Pokud rádi chodíte po horách, a zvlášť po těch českých, tak jistě využíváte turistických značek, které vytyčují trasy na vrcholy kopců, k památkám a významným místům. Česká republika je velmocí, co se turistického značení týče, jelikož je jedno z nejlepších na světě. O jeho údržbu se starají dobrovolníci z řad Klubu českých turistů, kteří o něj pravidelně pečují a udržují ho aktuální. Protože můžeme potkat značení různých tvarů a barev, rozhodl jsem se sepsat tento článek, který vám význam turistických značek osvětlí.
Význam turistických značek podle určení
Turistické značky si můžeme rozdělit na několik druhů podle jejich určení:
- Turistické značky pro pěší turistiku
- Lyžařské turistické značky
- Cykloturistické terénní značky
- Hipoturistické značky
- Značky naučných stezek
- Značky odboček k významným místům
Turistické značky pro pěší turistiku
Označují trasy, které jsou vhodné pro pěší turistiku. Jsou čtvercového tvaru a skládají se ze 3 vodorovných pruhů. Horní a spodní pruh je pro zvýraznění značky kreslený bílou barvou. Prostřední je pak buď barvy modré, zelené, žluté a nebo červené. K označení odboček na trase slouží šipka téže barvy.
Význam jednotlivých barev u turistických značek
Mnoho lidí si myslí, že barva turistické značky souvisí s náročností trasy, kterou vyznačuje, opak je ale pravdou. V obecném kontextu se dají jednotlivé barvy přiřadit k trasám různých délek a určení. Neplatí to ale vždy, protože v minulosti se používala barva pouze červená a až postupně se přidávaly barvy další.
Červená
Označuje dálkové a hřebenové trasy. Příkladem může být červená značka, která vede přes hlavní hřeben Hrubého Jeseníku.
Modrá
Modrá turistická značka značí trasy významějšího charakteru nebo regionální trasy.
Zelená
Zelená značka nám vytyčuje tzv. místní trasy, které by nás měly provést okolím oblasti, ve které se zrovna nacházíme.
Žlutá
Žlutá turistická značka se používá ke značení, zkratek a spojovacích tras. Neplatí však pravidlo, že žlutá trasa je vždycky ta nejkratší.
Lyžařské turistické značky
Tyto značky nám vyznačují trasy pro běžecké lyžaře. Jsou velmi podobné těm pro pěší, avšak místo dvou bílých pruhů mají pruhy oranžové. Prostřední pruh pak může být barvy červené, modré, zelené a nebo bílé. Tak jako u pěších tras se ke změně směru používá šipka stejné barvy.
Cykloturistické terénní značky
Terénní značky pro kola se opět skládají ze tří vodorovných pruhů. Dva okrajové pruhy mají žlutou barvu a prostřední je pak, stejně jako u lyžařských značek, červený, modrý, zelený nebo bílý. Ke změně směru trasy se opět používají šipky stejných barev.
Hipoturistické značky
Tyto značky označují jezdecké trasy pro tzv. hipoturistiku (jízdu na koni). Jsou čtvercového tvaru, kdy podklad je bílý a uprostřed je kruh červené, modré, zelené nebo žluté barvy.
Značky naučných stezek
Naučná stezka je druhem turistické trasy, která vede turistu významnými místy nebo oblastmi. Je značena čtvercovou značkou, která má bílé pozadí, přes které je veden šikmý zelený pruh.
Značky odboček k významným místům
Tyto značky se nacházejí na značených turistických trasách pro pěší. Upozorňují nás na odbočku k významnému místu, které neleží přímo na značené trase. Bývají to například vyhlídky, zříceniny, studánky atd.
Zajímavosti o turistickém značení
Na závěr bych rád uvedl ještě pár zajímavostí, co se značení v České republice týče:
- Délka značených turistických tras v ČR
- První značená turistická cesta
- Odstup mezi značkami na trase
Délka značených turistických tras v ČR
Celková délka značených tras přesahuje hodnotu 44 000 km, což je více než je obvod planety Země. Je to další důvod považovat Českou republiku za královnu v tomto odvětví.
První značená turistická cesta
Těsně po založení Klubu českých turistů v roce 1888, byla roku 1889 vyznačena trasa ze Štěchovic ke Svatojánským proudům. Dnes si můžete projít obnovenou část této trasy, která vede ze Štěchovic ke Slapské přehradě.
Odstup mezi značkami na trase
Maximální odstup mezi značkami by měl být 250 metrů. Ve složitém terénu je vzdálenost menší.
Turistické značky PDF
Stáhněte si náš stručný přehled turistických značek v souboru pdf a používejte ho dle své libosti 🙂
Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?
Klikněte na hvězdičky pro hodnocení!
0 komentářů