Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

DomácnostŽivotní prostředí

Ekologie se dostává také do interiérů. Jak zařídit dům v eko stylu?

Ekologie se dostává také do interiérů. Jak zařídit dům v eko stylu?

„Pokud se nebudeme trochu ohlížet na přírodu kolem nás a přistupovat k ní zodpovědněji, zanedlouho tady nemusíme být,” slýcháme v posledních letech ze všech stran. A jelikož nám k tomu bývá odprezentován poměrně katastrofický scénář, nemůžeme se divit nalodění se na ekologickou vlnu. Kromě ovládnutí ekologických návyků se snažíme i k bydlení přistupovat trochu svědomitěji. A místo dříve velmi populárních bytových stylů jsme ovládnuti tím ekologickým.

Eko styl je jedním z nejpopulárnějších na světě

V porovnání s ostatními styly bydlení je eko styl jedním z nejoblíbenějších a nejpopulárnějších. V současné době navíc patří k trendům, a to nejen ve světě bytového designu, ale také ve stavebnictví obecně. Když se totiž řekne „eko styl”, nemusíme si pod tímto představit pouze zařizování interiéru dekoracemi nebo textiliemi, ale můžeme jít více do základů stavěné nemovitosti. Cílem eko stylu je především šetřit přírodní prostředí a působit pozitivně na tělo a duši. To vše v symbióze se dřevem a dalšími podobnými přírodními materiály, které mají od matičky přírody zelenou. Vše podtrženo neutrálními zemitými odstíny, případně samolepícími tapetami zachycujícími zákoutí lesa nebo louku.

Eko styl podtržen neutrálními zemitými odstíny a samolepícími tapetami zachycujícími zákoutí lesa

Je to o detailech

Při zařizování ekologického bydlení (čili zařizování bydlení do takzvaného eko stylu) se naše pozornost upíná na přírodní materiály, konkrétně tedy na zmiňované dřevo. Z něj jsou vyrobeny nejen jednotlivé kusy nábytku, ale také podlaha, případně další bytové prvky, které domácnost tvoří.

Aby však došlo k vykouzlení interiéru, který odpovídá zmiňovanému eko stylu, měli bychom pamatovat na detaily. Bez zakomponování dekorací by výsledný interiér nebyl ani tak působivý, ani tak plný a zařízený, jak možná očekáváte. Naopak by byl spíše strohý. 

Jak tedy vyplnit prázdná místa, volné pozice nebo rohy místností? Jak ekologickému stylu dodat trochu toho puncu a vyšperkovat atmosféru, která by doma měla kolovat? Ve hře je několik možností, a to například:

  • postavení skleněných nebo keramických váz na jídelní či konferenční stoly,
  • zakoupení nebo vyrobení proutěných košů,
  • výzdoba v podobě květin nebo větviček stromů či
  • zakomponování dekorací z bambusu.
Při zařizování ekologického bydlení se naše pozornost upíná na přírodní materiály
Při zařizování ekologického bydlení se naše pozornost upíná na přírodní materiály

Denní světlo jako potřebná esence

Ovšem i se zmíněnými bytovými dekoracemi se může stát, že interiér nebude přesně podle vašich představ, respektive v něm nebude kolovat ona atmosféra, po níž prahnete. Podobně jako v minimalistickém domově, i v ekologickém pamatujte na to, že potřebnou esencí je přirozené denní světlo. Z vašich oken proto stáhněte masivní závěsy, které zabraňují průniku slunečních paprsků. Raději dejte prostor volným oknům, díky nimž nebudete muset do pozdních večerních hodin (tedy v případě léta) dlouho svítit. 

Cílem eko stylu je především šetřit přírodní prostředí a působit pozitivně na tělo a duši

Začíná to u stavby

Eko styl většinou řešíme až v momentě, kdy zařizujeme interiér domácnosti. Málokoho totiž napadne myslet ekologicky už při stavbě nemovitosti. Pokud však chceme prospět přírodě a udělat jí radost, přesně při pokládání základního kamene bychom na ni měli poprvé pomyslet. 

Jak ale bylo zmíněno, v posledních letech se ekologické bydlení stává nejen trendem, ale spíše už takovou samozřejmostí, ne-li nutností. Řada dodavatelů stavebních materiálů se snaží přinášet ekologičtější alternativy, které s sebou nenesou tak velkou uhlíkovou stopu. 

Architekty nebo projektanty bývají doporučovaná také ekologická řešení, a to například při hledání ideálního zateplení domu. Kromě úsporných opatření, jako je tepelné čerpadlo nebo fotovoltaika, se velmi často doporučuje také konopí používané k zavedení řádné tepelné izolace. 

Eko styl bydlení je díky použitým materiálům útulný a šetrný ke svému okolí

Ekologické bydlení s sebou přináší řadu pozitiv

Ať už na ekologii začnete pomýšlet při výstavbě nemovitosti nebo až v okamžiku, kdy začnete se zařizováním interiéru, přinesete si domů mnoho pozitivního. Eko styl bydlení má totiž hromadu světlých stránek počínaje tím, že budete žít v klimaticky zdravém prostředí, které je zároveň příjemné a útulné díky použitým materiálům, a konče úsporou a šetrností ke svému okolí, v němž dlouhé roky žijete, a ještě dlouho žít chcete. 

Foto: Dovido.cz