Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

Cestování

Chcete si užít Krkonoše naplno? Zde náš tip, kde a jak strávit krásný víkend v páru, nebo s partou.

Chcete si užít Krkonoše naplno? Zde náš tip, kde a jak strávit krásný víkend v páru, nebo s partou.

Vyrůstal jsem jako sportovní lyžař a tak Krkonoše byly mojí oblíbenou destinací na trénink, ale strávil jsem zde i hodně času na závodech. Krkonoše jsem samozřejmě navštívil několikrát i přes léto a mám zde nachozené a naježděné stovky kilometrů. Tento článek subjektivním popisem, jak zde v zimě strávit víkend.

Destinace a ubytování v Krkonoších

První co budete vždy řešit je, kam přesně do Krkonoš vyrazit a samozřejmě kde budete spát. Krkonoše jsou krásné celé a každá jeho část má něco do sebe. Špindl je zejména pro lyžaře a lidi, co chtějí mít všechno na jednom místě. Je zde plno sjezdovek, restaurací, barů, obchodů, půjčoven a další zábavy. Nevýhodou je však vyšší cena za ubytování a obecně za stravu a lidí “jako na Václaváku”. Za mě je ideální toto místo na Silvestra pro mladší party lidí, protože se zde koná spoustů akcí.  

Něco mezi, tedy počtem lidí, vybaveností a cenou je pak Harrachov. Ten bychom doporučili zejména pro lyžaře, případně běžkaře. Na pěší turistiku to zde moc není. Navíc oproti Špindlu zde není ani tolik barů a restaurací. 

Samozřejmě v tomto výčtu bych mohl pokračovat. Krásná je také Pec pod Sněžkou a to i v letním období, nebo třeba Janské Lázně. My však o naši oblíbené destinaci máme jasno a to je Malá Úpa

Malá Úpa 

Tato obec, umístěná ve výšce kolem 1 000 metrů nad mořem v Krkonošském národním parku, je oblíbeným destinací pro milovníky zimních sportů, turistiky a přírody. S blízkostí nejvyšší české hory Sněžky, Malá Úpa nabízí rozmanité možnosti pro lyžování, běžecké lyžování a v létě také pro pěší turistiku a cyklistiku. Obec má bohatou historii a je známá svou typickou krkonošskou architekturou, stejně jako širokou nabídkou ubytování a služeb, včetně horských chat, hotelů, restaurací a půjčoven sportovního vybavení.

Ideální je, že si zde na své přijde opravdu každý. Naleznete zde penziony pro rodiny s dětmi (jako je velmi známý penzion Permoník), chalupy a chaty pro party a nebo zde nacházejí také útočiště školní výlety Hotel Javor. Pro kompletní nabídku koukněte například na stránky Megaubytko.cz (SEM), kde naleznete ucelený přehled. 

My máme možnost jezdit nejčastěji na chatu Atas, která je idální pro patru lidí. Jedná se o klasickou chatu se společnými prostory a záchody. Nic méně zejména starší pokoje pak dodávají místu tu správnou atmosféru. 

Výlety a možnosti co dělat (konkrétní plán) 

Malá Úpa je ideální místo jak na zimu, tak i na léto. Tím, že venku padá sníh, tento článek bude o tom jak strávit zimní víkend. Počítejme, že je leden a venku je mráz a poměrně dost sněhu. První den tedy budeme běžkovat a druhý den si půjdeme zalyžovat. 

První den na horách

Můžete vymyslet několik výletů. Pokud to počasí dovolí, můžete se podívat až na Sněžku a to tak, že se vydáte od Spáleného Mlýnu ke spodní lanovce, která vede na Sněžku a pak po hřebenu přes Pomezní Boudy zpět na ubytování. Nic méně se jedná o skoro celodenní výlet. Zde bude však popsán výlet, který si užijete s partou, kde nejsou všichni sportovci. 

Výlet na Jelenku

Souhrn cesty:

  • Délka cesty: 18 – 19 km
  • Doba výletu: 3 – 4 hodiny (čistého běhu)
  • převýšení: 600 metrů
  • Náročnost: střední
  • Vhodnost s dětmi: NE 
  • Možnost občerstvení: ANO – VŠUDE
     Zdroj: https://mapy.cz/s/dujefovare

Cílem cesty je dostat se do hospody/restaurace Jelenka – kde si vychutnáte jídlo spolu s krásným výhledem a cestou zpět se občas budete brodit sněhem a taky si sjedete kousek sjezdovky. 

Začátek cesty jsem zvolil střed mezi Spáleným Mlýnem a místem U Kostela a to z důvodu, že se na tomto místě nachází nejvíce chat a i doporučuji se zde ubytovat. Celý výlet tedy začnete stoupáním ke kostelu. Což může být cca 1 km. Výhoda je, že u kostela se nachází možné první občerstvení Sokolí Boudy. My si zde dáme jedno na kuráž a vyrážíme na takový menší okruh kolem Kraví Hory, kde bývá díky menšímu počtu lidí krásně upravené cesty. Po ukončení okruhu si můžete dát další na kuráž a nebo teplou polévku a vyrazit dál.

Další cesta povede kolem sjezdovky, kam se podíváte zítra až na Pomezní Boudy. Pomezní boudy jsou součástí Velké Úpy a můžete si zde dát buď oběd, nebo vyrazit na nejnáročnější část cesty a to je výšlap na Jalenku. Nevýhodou je, že se jedná o prudké stoupání a cesta není často upravena. Naopak zde potkáte mnoho pěších turistů, sáňkařů a nebo skialpinistů. Nahoře, pokud je dobré počasí je však nezapomenutelný výhled.

A jak zpět? Zpět se vydáte na Soví sedlo, ze kterého se dát dolů podle mapy a vyjedete v ⅓ sjezdovky. Kde pak po vedlejší cestě sjedete zpět na Pomezky a pak zpět ke kostelu, kde si opět můžete vychutnat pivko a nebo rovnou na ubikaci. 

Co dělat večer? 

Večery a noci jsou v Úpě úžasný. Kromě toho, že si můžete vzít pekáč a pekáčovat na místních loukách, tak si můžete pěšky vyjít opět ke kostelu, kde navštívíte další místní hospůdku. Kromě toho se u jednoho z hotelů nachází i za dobrého počasí kluziště a můžete si tak zabruslit. Případně svozem, nebo taxíkem můžete dojet do Pece, kde naleznete i dost barů. 

Den druhý – lyže a zase lyže! 

Pokud se vám nechce druhý den na běžky, nevadí! Už víte, že u kostela se nachází krásná sjezdovka, která měří zhruba 1 km. 

Nachází se zde dva vleky. Jedena kotva, která vede až nahoru a druhý menší vlek zhruba o délce 300 metrů pro začátečníky a případně se zde nachází i “zkušební obří slalom”. Až se na tomto vleku vyblbnete můžete přejet na sjezdovku na Pomezkách, nebo mezi Pozemkami a vlekem U Kostela. Nejedná se o klasický ski-areál protože sjezdovky jsou různě propletený mezi chaty a s výhledem na Sněžku je to opravdu čistá nádhera. 

Informace o skiareálu:

  • Cena skipasu: 960 Kč dospělý a 610 Kč děti
  • Délka sjezdovek celkem: 6 875  m
  • Počet vleků: 9

No a co si s sebou nezapomenout? 

Ačkoliv si to doma řeknete stokrát, tak se zpravidla na něco vždycky zapomene. Proto si dovoluji níže udělat tabulku, takový checklist co si doma nezapomenout a pokud vám něco chybí, máte v tabulce i odkaz, kde si danou věc můžete zakoupit. 

PoložkaOdkaz na nákup/srovnání
Teplá zimní bundaZDE – srovnání cen
Termoprádlo (vrchní i spodní)ZDE – nákup
Svetr nebo fleecová mikinastejný odkaz jako výše
Zimní kalhoty (nepromokavé)stejný odkaz jako výše
Čepice a šálastejný odkaz jako výše
Rukavice (voděodolné)stejný odkaz jako výše
Ponožky (vlněné nebo termo)ZDE – nákup
Pevná, voděodolná obuv + vybavení na lyžepředpokládáme, že doma máte
Batohpředpokládáme, že doma máte
Sluneční brýlepředpokládáme, že doma máte
Opalovací krém s vysokým faktoremZDE – nákup
Hydratační krém na obličej, jelení lůjjakákoliv drogerie
Láhev na vodu(stačí i pet-lahev)
Svačina (např. energetické tyčinky, oříšky)ZDE – nákup
První pomoc (náplasti, obvazy, dezinfekce)můžete vzít menší domácí lékárničku
Hotovost a platební kartaX
Doklady (občanský průkaz, zdravotní pojištění)X

Autor textu:
Ing. Václav Brynda

Milovník bílého sportu a sportu obecně. Cestovatel a dobrodruh, který se svou manželkou snaží navštívit všechny kouty světa a v poslední době hlavně České Republiky. Další články moje, naleznete například ZDE.