Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

DomácnostOndra

Jak opravit a pečovat o popraskanou koženkovou sedačku?

Jak opravit a pečovat o popraskanou koženkovou sedačku?

I popraskaná koženková sedačka vám může ještě nějakou dobu sloužit. Řekneme vám, jak nedostatky koženkové sedačky opravit a jak o gauč z koženky pečovat, aby vám dlouho dělal radost.

Koženka aneb oblíbená umělá kůže

Pohovku z koženky jste si zvolili možná díky celé škále výhod, kterou tento materiál přináší.

 • Jedná se o vkusnou alternativu pravé kůže.
 • Koženka je levnější než pravá kůže.
 • Je oblíbená u vyznavačů veganského životního stylu, protože neobsahuje žádnou živočišnou příměs.
 • Snadno se udržuje.
 • Je dostupná v řadě barevného provedení.

A pokud preferujete i styl minimalistický, nemusíte kupovat sedačku novou, po tom, co jste na vašem stávajícím gauči zaznamenali nedostatky. Loupání koženky lze nejen zachránit, nýbrž tomu lze i předejít. Údržba koženky sice není extra náročná, nějaký čas si však vyžádá.

Jak správně udržovat koženkovou sedačku?

Co se údržby týče, koženková sedačka vás příliš nezaměstná. Možná jste si ji vybrali právě kvůli této vlastnosti. Běžnou špínu z koženkové sedačky umyjete bavlněným hadříkem namočeným do vody s mýdlem. Údržba se velmi podobá ošetření kožené sedačky. Vyplatí se zde nepoužívat příliš hrubou sílu, která by mohla koženku poškodit. Aby byla koženka pořád hezky elastická a neztrácela svou barvu, je potřeba ji čas od času impregnovat. Údržba koženky vás vážně více stát nebude. Nemáte koženkovou sedačku? Nevadí, inspirací vám může být návod na vyčištění sedačky sodou.

Impregnace koženky

Impregnace koženky je důležitá hned z několika důvodů. Je to takové ošetření koženkové sedačky, aby vás v budoucnu nevylekala popraskaná kožená sedačka či se na ní neobjevily další problémy. Impregnace zabraňuje vyprchávání změkčovadel z koženky a tím prodlužuje její elasticitu. Dále zabraňuje tvrdnutí a křehnutí koženky, které může vést k už jednou zmíněnému popraskání či k loupání koženky. Impregnaci provedete v následujících krocích.

 1. Před impregnací koženkovou sedačku pořádně vyčistěte.
 2. Nechte koženkový gauč pořádně uschnout, než začnete nanášet impregnační přípravek.
 3. Impregnaci určenou na koženku na sedačku nanášejte aplikační houbičkou.
 4. Impregnaci naneste opravdu na každé místečko v silné vrstvě.
 5. Nechte impregnaci nějakou dobu působit (podle návodu na konkrétním přípravku).
 6. Po uplynutí doby nadbytečnou impregnaci, která se do koženky nevsákla, setřete obyčejným bavlněným a nejlépe bílým hadříkem (ten vám na světlou koženku nepustí barvu).

I přes veškerou snahu a péči o koženkovou sedačku se však může stát, že koženka začne na některých místech praskat a loupat se. Jak tohle zachránit?

Jak opravit koženkovou sedačku?

Pokud si na vaší koženkové sedačce všimnete míst, kde koženka praská nebo se odlupuje, jednejte včas. Čím rychleji zasáhnete, tím větší šanci máte na úspěch. Oprava koženkové sedačky nemusí být drama. Existují totiž různé sady na opravu koženky a lepidla, které vám s opravou pomohou. Oprava koženkové sedačky může být podobná jako oprava kožených sedaček či renovace kůže. Jak tedy postupovat?

Sada na opravu koženky obsahuje hned několik částí a spočívá v nanášení tenké vrstvy latexové barvy (v potřebném odstínu) na poškozené místo pomocí aplikačního papírku a za působení tepla. Jde o překrytí zničené části novou vrstvou.  Latex v tomto případě bude jako záplata na koženku. Pokud nemáte sadu na opravu koženky, vystačíte si s obyčejnou latexovou barvou, kterou musíte sehnat v potřebném barevném odstínu. Potřebovat budete také malý váleček, kterým budete latexovou nanášet. Jaký je postup?

 1. Co nejvíce vyhlaďte plochu na gauči, která se šoupe. To znamená oloupejte všechny volné části.
 2. Povrch vysajte, aby na něm nebyly drobky a nečistoty.
 3. Latexovou barvu v požadovaném odstínu naneste na váleček a aplikujte na potřebnou plochu v co nejtenčí vrstvě.
 4. Latexovou vrstvu nechte zaschnout.
 5. Podle potřeby nanášejte další vrstvy.
 6. Po uschnutí plochu přebruste jemným brusným papírem, aby byl dokonale hladký.
 7. Promažte opravený povrch koženky voskem, který zafixuje barvu a zabraňují její lepivosti.

Často se ptáte:

Čím opravit trhlinky v kožence?

Pokud na vaší sedačce řešíte spíš praskliny a trhlinky, lze sehnat speciální lepidlo na koženku, které je nejen průhledné, nýbrž je pružné i po zaschnutí. Toto lepidlo jednoduše naneste mezi trhlinku v sedačce a díru slepte.

Jak vyčistit koženku?

Koženku vyčistíte úplně jednoduše použitím bavlněného hadříku namočeného ve vodě s mýdlem. Vyvarujte se použití hrubé síly. Na větší nečistoty jděte s jemným kartáčkem.

Jak zabránit loupání koženky?

Aby se vám koženka nezačala loupat, je potřeba se o ni starat. V dobré kondici koženku udrží impregnace, která zabrání tvrdnutí koženky, zajistí jí potřebnou elasticitu a oživuje barvy.

Čím impregnovat koženku?

Koženku lze impregnovat přípravky, které jsou určené pro impregnaci kůže i umělé kůže. Často jsou v praktickém rozprašovači, který umožní snadnější nanášení. Často se používají oleje a balzámy s obsahem včelího vosku.

Jak změkčit koženku?

Stejně jako kůže, tak i její alternativa koženka může vysychat. Změkčit ji můžete impregnačními přípravky na bázi oleje a vosku. Přípravek vždy naneste na sedačku, nechte působit a přebytečný přípravek vždy setřete hadříkem.

Jak oživit koženku?

Koženkovou sedačku oživíte už jen tím, že ji vyčistíte hadříkem a mýdlovou vodou. Po čistění nechte sedačku pořádně vyschnout a impregnujte ji k tomu určeným přípravkem, který zajistí její ochranu a oživí barvy.
Gauč z koženky je velmi častou volbou rodin s malými dětmi, a to z důvodu jeho snadné údržbu. Ovšem fakt, že se sedačka z koženky snadno udržuje ještě neznamená, že je bezúdržbová. Naopak. Když ji po větším čistění vždy důkladně impregnujete, předejdete loupání a praskání koženky. Koženka by neměla přijít do styku s ostrými předměty a hrubou silou. Také na ni nepoužívejte žádné chemikálie, které by na kožence mohly způsobit nevzhledné skvrny. I popraskaná koženková sedačka jde zachránit a vy už víte, jak na to.

Mohlo by vás dále zajímat: