Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

Cestování

Co vidět v Českých Budějovicích v roce 2024? Máme pro vás tipy

Co vidět v Českých Budějovicích v roce 2024? Máme pro vás tipy

České Budějovice představují jedno z nejkrásnějších historických měst Čech. Svým návštěvníkům nabízejí mnoho zajímavostí, které rozhodně stojí za návštěvu. Co tedy vidět v Českých Budějovicích?

  • Náměstí Přemysla Otakara II.
  • Samsonova kašna
  • Černá věž
  • Přírodní park Stromovka
  • Jihočeské muzeum

Náměstí Přemysla Otakara II.

Toto náměstí se pyšní jménem zakladatele města a představuje největší čtvercové náměstí nejen u nás, ale také v celé střední Evropě. K jeho vytyčení došlo již v době, kdy bylo založeno město. Zajímavým dělá náměstí velké množství domů, které se nacházejí po jeho obvodu, jsou postavené v barokním či renesančním stylu a jejichž součástí jsou i zajímavá loubí. Kromě radnice patřily všechny domy velmi zámožným občanům nebo šlechticům. I v současné době se nacházejí na parcelách středověkého původu.

Samsonova kašna

Představuje hlavní dominantu Náměstí Přemysla Otakara II. Je vystavěná v barokním slohu a je největší svého druhu v Čechách. Byla vytvořena počátkem 18. století. Na vrcholu kašny je umístěná socha Samsona, který krotí lva. Obrovskou mušli podpírají čtyři atlanti. V minulosti sloužila kašna coby zásobárna vody, která se čerpala přímo z Vltavy. Sloužila i v zimě. To byla kašna zakrývána, aby v ní voda nezamrzala.

Černá věž

Patříte-li mezi milovníky výhledů, rozhodně si nenechte ujít návštěvu Černé věže, jedné z dominant Českých Budějovic. K této nejstarší městské památce musíte zamířit k náměstí Přemysla Otakara II. Věž byla dostavěná koncem 16. stole za účelem věže hlásné a strážné. Také je zde umístěná zvonice. Věžní interiér ukrývá šest zvonů. V sezóně je věž přístupná pro veřejnost. Na vrchol věže se dostanete po vyšlapání 225 schodů. Z věžního ochozu je nádherný výhled jak na město, tak i na okolní krajinu.

Přírodní park Stromovka

Jestliže patříte mezi vyznavače přírody, rozhodně nevynechejte návštěvu tohoto unikátního parku, který se rozkládá nedaleko historického městského centra. Je to ideální místo jak pro odpočinek, tak i pro procházky nebo pořádání pikniků. Parkem prochází velké množství nezpevněných i zpevněných stezek, které jsou využívány jak k procházkám, tak i k jízdám na kolech nebo inlinech. Pro malé děti je zde vybudováno moderní hřiště, jehož součástí jsou také prolézačky, skluzavky, houpačky nebo důmyslný herní systém. Starší zajisté uvítají asfaltová hřiště určená pro basket nebo nohejbal. Vyhledávaným místem je i místní rybník s ostrůvkem, na kterém se během roku pořádají různé zábavní akce.

Jihočeské muzeum

Zaměřuje se právě na region jižních Čech. Zajímá se o jeho historii, kulturu a umění. Naleznete zde stálé expozice, ale také můžete navštívit nějakou krátkodobou tematickou výstavu. Uskutečňují se zde i různé přednášky, koncerty nebo kulturně-vzdělávací akce.