Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

OstatníŽivotní prostředí

5 rad pro bezpečné půjčování peněz 

5 rad pro bezpečné půjčování peněz 

Život přináší nečekané situace a stejně tak nenadálé výdaje. Ať už vás vede k úvaze o vyřízení půjčky cokoliv, přistupujte k ní s maximální obezřetností. Získat peníze je snadné. Podstatně náročnější je potom uskromňování se po dobu jejich splácení. Přinášíme vám proto 5 zásadních myšlenek, které si nechte projít hlavou, než vkročíte do finanční instituce.

Dobře si promyslete účel půjčky

Opravdu půjčku potřebujete? Ne každý důvod si totiž zaslouží, abyste se zavázali k dluhu. Investice do nezbytně nutných věcí, které vám budou sloužit mnohem déle, než je doba jejich splácení, může být rozumná. Bez domácích spotřebičů nebo třeba vozu na dojíždění do zaměstnání žít v moderním světě příliš dobře nelze. Opakem je však impulzivní zřizování úvěru na okamžité potřeby, třeba na vánoční dárky nebo dovolenou v zahraničí, které vás mohou dovést k finančním potížím. Dvakrát si promyslete, zda je online půjčka skutečně nezbytná.

Vyberte si správného poskytovatele

Půjčíme vám ihned, zdarma, bez úroku, snad i bez dokladů a jakoukoliv výši! Zní to možná lákavě, ale u takových nabídek buďte obezřetní. Stejně jako platí „dvakrát měř a jednou řež“ u samotného rozhodnutí, zda nad půjčkou vůbec přemýšlet, obdobná situace nastává u výběru správného poskytovatele.

Jistější volbou pro online půjčky stále zůstávají seriózní poskytovatelé z řad bankovních institucí. Posoudí vaši schopnost splácet, nabízejí jasné podmínky. Jejich cílem není vás vtáhnout do spirály dluhů. Nebankovní poskytovatelé půjček se obvykle obejdou bez byrokratických kroků a ve schvalování půjček jsou flexibilnější. Můžete se u nich však setkat se skrytými poplatky a nemilým překvapením v podobě výše konečné částky ke splacení.

Důkladně si prostudujte podmínky

Nikdy nepodepisujte dokumenty, jejichž obsah vám není naprosto zřejmý. Přečtěte si celou smlouvu, včetně těch známých kliček ve formě textu psaného malými písmenky na spodním okraji stránky. Pokud informacím a podmínkám podrobně nerozumíte, ptejte se. Transparentnost a ochota vysvětlit podmínky smlouvy pro vás mohou být znakem důvěryhodného poskytovatele.

Úroková sazba zdaleka neříká vše

S dokumenty je spojen i údaj o úrokové sazbě. Samotná výše úroku neříká, kolik skutečně zaplatíte. Spíše než jí věnujte pozornost RPSN (roční procentní sazbě nákladů), která zahrnuje všechny poplatky spojené s úvěrem. Pokud vám něco není jasné, opět platí: ptejte se! Před uzavřením půjčky zkrátka musíte vědět, kolik si půjčujete, na jak dlouho i kolik ve finále přeplatíte.

Nenechte se zlákat reklamou

Nevěřte slepě reklamě. Předtím než se vydáte do nejbližší bankovní či nebankovní instituce pro vytoužený obnos peněz, porovnejte jednotlivé nabídky. Prozkoumejte webové stránky poskytovatelů, využijte online nástroje, například úvěrové kalkulačky, se kterými snadno porovnáte různé nabídky. Mějte na paměti, že extrémně nevýhodná půjčka může skončit insolvencí a příchodem exekutora.

Pokud z jakéhokoliv důvodu vidíte jedinou možnost, jak získat půjčku, v nebankovním sektoru, vyhledejte si recenze. Přečtěte si zkušenosti ostatních osob, ať víte, jak poskytovatel jedná se svými klienty. Zkrátka, vybírejte instituci pro vyřízení půjčky rozumně a předejděte problémům.