Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

Ostatní

Jak vyčistit mince octem: jednoduchý návod 2024

Jak vyčistit mince octem: jednoduchý návod 2024

Vyčistit mince není nic složitého, ale musíte na to mít správný postup a prostředky. Jestli sbíráte mince nebo jste nějaké našli s pomocí detektoru kovu, jistě je budete chtít vyčistot. Jak vyčistit mince octem? To je ze základních otázek, na které byste měli najít odpověď. Poradíme vám, jak to udělat a co všechno na to budete potřebovat.

mince v truhle

Co budete potřebovat?

V první řadě si musíte připravit nejen špinavé mince, ale také pár základních pomocníků. Mince mohou být zašpiněné od hlíny, rzi i dalších nečistot. Nezáleží příliš na tom, od čeho je chcete očistit. Ocet je na všechno osvědčeným způsobem a nikdy vás nezklame. Jen byste ho neměli příliš používat na vzácnější mince, protože může způsobit změnu barvy. Na čištění mincí si připravte:

  • mince,
  • bílý ocet,
  • miska,
  • čistý hadřík,
  • teplá voda,
  • měkká houbička nebo měkký zubní kartáček.
starší mince

Postup čištění

Jak vyčistit mince octem? Postup je jednoduchý. Smíchejte 10% bílý ocet a vodu v poměru 1:1 nebo ¼ lžíce octa a 5 gramů soli. Toto nalijte do misky a ponořte do roztoku znečištěné mince. Nechte roztok působit po dobu 5-10 minut. Bílý ocet velmi jednoduše rozpustí rez, korozi i všechny nečistoty. Po uplynutí této doby mince důkladně vyčistěte. Použít k tomu můžete jemnou houbičku nebo starý kartáček na zuby, který již chcete vyhodit.

Mince opatrně opláchněte čistou vodou. Potom všechny mince rozložte na čistý hadřík a nechte je uschnout na vzduchu. Můžete je také vyleštit hadříkem z mikrovlákna, jestli je chcete mít nádherně vyleštěné. Chcete mít dokonale vyleštěné mince? Použít můžete také speciální produkty na leštění mincí. Pro čištění mincí můžete využít také několik dalších metod.

MetodaTyp znečištění
mýdlová vodaběžná špína
gumačerné skvrny
alkoholstříbro a černé skvrny
kyselina citronovástříbro a černé skvrny
louhčervené skvrny
alobal a jedlá sodazlaté mince