Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

DomácnostOndra

9 příčin svědění prstů na rukou a jak si pomoci

9 příčin svědění prstů na rukou a jak si pomoci

Prsty na rukou svědí, svědí a svědí… znervózňuje nás to, rozpolcuje to naši pozornost a celkově to způsobuje nepohodlí. Ale proč prsty na rukou svědí? Kdy vyhledat lékaře a kdy si lze s problémem poradit svépomocí?

Příčiny svědění prstů na rukou

Příčin, proč prsty na rukou svědí, může být hned několik. Od banalit, které vyřeší už krém na ruce nebo drobná změna návyků, po horší příčiny, které je potřeba řešit komplexněji a dokonce i s lékařem. Kdy začít svědění prstů řešit? Nejvyšší dobou je ta, kdy vás svědění obtěžuje už několikátý den. Svědění nemizí a naopak se zhoršuje a objevují se další příznaky, jako jsou zarudnutí, puchýřky, šupinatost. Pak je dobré zapátrat, proč se tomu tak děje. Za svěděním prstů může stát:

1. Nedostatečná hydratace

Svědění prstů může způsobovat nedostatečná hydratace rukou. Pokud je kůže vysušená, má sklony k pnutí, svědí a tvoří se v ní mikro trhlinky.  Hydratační krém mějte proto neustále po ruce. Vyzkoušet můžete krémy na ruce na přírodní bázi, které pokožku vašich rukou zbytečně nezatíží chemickou stopou.

2.  Kožní mykóza

Svědivost prstů na rukou, ale taky na nohou může způsobovat poměrně častá kožní mykóza. Tu si můžeme přinést třeba z návštěvy bazénu, sauny nebo jiných podobných zařízení. Mykóza se projevuje zčervenalou kůží a silným svěděním, které se soustřeďuje hlavně do prostoru mezi prsty. Kůže postižená mykózou se může také šoupat. Dobrou zprávou je, že na mykózu existují volně prodejné a poměrně velmi účinné mastičky, které je nutné aplikovat pravidelně po nějakou dobu. Kromě mazání je nutné přistoupit k hygienickému opatření – mít svůj vlastní ručník a třeba si s sebou do sprchy a bazénu nosit přezůvky (v případě mykózy nohou).

3. Kontaktní dermatitida

Prsty na rukou mohou svědit kvůli tomu, že je něco, s čím přicházejí do kontaktu, dráždí. Kromě svědění prstů a rukou se mohou na kůži při kontaktní dermatitidě objevit také drobné svědivé puchýřky podobné kopřivce nebo pásy sušší kůže. Ruce mohou být oteklé a zarudnuté. Kontaktní dermatitidu přitom může způsobit cokoliv, co kůži vašich rukou nesvědčí. Může být zároveň dost těžké, přijít na to, co konkrétně je příčinou. Příčin totiž může být několik od kosmetiky, kterou používáte po parfém, šperky, úklidové čistící prostředky a tak podobně. Aby svědění ustalo, je důležité zjistit, co ho způsobuje. Může to být například váš náramek, který obsahuje nikl. Tato látka je nejčastějším zdrojem těchto potíží. Od svědění mohou ulevit tak zvané topické masti (topické = aplikované místně) s antihistaminiky nebo kortikoidy, které ulevují od alergické reakce.

4. Na vině může být lupénka

Lupénka nebo psoriáza může způsobovat nekomfortní svědění prstů. Jedná se o kožní onemocnění, kdy vlivem rychlého množení kožních buněk pokožka místy nabývá na objemu a šupinatí. Kůže svědí, je zarudlá a místy může praskat až do kůže. S tímto onemocněním už je třeba vyhledat kožního lékaře, protože ani pro něj nebude vůbec snadné stanovit léčbu. Při tomto onemocnění se zkouší hned několik léčiv v řadě v případě, že nezabírají. Často se používají masti s kortikosteroidy, léky jako retinoidy nebo biologika, ulevit od lupénky může například i fototerapie (tzv světloléčba pomocí UVB záření).

5. Dyshidrotický ekzém

Při kožním onemocnění zvaném dyshidrotický ekzém se vám na prstech i dlaních ruky vytvoří drobné puchýřky naplněné tekutinou. Kromě nich mohou být ruce při tomto ekzému zarudlé, bolestivé, popraskané a tak zvaně vločkovité. Jednou z hlavních symptomů je i svědění. Příčina dyshidrotického ekzému není konkrétní, ale může vznikat kvůli atopické dermatitidě, kouření, nadměrnému pocení nebo vystavení UV záření. I v tomto případě je nutné navštívit lékaře, který váš kožní problém dobře identifikuje a nastaví vhodnou léčbu. Ta se v tomto případě ubírá cestou kortikosteroidů. Chladivé obklady mohou v průběhu léčby ulevovat od akutního svědění.  

6. Periferní diabetická neuropatie

Periferní diabetická neuropatie není přímo kožním onemocněním, nýbrž se jedná o komplikaci při cukrovce. Svědění prstů na rukou vlivem cukrovky se může objevit v době, když pacient dlouhodobě nezvládá vyrovnat hladinu cukru v krvi a ta je dlouhodobě vysoká. Vysoký krevní cukr mimo jiné poškozuje periferní nervy, které zasahují do končetin. Vlivem toho může na prstech rukou i nohou docházet nejen ke svědění, nýbrž i k brnění, větší necitlivosti, bolesti či pocitu, že se vám do kůže prstů zapichují drobné jehličky. Bohužel tento stav není léčitelný a nastavená léčba má za cíl maximálně snížit bolest a nekomfortní pocity.

7. Svrab

Seznam možných příčin vašeho svědění prstů na rukou by nebyl kompletní, kdyby neobsahoval položku svrab. Svrab způsobuje lidský parazit, který se zavrtává do lidské kůže a naklade tam svá vajíčka. Ta se v kůži líhnou a způsobují nejen svědění, nýbrž i puchýřky, kožní vyrážku, viditelné „nory” v kůži, kterými parazit prolezl i bolest. Špatnou zprávou je, že je svrab nakažlivý. Šíří se kontaktem s kůží postiženého, ale i sdílením ložního prádla, ručníků a oblečení. Jak svrab léčit? Existují přípravky, které roztoče spolehlivě zabíjejí a ty vám předepíše váš doktor. Kromě toho je potřeba pečlivě vyprat (a pro jistotu následně i vyžehlit) všechny ručníky, povlečení a oblečení, které přišlo do styku s postiženou osobou, na vysokou teplotu (minimálně 60 °C). Co nemá svrab rád, se dočtete například v tomto samostatném článku.

8. Onemocnění ledvin, štítné žlázy nebo špatná funkce jater

Svědění prstů, kterého se nezbavíte ani po tom, co vyzkoušíte zaručené rady a tipy proti svědění, mohou signalizovat závažnější problém. Může jít o onemocnění ledvin, špatnou funkci štítné žlázy nebo jater. Proto pokud svědění ani po konzultaci s kožním lékařem a jím nastavené léčbě neustává, nenechte se odbýt a trvejte na komplexnějším vyšetření.

9. Duševní nestabilita

Svědění prstů může mít i psychosomatickou příčinu. Kůže a psychika spolu souvisí. Kůži si můžeme představit jako náš „ochranný obal”, který velmi citlivě reaguje i na to, co nás zdánlivě přímo neohrožuje. Typickým příkladem mohou být dlouhodobý stres a úzkosti.

Co uleví od svědění prstů na rukou aneb okamžitá pomoc, když ještě nevíte, co svědění způsobuje

Je jasné, že k lékaři nepoběžíme hned s prvním zasvěděním prstů na rukou. Kdy je ale ta hranice, kdy je lékař už namístě? Obecně to lze definovat tak, že pokud svědění po několika dnech neustane a navíc se ještě zhoršuje a to za předpokladu, že jste na něj už leccos vyzkoušeli, je namístě kontaktovat lékaře (buď obvodního nebo rovnou vašeho kožního lékaře).

Svědění prstů mohou doprovázet i další příznaky jako zarudnutí kůže, výskyt puchýřku, velmi suchá a popraskaná kůže (a to klidně i do krve), šupinatění, bolest kůže a jiné. A jak si tedy od svědění ulevit? Níže jsme pro vás sepsali kroky, které vám mohou okamžitě pomoct. Některé z nich jsou z praxe našich babiček – babské rady na svědění kůže.

  • Kůži, která svědí, ochlazujte, a to buď ve studené vodě, nebo ledovým obkladem zabaleným v bavlněné utěrce (dejte pozor, ať ruce nevystavíte mrazu a ani příliš dlouhý pobyt v tvrdé vodě jim nesvědčí).
  • Hned, jakmile na prstech pocítíte svědění, ruce hydratujte krémem s hydratační složkou. Pomoci mohou přípravky na přírodní bázi s obsahem pečujících bylin, jako je měsíček lékařský a další.
  • Zkuste odhalit, co by mohlo vaše ruce dráždit. Pokud se svědění objevuje v místech na kůži, která přichází do kontaktu s hodinkami nebo prstýnkem či jinými šperky nebo třeba i opaskem, bude potřeba toto sundat. Pokud se vaše kůže po tomto kroku zlepší, je pravděpodobné, že na vině je materiál nikl, který často způsobuje alergické reakce.
  • Podle babských rad na svědění pomůže jablečný ocet, kterým část, která svědí, jednoduše pomažete.
  • Citlivé a svědivé kůži může ulevit výživná koupel z ovesných vloček, která zklidní podrážděnou pokožku.
  • Regenerovat svědivé prsty na rukou může lázeň z heřmánku nebo měsíčku lékařského.

Jaká předcházet svědění prstů?

  • Ruce pravidelně hydratujte,
  • nevystavujte je nepříznivým vlivům počasí,
  • vyhněte se kontaktu kůže s chemií v čistících prostředcích,
  • upřednostněte přírodní krémy a pečující přípravky bez chemie a umělých látek,
  • naučte se pracovat v rukavicích (ať už při úklidu nebo při práci na zahradě),
  • používejte svůj ručník,
  • vyhýbejte se stresu, dodržujte pitný režim, jezte vitamíny a minerály.

Hlavně se neškrábat!

Pokožka, která svědí, nás nutí si postižené místo neustále škrábat, a to i přesto, že víme, že tímto si pomůžeme jen na krátkou chvilku a problém tím jenom zhoršíme. Kvůli škrábání lze do kůže přeš nečistoty za nehty a bakterie na rukou zanést zánět, který svědění ještě zhorší. Na kůži se mohou objevit škrábance a strupy. Proto výše doporučujeme tipy, kterými lze svědění mírnit a ke škrábání vůbec nemusí dojít. Nočnímu škrábání lze předcházet tak, že si na ruce po nanesení krému nebo hojivé masti nasadíte bavlněné rukavice. Ty kůži poskytnou ochrannou vrstvu a zároveň vám budou vysílat signál, že se škrábat prostě nesmíte.

Zdroje: