Téměř 40 % odpadu, který vyprodukuje průměrná domácnost, je bioodpad. Zbytky ovoce a zeleniny, kávová sedlina, skořápky od vajíček, posekaná tráva či použitá podestýlka pro domácí zvířata – to vše obvykle končí v kontejneru směsného odpadu. Založíte-li si ovšem na zahradě kompost či pořídíte bytový vermikompostér a vybavíte je správným množstvím žížal, můžete tyto růžové živočichy nechat vaše organické zbytky přeměnit na kvalitní hnojivo.
Žížaly v bytě?
Zpracování biologicky rozložitelného materiálu není záležitostí pouze zahrádkářů. Bytový vermikompostér je nádoba určená pro chov žížal, jež z kuchyňského bioodpadu vytváří kvalitní přírodní substrát, přímo doma. Můžete ho umístit na balkon, do koupelny ale i například do ložnice. Vermikompostéry jsou často designově povedené, mohou tak dokonce posloužit i jako dekorace. Zápachu se nemusíte obávat, při správné péči žádný nelibý odér nehrozí. Kamenem úrazu mohou být množící se octomilky. Pokud ale nebudete žížaly překrmovat, nebudete je zahlcovat příliš velkými kusy zbytků a budete pečlivě dovírat víko nádoby, tomuto problému předejdete.
Deset deka žížal, prosím aneb kde koupit žížaly do kompostu
Násada žížal se prodává na buď na váhu nebo na kusy. 100 gramů žížal do kompostu odpovídá přibližně 200 kusům. Na trhu lze sehnat dva druhy – žížalu hnojní a žížalu kalifornskou. První zmíněný druh je ten klasický, se kterým se můžeme setkat běžně na zahradě, v záhonu a přirozeně bez nasazování i v otevřeném kompostu. Žížala kalifornská je pak vyšlechtěný hybrid žížaly hnojní. Jejími výhodami je intenzivnější přeměna organických zbytků, rychlejší množení a delší životnost. Je sice řazena mezi invazivní druhy, kvůli čemuž je zakázáno ji šířit do volné přírody, budete-li s ní ovšem chtít nastartovat nový otevřený kompost na zahradě, nemusíte se její migrace bát. Tento druh je závislý na velkém množství potravy, v případě jejího nedostatku umírá. Z toho důvodu se žížala kalifornská bude držet pouze v oblasti vašeho kompostu. Oba druhy lze mít současně v jednom kompostéru. Jsou příbuzné, a tak se mohou i vzájemně křížit.
Jednu násadu s přibližně 100–200 kusy žížal lze pořídit v cenové relaci od tří set do čtyř set korun. Potřebná váha žížal se rovná dvojnásobku denního objemu vyprodukovaného bioodpadu, který chcete zpracovat. Žížaly do kompostu lze ovšem získat i zadarmo. Buď vyrazíte s kyblíčkem do přírody na žížaly hnojní nebo využijete tzv. „žížalí mapu“, v níž jsou vyznačeni všichni lidé, kteří chtějí žížaly do kompostu zdarma darovat. Zda se někdo takový nachází i ve Vašem okolí, se můžete podívat na tomto odkazu: „Žížalí mapa“.
Domácí mazlíček žížala – jak se o ně starat?
Při péči o žížaly do kompostu je nutno mít na paměti několik zásad:
- Žížaly jsou světloplaché – je tedy nutné mít kompostér z neprůhledného materiálu.
- Potřebují dýchat celým povrchem těla – vermikompostér musí být proto dobře odvětrávaný, zbytky nesmí být příliš malé, aby nezamezili přístupu vzduchu.
- Mají rády vlhko, ovšem neumí plavat – vznikající kompost by proto měl být vlhký, po jeho zmáčknutí v dlani z něj však nesmí téct voda.
Ideální teplota pro jejich produktivní fungování je mezi 15–25 stupni Celsia. Klesne‑li pod 10 stupňů či stoupne nad 26, žížaly přestanou efektivně přeměňovat organické zbytky. Pozor si dávejte během léta. Příliš velká teplota, překračující 32 stupňů, může žížaly usmrtit. Optimální vlhkost pro tato zvířata se pohybuje od 55 do 70 %.
Vlhkost kompostu lze snadno ovlivnit
Příliš suchý kompost lze vyřešit snadno přilitím vody. V případě přemokřeného kompostu je vhodné přidat savý materiál, který může být rovněž zkompostován. Pro tento účel se doporučuje suché listí či stonky, seno, sláma, větší slupky z brambor nebo třeba recyklovaný karton.
Žížalí čaj aneb není čaj jako čaj
Kromě kvalitního substrátu v pevném skupenství, můžete během vermikompostování získat i tekutou složku nazvanou žížalí čaj. Jedná se o vysoce koncentrované hnojivo, kterým po naředění můžete zalévat například pokojové rostliny. Velice prospívá i zelenině. Její plody jsou pak větší a jsou bohaté na vitamíny a minerály. Většina kupovaných vermikompostérů má zabudovaný systém, díky němuž lze tuto tekutinu snadno sbírat.