Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

Domácnost

Vybíráme tiskárnu do domácnosti: 5 kladů a záporů inkoustových tiskáren

Vybíráme tiskárnu do domácnosti: 5 kladů a záporů inkoustových tiskáren

Hledáte-li co možná nejlepší tiskárnu pro domácnost, máme pro vás jasnou radu. Pokud chcete tisknout jak textové dokumenty, tak obrázky, nevybírejte z jiných tiskáren než těch inkoustových. Ty jsou totiž z hlediska tisku velmi univerzální a poradí si tedy bez problému jak s tiskem dokumentů, tak i s tiskem obrázků. Mezi další výhody inkoustové tiskárny patří jejich nižší pořizovací cena v porovnání s laserovými modely a levnější náplně do nich.

Která tiskárna pro domácnost je nejlepší? Vsaďte na inkoustovou!

Jednou z nejlepších inkoustových tiskáren pro domácnost je Canon PIXMA MG2555S. Ta nabízí jak podporu barevného tisku spolu s kopírováním či skenováním, tak i skvělou rychlostí tisku, podporou tisku z internetu a řadou dalších vychytávek. Velkým pozitivem je pak to, že barvy do tiskárny Canon PIXMA MG2555S lze sehnat i v kompaktní nebo chcete-li alternativní verzi, díky čemuž ušetříte nemalé peníze. Oproti originálům jsou totiž tyto verze výrazně levnější a to i přesto, že nabízí víceméně stejnou kvalitu tisku. 

Výhody a nevýhody inkoustové tiskárny

Proč by měla být vaše tiskárna pro domácnost zrovna inkoustová? Jak už jsme naznačili výše, zejména proto, že se jedná o velmi univerzální zařízení, které si poradí jak s tiskem textových dokumentů, tak třeba i obrázků, grafů a tak podobně. 

Výhody inkoustové tiskárny jsou následující:

  1. Dokáží kvalitně vytisknout jak text, tak obrázky
  2. Jejich pořizovací cena je nízká
  3. Cena náplní do nich – hlavně pak těch alternativních – je nízká
  4. Start tisku po zapnutí tiskárny je bleskový, protože u nich není třeba jakékoliv nahřívání a tak podobně
  5. Většinou jsou rozměrově menší než laserové tiskárny

Byla by však chyba si myslet, že jsou inkoustové tiskárny naprosto dokonalé. I ony mají totiž celou řadu nevýhod, se kterými je třeba počítat. 

Nevýhody inkoustových tiskáren jsou následující:

  1. Tisknou pomaleji než laserové
  2. Jejich tisk vychází při přepočtu ceny náplně na vytištěnou stranu dražší než v případě laserových tiskáren
  3. Výtisky je třeba nechat alespoň chvíli uschnout, aby se inkoust nerozmazal 
  4. Jsou mírně složitější na údržbu, například zaschlá barva v inkoustové tiskárně není ničím výjimečným 
  5. Náplně do nich mají menší kapacitu než tonerové kazety do laserových tiskáren, takže je třeba je častěji měnit

Z negativ inkoustových tiskáren pro domácnost tedy vcelku jasně vyplývá, že jsou ideální spíše pro občasný tisk, který je však zato komplexní – tedy obsahuje jak textové dokumenty, tak i obrázky. Právě v tomto režimu vás totiž nebude příliš štvát to, že je tisk každé stránky o něco dražší než by tomu bylo u laserové tiskárny, stejně jako nebudete na větvi z častého kupování nových náplní do tiskárny.

Tipy na nejlepší inkoustové tiskárny pro domácnost

Pokud vás náš tip na inkoustovou tiskárnu výše nezaujal, jelikož tento model plně nesplňuje vaše požadavky, představíme vám v následujících řádcích dalších pár modelů, které stojí rozhodně za to a které hlavně na negativa, která uvádíme v souvislosti s inkoustovými tiskárnami, příliš netrpí. 

HP All-in-One Deskjet 2810e

Tiskárna HP All-in-One Deskjet 2810e je levná a dokáže vytisknout rychle jak dokumenty, tak i obrázky či fotky, které jsou přitom z hlediska náročnosti na čas vždy tím nejnáročnějším. Této tiskárně navíc nechybí ani podpora bezdrátového tisku díky připojení k WiFi, stejně jako si rozumí s nejrozšířenějšími operačním systémy Windows a macOS, popřípadě mobilními telefony. Kapacita zásobníku na papír není sice největší, pro občasný domácí tisk však hravě postačí. 

Canon PIXMA TS3352

Pokud z nějakého důvodu nepreferujete tiskárny od HP, je pro vás tiskárna Canon PIXMA TS3352 jako stvořená. I zde můžete počítat s velmi solidní rychlosti tisku všeho druhu, jeho dobrým rozlišením, které je důležité pro kvalitní tisk obrázků, či možností tisknout jak skrze kabel, tak i bezdrátově. Rozměrově je tato tiskárna též velmi příjemná a co možná zaujme nejvíc, k dispozici je v několika barevných variantách včetně červené. Do vaší domácnosti tedy zapadne levou zadní. 

HP All-in-One NEVY 7221e

Tiskárna HP All-in-One NEVY 7221e je svou cenou už sice trochu výš než předešlé dva modely, strká je však do kapsy jak svou rychlostí, tak i rozlišením tisku, možností tisku z internetu (samozřejmě vedle bezdrátového a kabelového tisku) či malým displejem, který umožňuje provést jednoduchá nastavení přímo na tiskárně a nikoliv jen na počítači či mobilu.