Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

Domácnost

Tipy pro nižší spotřebu elektřiny

Tipy pro nižší spotřebu elektřiny

V současné době, kdy se ceny elektřiny pohybují stále poměrně vysoko, hledá řada domácností možnosti, jak ušetřit na účtech za energie. Hlídáme si, zda nesvítíme někde zcela zbytečně a myslíme, že s elektřinou nakládáme efektivně do chvíle, než přijde nové vyúčtování. Víte, kde můžete efektivně ušetřit, aniž byste omezili svůj osobní komfort? Přinášíme několik tipů.

1. Vyměňte staré spotřebiče za nové, ale hlavně úspornější

O tom, že má řada starších spotřebičů vysokou spotřebu energie se mluví neustále. Navíc právě při současných cenách elektřiny je návratnost takové investice velmi rychlá, proč s ní tedy otálet.

Jako typický příklad si můžeme vzít starší plazmovou televizi, která při provozu hodinu denně může za spotřebovat i 180 kW. Novější modely sice byly úspornější, ale současným úsporným LCD televizím se spotřebou 3.65 kWh za rok se rozhodně nevyrovnají. Jen při nákupu porovnávejte přibližně stejně velké televizory.

TIP: Ušetřit vám pomůže třeba i snížení jasu televize.

2.Vyměňte žárovky, a to nejen ty v lustrech

Výrazné úspory můžete dosáhnout i při výměně určitých typů žárovek, v lustrech a lampách již používáme LED žárovky běžně, ale co třeba žárovky u digestoří? Halogenové modely, které jsou stále používané.

Opět si vše převeďme na praktický příklad, kdy porovnáváme žárovky o stejné svítivosti 700 lumenů, které nám budou svítit 3 hodiny denně. V případě halogenové žárovky se za rok dostanete na spotřebu 45,36 kWh v případě LED žárovek pak spotřeba činí asi 10,8 kWh.

3. Dejte si pozor na efektivní vytápění i ohřev vody

V případě, že elektrickou energií vytápíte nebo ji používáte pro ohřev vody, si dejte pozor na to, abyste vynakládali energii efektivně. Bojler si nastavte na 50 °C a jednou měsíčně teplotu zvyšte nad 60 °C, abyste zlikvidovali případné mikroorganismy. V ohledu na topení si pak dejte pozor nejen na správně nastavenou teplotu, ale i efektivní větrání. Přeci jen se již nějakou dobu odborníci shodují, že každý další stupeň nad 20 °C, zvyšuje spotřebu asi o 5-6 %.

4. Myčku nebo pračku pouštějte až když budou plné

Ačkoli už jsou dnes i pračky a myčky energeticky úspornější, je stále nutné pamatovat na to, že bychom je měli pouštět až budou opravdu plné. V tomto ohledu se vyplatí i investovat do kvalitních prostředků na praní či mytí nádobí. U pračky s nimi totiž stačí nastavit teplotu na pouhých 30, respektive 20 °C.

5. Zkontrolujte, zda máte správnou distribuční sazbu

Ačkoli se to nestává příliš často měli byste si zkontrolovat na vašem vyúčtování, zda máte správně nastavenou distribuční sazbu. V případě, že ohříváte vodu, vytápíte dům elektřinou máte nárok na zvýhodněnou distribuční sazbu, která nabízí i nižší ceny v rámci tzv. nízkého tarifu. Totéž platí i v případě, že doma nabíjíte svůj elektromobil.

cenách elektřiny v nízkém tarifu, kterému se lidově říká noční proud se můžete informovat online v cenících většiny distributorů.

6. Vařte energeticky efektivně

Mezi často opakované chyby v domácnostech patří i nízká efektivita při vaření. Obecně platí, že plotýnku byste měli zapínat až ve chvíli, kdy je na ní položen hrnec a vypínat ji před koncem vaření. Využijete tak i zbytkové teplo, které by se jinak bez využití ztratilo.

Praktickým pomocníkem v ohledu na úsporu energie při vaření je pak i klasický tlakový hrnec, lidově nazývaný papiňák, ve kterém uvaříte pokrm za podstatně kratší dobu a ušetříte tak znatelné množství energie.