Jak vyčistit sedačku jedlou sodou?

Říj 29, 2021 | Domácnost, Jedlá soda, Ondra

Hlavní stránkaDomácnostJak vyčistit sedačku jedlou sodou?

Ondřej Smolen

Hledám témata, která vás zajímají a snažím se k nim vytvořit odpovídající obsah, aby jej každý pochopil a pomohl mu.

Sedačka je nejčetněji používaným nábytkem, a proto jí nemůžeme vyčítat to, jak někdy vypadá. Zapáchající sedačka je nepříjemným problémem stejně jako špinavá sedačka. Jak vyčistit látkovou sedačku jedlou sodou, abyste se za ni nemuseli stydět?

Jak vyčistit sedačku –  babské rady

Po několika letech intenzivního používání si vaše sedačka nejspíš říká o profesionální vyčištění strojem na čalounění. S drobnějšími skvrnami a menším zašpiněním vám ale může pomoct domácí čistič na sedačku. Ten si jednoduše vyrobíte z vody a jedlé sody. Čištění skvrn jedlou sodou je nejen jednoduché, nýbrž také efektivní a ekologické!

Domácí čistič na sedačku si vyrobíte už pouze ze dvou ingrediencí – z jedlé sody a vody v poměru 1:2. Vznikne vám z toho jemná kašička, kterou můžete nanést na mastné fleky, na skvrny od vína a jiná zašpinění. Potěší vás skutečnost,  že tento doma vyrobený čistič se porve se špínou s větší vervou, než je tomu u kupovaných čističů.

Jak na čištění skvrn jedlou sodou?

 1. Pastu z jedlé sody houbičkou nebo špachtlí naneste na nejvíce postižená místa.

 2. Jedlou sodu lze použít na mastné fleky, skvrny od vína, kávy nebo čaje.

 3. Směs na skvrnu dobře rozetřete.

 4. Jedlou sodu nechte působit alespoň 20 minut.

 5. Poté jedlou sodu ze skvrny smyjte a dočistěte hadříkem a vlažnou vodou.

 6. Při odstraňování skvrn ze sedačky nepoužívejte hrubou sílu.

Jedlou sodu můžete na skvrně nechat klidně zaschnout, alespoň bude moci účinkovat mnohem déle. Jedlá soda má ty schopnosti, že rozpouští mastnotu i běžnou špínu a neutralizuje zápach. Jedlá soda je jednoznačnou odpovědí na otázku jak vyčistit látkovou sedačku. Čištění skvrn jedlou sodou můžete potom vyzkoušet také na koberci.

Abyste nečistotám na sedačce přecházeli, používejte přehozy přes pohovku, které můžete kdykoliv vyprat. A víte, že se jedlá soda používá také do praní, aby změkčila vodu?

Jak vyčistit sedačku –  babské rady

Po několika letech intenzivního používání si vaše sedačka nejspíš říká o profesionální vyčištění strojem na čalounění. S drobnějšími skvrnami a menším zašpiněním vám ale může pomoct domácí čistič na sedačku. Ten si jednoduše vyrobíte z vody a jedlé sody. Čištění skvrn jedlou sodou je nejen jednoduché, nýbrž také efektivní a ekologické!

Domácí čistič na sedačku si vyrobíte už pouze ze dvou ingrediencí – z jedlé sody a vody v poměru 1:2. Vznikne vám z toho jemná kašička, kterou můžete nanést na mastné fleky, na skvrny od vína a jiné fleky. Potěší vás skutečnost,  že tento doma vyrobený čistič se porve se špínou s větší vervou, než je tomu u kupovaných čističů.

Jak na čištění skvrn jedlou sodou?

 • Pastu z jedlé sody houbičkou nebo špachtlí naneste na nejvíce postižená místa.
 • Jedlou sodu lze použít na mastné fleky, skvrny od vína, kávy nebo čaje.
 • Směs na skvrnu dobře rozetřete.
 • Jedlou sodu nechte působit alespoň 20 minut.
 • Poté jedlou sodu ze skvrny smyjte a dočistěte hadříkem a vlažnou vodou.
 • Při odstraňování skvrn ze sedačky nepoužívejte hrubou sílu.

Jedlou sodu můžete na skvrně nechat klidně zaschnout, alespoň bude moci účinkovat mnohem déle. Jedlá soda má ty schopnosti, že rozpouští mastnotu i běžnou špínu a neutralizuje zápach. Jedlá soda je jednoznačnou odpovědí na otázku jak vyčistit látkovou sedačku. Čištění skvrn jedlou sodou můžete potom vyzkoušet také na koberci.

Abyste nečistotám na sedačce přecházeli, používejte přehozy přes pohovku, které můžete kdykoliv vyprat. A víte, že se jedlá soda používá také do praní, aby změkčila vodu?

Jak vyčistit sedačku, když jedlá soda nepomáhá?

Čištění jedlou sodou však nemusí být vždy nejúčinnější. Když jedlá soda nepomáhá, mohou přijít na řadu čističe z drogerie. Ty napřed naneste na zadní část sedačky, která nejde vidět. Po odzkoušení můžete přípravek použít na celou sedačku.

Zatímco menší skvrny zvládnete hadříkem nebo houbičkou, když je sedačka špinavá celá, doporučujeme stroj na čištění sedaček. Pomocí něho sedačku rovnoměrně namočíte, nanesete čistící přípravek a pak vodu i se špínou jednoduše vysajete. Toto čištění se doporučuje dělat v létě, kdy můžete naplno otevřít okna a nechat sedačku zcela vyschnout. Pokud se na strojové čištění sedačky necítíte, může vám gauč vyčistit odborná firma.  

Jak vyčistit sedačku z mikroplyše?

Sedačku z mikroplyše snadno vyčistíte pomocí vysavače. Na skvrny pak lze použít vodu a čistič, v tomhle případu klidně pastu z jedlé sody a vody. Vždy se však vyhněte použití hrubé síly, která by mohla mikroplyšová vlákna poškodit.

Jak vyčistit semišovou sedačku?

Sedačku ze semiše čistěte vždy suchou cestou. V případě namočení semiše totiž hrozí výskyt nežádoucích map na sedačce. Na suché čištění semiše se používají speciální gumové kartáčky nebo čistící gumy. Semišovou sedačku je dále nutné impregnovat, aby byla chráněná před znečištěním.

Jak vyčistit koženou sedačku?

Koženou sedačku nejlépe vyčistíte čistým bílým hadříkem namočeným do vody s obyčejným mýdlem. Po vyčištění je u kožené sedačky potřeba myslet na to, že je potřeba sedačku ošetřit voskem či jiným přípravkem na kožené sedačky, aby kůže neseschla a nepopraskala.

Jak odstranit zápach ze sedačky?

Jedlá soda funguje jako pohlcovač zápachu. Nasypte prášek jedlé sody na sedačku v co největším množství a nechte působit klidně přes noc. Jedlá soda do sebe zápach natáhne a pak už sedačku stačí jen vyluxovat. Při každém namáčení je důležité sedačku pořádně vysušit, aby nezatuchla.

Jak vyčistit počůranou sedačku?

Jak vyčistit gauč, na kterém svou potřebu vykonal domácí mazlíček? Počůranou sedačku je nutné řešit okamžitě. Odsajte přebytečnou vlhkost hadříkem, naneste jedlou sodu (jiný čistící prostředek) a pak místo vyčistěte a vysušte do sucha.

Jak vyčistit krev ze sedačky?

Ani krev na sedačce vám nehodu nemusí připomínat stále. Skvrnu namočte a naneste na ni pastu z vody a jedlé sody, kterou na skvrně necháte chvíli působit. Asi po 15 minutách hadříkem skvrnu vyčistěte a vysušte mokrá místa. V případě potřeby postup opakujte.  

Jak odstranit žvýkačku ze sedačky?

Nalepila se vám na sedačku žvýkačka? Okamžitě běžte do mrazáku pro kus ledu či zmrazený sáček hrášku. Žvýkačku jím zmrazte, tuhou žvýkačku totiž ze sedačky dostanete snáz. Kdyby na sedačce přece jen něco zbylo, přes utěrku zbytky žvýkačky přežehlete. Žvýkačka by se měla nalepit na utěrku.

Jak vyčistit mapy na sedačce?

Po čištění se vám na sedačce mohou objevit tak zvané mapy. Ty působí stejně neesteticky jako jiné skvrny. Nezbývá, než celý postup čištění zopakovat. Zaměřte se na řádné vysušení sedačky. V případě, že jste k čištění použili sodu, po uschnutí sedačku ještě vysajte vysavačem.

Mohlo by vás dále zajímat:


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikněte na hvězdičky pro hodnocení!

2.6/5 - (8 votes)

2 Komentáře

 1. Ivana

  Zkoušela jsem sodou čistit kde co,a můžu říct,že to není zas až takova hitparáda i po opakování nic moc nevím moje zkušenost není to zas tak super jak se tvrdí dělala jsem to přesně jak se doporučuje a výsledek nula určitě jsem nedělala nic špatně a bylo to porad stejny takže pardon moc nedoporučuji.

  Odpovědět
  • smolik

   Dobrý den,
   my s jedlou sodou máme skvělé zkušenosti, proto o ní píšeme. Každopádně ono záleží na spoustě věcech, kdy to nemusí fungovat. Samozřejmě jedlou sodou se nemusí vyřešit úplně vše. Pokud na to nic nezabírá, tak spíše doporučujeme se obrátit na speciální firmu, která vám s čištěním pomůže. Přejeme ať máte sedačku zase čistou.

   Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ondřej Smolen

Hledám témata, která vás zajímají a snažím se k nim vytvořit odpovídající obsah, aby jej každý pochopil a pomohl mu.

Mohlo by se Vám také líbit …

Pozvěte hygge i do svého obýváku

Pozvěte hygge i do svého obýváku

Léto se s námi loučí posledními slunečními dny, ale i nadcházející podzim má své jedinečné kouzlo. Zvlášť, pokud se inspirujete Skandinávským...