Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

Domácnost

Pozvěte hygge i do svého obýváku

Pozvěte hygge i do svého obýváku

Léto se s námi loučí posledními slunečními dny, ale i nadcházející podzim má své jedinečné kouzlo. Zvlášť, pokud se inspirujete Skandinávským kouzlem s názvem hygge. Právě Skandinávci se svou dlouhou zimou a ponurou tmou vědí, jak si život udělat hezčí. Pojďte se jimi inspirovat a vykouzlit si atmosféru všeobjímající pohody i ve svém domově.

Co je vlastně hygge?

Slovo hygge pochází z dánštiny. Představit si pod ním můžete pohodlí, pohodu, útulnost… a hlavně nacházení krásy v každém okamžiku. Hygge není (jen) o vybavení domácnosti a krásných maličkostech, ale také o přístupu, který si neseme v sobě. Tomuto přístupu, zvlášť v pochmurných měsících, však můžeme přispět právě tím, že si své okolí uděláme co nejkrásnější – a hlavně co nejpohodlnější.

Chcete zažít pocit hygge na vlastní kůži? Pojďte se inspirovat, jak ho můžete dosáhnout během pár okamžiků.

Jak si vykouzlit hygge v obýváku

Čas s milovanou rodinou a přáteli, návrat k přírodě, pocit bezpečí, přírodní materiály a vůně… to všechno může hygge charakterizovat. Ale nebojte. Nemusíte hned měnit všechen nábytek. Ten pravý pocit pohody si můžete vyčarovat pomocí pár jednoduchý detailů.

Správná barevná paleta pro pohodovou atmosféru

V Dánsku je dlouhá zima a noc – právě to je jedním z důvodů, proč Dánové sahají při navrhování své domácnosti po světlých a přírodních barvách jako je bílá, béžová, hnědá i krémová nebo světle šedá. Moc dobře totiž vědí, že barvy mají na naši psychiku zásadní vliv a proto se obklopují světlejší barevnou paletou, která dovede navodit příjemné pocity stability, jistoty a pořádku.

Nemusíte jít hned malovat byt nebo kupovat nový nábytek. Na správnou barevnou paletu stačí myslet při nákupu maličkostí, které vašemu životu ten pravý pocit hygge dodají.

Hygge v maličkostech, které milujete

Ptejte se sami sebe. Co vám dělá opravdovou radost? Pro někoho je to knihovna plná krásných knih. Jinému dělá radost krásné nádobí – šálek, ze kterého si vychutná první ranní kávu. Někdo touží žít v obklopení uměním. Co je ta vaše věc, ať už malá nebo velká která vám dělá radost? Právě tou byste se měli obklopit.

Hygge je ale také o pocitu. O pocitu příjemné mikroplyšové deky, do které se můžete zachumlat během chladného večera. Do deky, které vás zahřeje a dodá vám pocit příjemného bezpečí.

Dekorativní polštářky, které si můžete načechrat a ponořit se do nich s oblíbenou knihou nebo seriálem.

Maličkosti, které vám dodají příjemný pocit, budete se jimi den co den kochat a oddávat se jejich pohodlí nejsou zbytečnosti. Jsou základem hygge. A dobrého pocitu z domova…

Tlumené světlo svíček a plápolající oheň jako pohlazení po duši

Oheň nás fascinuje od pradávna. Koukat na hořící táborák nebo světlo svíčky je jeden z nejvíce uklidňujících, až trochu meditativních, pocitů.

Nemůžete si doma kvůli dětem, zvířatům či alergiím skutečnou svíčku dovolit? Sáhněte po LED svíčce, která je naprosto bezpečná a atmosféru vykouzlí stejně krásnou, jako ta skutečná.

Dopřejte si péči o sebe

Dobré jídlo, které vás vrátí do dětství, teplý nápoj – ať už svařák, kakao nebo třeba čaj. Dlouhá koupel, masáž, aromaterapeutická vůně (přečtěte si skvělý článek o vlivu vůní na naši psychiku i zdraví na MKLůžkoviny.cz)… To všechno patří nejen k temnějším měsícům roku, ale i k péči o sebe samé.

Dopřejte si pro sebe to nejlepší – abyste mohla dopřát to nejlepší všem svým milovaným.