Od Horního Mazáku pokračujeme kamenitou cestou dále vzhůru. Procházíme kolem posledních soukromých chat na trase a kocháme se krásnými výhledy do krajiny. Tento úsek končí u rozcestníku Lukšinec, u kterého se nachází přístřešek a je to tak ideální místo na posezení a doplnění energie před závěrečným úsekem.

Horní Mazák
Výhled z Horního mazáku

Po kamenech k vrcholu

Od Lukšince nám k vrcholu zbývají 3 km chůze. Je to nejnáročnější úsek na trase, protože vede po kamenitém a nerovném terénu a víceméně se jde pořád do kopce.

Po kamenech projdeme lesním úsekem až se dostaneme k upravenému chodníku, který nám cestu trochu usnadní. V tomto úseku bývá v zimě problém s náledím a bez nesmeků se budete do kopce plazit po čtyřech 🙂 Dolů je to potom o to horší. Proto doporučuju do nesmeků investovat.

Po chvilce šlapání se před námi objeví kopec z jehož špičky ční červený vysílač, takže víme, že jsme od vrcholu opravdu malý kousek. Projdeme kolem pietního místa, které je označeno velkým dřevěným křížem. Tento kříž je věnován všem obětem Lysé hory. Bohužel i na této krásné hoře několik lidí zemřelo, což nám připomíná ne jeden křížek nebo pomníček po cestě.

Z lesa vycházíme u Bezručovy chaty, kolem které projdeme až k vrcholovému kameni. Teď už jen zbývá si náležitě užít výhledy do všech světových stran. Hurá jsme v cíli 🙂

Upravený chodník na Lysou horu
Upravený chodník na vrchol Lysé hory

Zajímavosti na trase

Jednou ze zajímavostí je určitě již zmiňovaný Horní Mazák, který nabízí krásné výhledy a je tak ideálním místem k odpočinku při výstupu.

Dalším zajímavým místem je pak památník, který je věnován lysohorským obětem.

Ubytování na Lysé hoře

Na Lysé hoře se lze ubytovat celkem ve třech chatách. Jedná se o chatu Emil Zátopek – Maratón, Bezručovou chatu a chata Desítka.

Pokud se rozhodnete na vrcholu Lysé hory přespat, tak určitě doporučujeme udělat si rezervaci dopředu. V sezóně bývá o ubytování veliký zájem.

Občerstvení na Lysé hoře

Na konci výšlapu se můžete občerstvit v restauracích, které jsou součástí horských chat na vrcholu. Vybrat si v nich můžete ze široké škály jídel a nápojů.

Pokud však na horách dáváte přednost vlastní stravě, tak vám můžeme doporučit sterilovaná hotová jídla, které si můžete připravit kdekoliv. Jsou skvělá jak na hory, tak dovolenou nebo dlouhé cesty. Velké srovnání nejlepších 3 českých výrobců naleznete v článku pod tlačítkem níže.

Protože jsem milovníkem kávy, tak si občas po výšlapu připravuju vlastní kafe. Jak se dozvíte v tomto článku.

Náročnost výšlapu a doporučená výbava

Jelikož je výstup na Lysou horu z Ostravice celkem nenáročný, tak není potřeba žádného speciálního vybavení. Určitě budete potřebovat pevnou obuv a vhodné turistické oblečení. Na vrcholu bývá často větrno, takže na toto je potřeba taky myslet.

Obtížnost se zvyšuje obzvlášť v zimě, kdy se hlavně v horních částech trasy vytváří námraza a tudíž to může místy pěkně klouzat. Proto vám doporučujeme se v zimě vybavit kvalitními nesmeky, které vám při výstupu a následném sestupu velice pomůžou.

Závěrem

Výstup na Lysou horu z Ostravice je jen jednou z variant jak se na královnu Beskyd dostat. O dalších trasách, které vedou na vrchol se dočtete v našem článku Kudy na Lysou horu? Vyberte si svou trasu.

Další tipy na místa, které stojí za to v Beskydech navštívit, najdete v našem článku: Co vidět v Beskydech.