Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

CestováníHonzaTuristika Beskydy

Výstup na Smrk z Čeladné po červené značce

Výstup na Smrk z Čeladné po červené značce

Hora Smrk v Moravskoslezských Beskydech, jenž je někdy nazývána beskydská K2, je druhou nejvyšší horou tohoto pohoří. Vede na ni více přístupových tras, my si spolu pojďme popsat výstup na Smrk z Čeladné.

Základní údaje o trase

  • Délka trasy: 9 km
  • Převýšení: 762 metrů
  • Turistická značka: červená
  • Časová náročnost: cca 2,5 hodiny při průměrné fyzické kondici
  • Občerstvení na trase: není
  • Dopravní dostupnost: auto, autobus

Dopravní dostupnost

Jak už jsem psal výše, tak naše trasa začíná v Čeladné a to konkrétně u kapličky sv. Cyrila a Metoděje, ke které patří i studánka Cyrilka.

Co se týče dostupnosti, tak ta je zde horší. Úplně nejlepším řešením je dopravit se ke kapličce vlastním automobilem. Tady ale nastává problém s parkováním, protože na daném místě není žádné oficiální parkoviště, a tak je potřeba trošku improvizovat.

Další možností je přijet autobusem na zastávku Čeladná – hájovna Janečkovice, která leží cca 200 metrů za kapličkou. Počet spojů je však omezen a autobus zde nejezdí zas tak často.

Kaplička sv. Cyrila a Metoděje se studánkou Cyrilka
Kaplička sv. Cyrila a Metoděje se studánkou Cyrilka

První úsek trasy – asfalt, asfalt a ještě jednou asfalt

Od kapličky se vydávám červenou značkou po asfaltové cestě. Ta tvoří prvních 5 kilometrů trasy, takže pro někoho může být tak dlouhá cesta po pevném povrchu nezáživná.

Asfaltova cesta z Čeladné na Smrk
První úsek trasy vede po asfaltové cestě

Trasa vede převážně lesem, ale místy se nacházejí výseky, které nabízejí krásné výhledy jak na samotný Smrk, tak například na třetí nejvyšší horu Beskyd Kněhyni. Dále se můžeme kochat pohledy dolů do údolí směrem k Čeladné. Podmínkou dobrých výhledů je samozřejmě pěkné počasí, které mi v době mapování a focení nepřálo.

Po zmíněných 5 kilometrech docházím na rozcestí Polana, kde se napojuje na červenou trasu modrá značka z Podolánek.

Vrchol hory Kněhyně v mlze
Vrchol Kněhyně zahalený mlhou

Druhý úsek – od Polany k Hubertove chatě

Od rozcestí Polana začíná být cesta zajímavější. Vydávám se po lesní cestě přímo proti vrstevnici, takže je výstup více namáhavý.

Na tomto úseku začíná hranice přírodní rezervace Smrk. Rezervace je domovem spousty druhů ohrožených živočichů. Mimo jiné se zde pravidelně pohybuje naše největší kočkovitá šelma rys ostrovid a sem tam se objevuje i medvěd hnědý.

Po cca 2 kilometrech od rozcestí Polana přicházím k loveckému zámečku Hubertova chata, který byl postaven v roce 1910. Vzhledem připomíná spíše loveckou chatu.

Lovecky zámeček Hubertova chata
Lovecký zámeček Hubertova chata

Třetí úsek – přes polomy kolem skal až k vrcholu

Třetí úsek se mi osobně líbí ze všech tří nejvíce. Přijde mi totiž nejvíce “divoký”. Trasa od Hubertovy chaty pokračuje lesní cestičkou, která vede skrz lesní polom. Na něm se trošku protahuji při překonávání spadlých stromů, ale nic co by se nedalo zvládnout. Za pěkného počasí jsou z tohoto místa pěkné výhledy.

Lesní polom na hoře Smrk
Trasa vedoucí skrz lesní polom

Za polomem vcházím opět do lesa, kde překonávám malé údolíčko a docházím k Psí skále. Na ní se nachází pamětní deska pro Pavla Vyroubala. Na internetu se mi však nepodařilo zjistit, kdo Pavel Vyroubal byl.

Pokračuji dále a po zhruba půl kilometru docházím na vrchol 🙂

Psí skála na Smrku
Psí skála s pamětní deskou

Výhody trasy

Za celou cestu k vrcholu jsem nepotkal jediného živáčka. Šel jsem trasu sice ve všední den odpoledne, ale tipnul bych si, že i o víkendu bude situace díky dopravní dostupnosti podobná.

Nevýhody trasy

Možná první asfaltový úsek, který však vyvažují krásné výhledy.

Občerstvení na Smrku

Na vrcholu a ani po trase na Smrk se nenachází žádná chata, takže není možnost občerstvení. Turisté jsou proto závislí na svých zásobách, které si přichystali doma do batohu.

Za nás vám můžeme doporučit sterilovaná hotová jídla, které si můžete připravit kdekoliv. Jsou skvělá jak na hory, tak dovolenou nebo dlouhé cesty. Velké srovnání nejlepších 3 českých výrobců naleznete v článku pod tlačítkem níže.

Alternativní trasa na Smrk z Čeladné

Na Smrk z Čeladné se dá od kapličky dojít ještě další trasou. Místo červené se jde po modré značce, kterou je potřeba po zhruba 3,5 km opustit, projít kus po tzv. Liščí stezce a napojit se na červenou stezku vedoucí z Ostravice. Viz. mapa níže. Tuto trasu lze využít jako sestupovou, pokud se nechcete vracet po stejné cestě zpět.

Mohlo by vás zajímat