Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

Ostatní

Izotermická fólie použití: Jak funguje a k čemu slouží?

Izotermická fólie použití: Jak funguje a k čemu slouží?

Někteří lidé ihned tuší, o co se jedná. Jiní lidé nemají tušení, o čem je řeč. Použití izotermické fólie je velmi prosté. Jednoduše ji rozbalíte a zavinete do ní člověka, který potřebuje zahřát nebo naopak zchladit. Mnoho lidí vůbec netuší, že má tato fólie hned dvě možnosti použití. A můžete ji mít ve své lékárničce i vy. Nemusí se jednat pouze o produkt pro záchranáře a policisty.

Kdy se používá?

Klasickou fólii použijete jen jednou, ale existují také produkty pro opakované použití. Izotermická fólie se používá jako ochrana před chladem nebo horkem. Většinou ji používají záchranáři, policie nebo horská služba v případě nehod nehod. Kromě toho ji ale můžete použít také ve stavu nebo v hamace jako ochranu před větrem. A položit ji můžete také na zem jako izolaci při spaní venku. Obecně ale platí, že se používá jako:

  • pomoc při podchlazení,
  • pomoc proti přehřátí.
izotermická fólie zlatá

Jak to funguje?

Není na tom nic složitého. Jednorázové fólie jsou zlaté a stříbrné. Opakovaně používané fólie mají oranžovou a stříbrnou stranu. Většinou (i ve filmech) jistě vidíte záchranáře, jak obalí jedince ve fólii tak, že je zlatá (nebo oranžová) strana zvenku. V tomto případě jde o ochranu před chladem. Jestli si ji chcete pořídit za pár korun do své lékárničky nebo vybavení na dovolenou, můžete jít i do obchodů se sportovním náčiním, jako je např.: Decathlon. Vždy si ale musíte pamatovat, že jednotlivé strany fungují takto:

Oranžová (zlatá) stranaudrží teplo uvnitř
Stříbrná stranaudrží teplo venku a chlad uvnitř

Použití je jednoduché

Při přehřáté nebo podchlazení jednoduše fólii vyndejte z obalu a zabalte se do ní jako do deky. Při podchlazení musíte mít na těle stříbrnou stranu a při přehřátí zase oranžovou (zlatou). Stejně postupujte také při dalších použití. Na zem ji položte oranžovou stranou dolů. Jestli ji chcete využít proti větru, barevná strana musí směřovat ven proti větru. Jedině tak vás efektivně ochrání a vy zůstala i ve stanu nebo v hamace v teple.