Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

Cestování

Rodinná dovolená: Jak ušetřit a stále si ji užít

Rodinná dovolená: Jak ušetřit a stále si ji užít

Stalo se vám, že jste přijeli do destinace a zjistili, že je tam vše drahé a vy tam utratíte víc, než jste chtěli? Obvykle je to jen o nedostatečné přípravě a informovanosti. Připravili jsme pro vás článek, který vám pomůže ušetřit a připravit se opravdu na vše.

Ještě než si sbalíte plavky na rodinnou dovolenou, vytvořte si itinerář cesty a sepište si důležité informace o vaší cílové destinaci. Díky tomu vás jen tak nic nepřekvapí, a to hlavně co se týká financí.

Dovolenkové destinace jsou na návaly turistů zvyklé a přiznejme si to, někteří toho samozřejmě využívají. A když o daném místě nic nevíte, snadno se do jejich sítě s celou rodinou chytíte. Na co se tedy ještě před odletem mrknout?

Kam to bude?

V podstatě ani nezáleží, jestli cestujete po ČR, Evropě nebo za její hranice. Všude se můžete setkat s vysokými cenami, ale je určitě dobré se informovat o tom, jak se pohybují ceny tam, kam plánujete dovolenou.

Hotel bez stravy nebo s polopenzí se může zdát pohádkově levný, ale co restaurace v okolí, až půjdete s celou rodinou na oběd? Zjistěte si průměrné ceny, ať nejste nepříjemně překvapení. Porovnejte si jednotlivé podniky a rovnou si prohlédněte nabídku.

Stejně tak se zaměřte i na ceny dopravy, památek, pláží, atrakcí, … Někdy je výhodné si vstupenky koupit online, protože jsou na místě dražší a navíc na vás nemusí zbýt.

Možná to chce méně známou destinaci

Existuje spousta míst, která nejsou turisticky tolik známá, ale jsou krásná a rozhodně stojí za vaši návštěvu. Věřte, že si prázdnější pláže, podniky a ulice užijete mnohem víc. Nebojte se trochu experimentovat a vyhledat si lokality, které mají co nabídnout a zároveň zajistí opravdový klid a pohodu.

Taková místa se navíc nesnaží ceny uměle zvyšovat, protože ví, že by si tím spíše uškodila. Zapátrejte v mapách, přečtěte si články a najděte si místo, kde se vám líbí jak ubytování, tak okolí. Věřte, že takových lokalit existuje nespočet.

Strava se může prodražit

Když už jsme zmiňovali tu stravu, nemůžeme nezmínit možnost bydlet v apartmánu a vařit si sám. Opět vás ale čeká kontrola okolí a cen, jelikož se může stát, že se bez auta dostanete jen do malého předraženého obchůdku. Bohužel mají destinace u moře hromadnou dopravu obvykle rozdílnou té naší, aspoň co se týká spolehlivosti a frekvence.

Když narazíte na obchod s potravinami za dobré ceny, je možné výrazně ušetřit. Snažte se kupovat místní výrobky – zaplatíte méně a navíc se dozvíte o zemi o kousek víc. Nebojte se experimentovat a vyzkoušejte suroviny oblíbené mezi místními.

Zážitek jsou také trhy pořádané místními. Asi se nevyhnete smlouvání, ale když se toho nebudete bát, dostanete se na pohádkově nízké ceny. Všechno ovoce, zelenina, maso i mořské plody budou čerstvé a neuvěřitelně lahodné. A jak už jsme zmínili, opět se přiblížíte lokální kultuře. Jen si musíte přivstat, trhy začínají obvykle od ranních hodin.

Jak se dopravit z místa A do místa B?

Už jsme to nakousli v předchozím bodě, ale hromadná doprava je poměrně zajímavá možnost, jak se pohybovat po městě/destinaci/zemi. Jen je důležité si ještě doma vyhledat, jak moc spolehlivá doprava to je, kolik stojí, kde se kupují lístky a jaká jsou pravidla.

Když cestujete ve 2, je trocha dobrodružství v pořádku a vlastně i žádaná, ale s malými dětmi? Nikdy nevíte, jakou budou mít náladu a čekat hodinu na autobus pod rozpáleným sluncem se vám nemusí vyplatit. Je-li možnost, nainstalujte si dopravní aplikacia tam kontrolujte, kde autobus zrovna je a kdy přibližně přijede. Pamatujte na to, že se nedá vždy platit kartou (nebo velkými bankovkami), mějte u sebe i drobné.

Kde si vybrat peníze?

Na čem lidé hodně utrácí jsou poplatky v bankomatech. Zjistěte si, jaké bankomaty používat a jestli jsou v destinaci vůbec nějaké, které se vás nesnaží “okrást”. Někdy je lepší prostě platit kartou nebo si zajít do směnárny.

Bohužel každá země to má jinak a my vám nemůžeme konkrétně poradí, co je lepší variantou. Když se ale před odletem/odjezdem informujete a připravíte, ušetříte opravdu hodně peněz. Víme, že někdy je člověk zoufalý, nefungují mu data a tak se vydá k prvnímu bankomatu.

Někdy to mají dokonce jinak jednotlivé banky, možná, že zrovna ta vaše si s tím umí lépe poradit a má lepší kurz.