Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

DomácnostOndra

Jak správně mýt nádobí [TIPY + NÁVOD]

Jak správně mýt nádobí [TIPY + NÁVOD]

Vlastnit myčku na nádobí není v dnešní době již nic neobvyklého, přesto stále ještě existuje velké procento domácností, ve kterých se nádobí myje ručně. Přestože jde o rutinní činnost, mnoho z nás při mytí nádobí chybuje. Výsledkem těchto chyb je pak zbytečné plýtvání vodou, čistícími prostředky, časem či dokonce špatně umyté nádobí. Nevěste hlavu, žádný učený z nebe nespadl! Dokonce i tak všední činnost, jako je mytí nádobí, se dá  vypilovat k dokonalosti.

Kdo je připraven, není překvapen

Než si vyhrnete rukávy a pustíte se do ručního mytí nádobí, zkontrolujte si svůj “mycí arzenál”. Základním pomocníkem je houbička na nádobí. Ta se hodí na mytí téměř všech druhů lehce až středně špinavého nádobí. Snadno s ní umyjete talíře, misky, pánve i širší sklenice a hrnečky. Kromě houbičky se bude hodit i kartáč na sklenice. Ten využijete všude tam, kam se nevejde dlaň.  Především při mytí úzkých sklenic, váz a kojeneckých láhví se bez něj určitě neobejdete. Mastné pánve a připálené pekáčky jsou velkou výzvou a s obyčejnou houbičkou nemusíte vždy dosáhnout vytouženého cíle. Proto se bude hodit ještě drátěnka. Při výběru mycích pomůcek vždy berte v potaz materiál nádobí. Drátěnku určitě nepoužívejte na teflonové nádobí, varné sklo a litinu, mohlo by dojít k poškrábání a znehodnocení.

Mycí pomůcky jsou připraveny. Teď ještě vybrat nějaký ten čistící přípravek, který nám pomůže s mastnotou a vrátí nádobí krásný lesk.

V dnešní době existuje nepřeberné množství přípravků na mytí nádobí. Zvolit můžete klasický jarový saponát, tekutý písek na nádobí nebo tuhou mycí kostku. Je libo s vůni nebo bez? Ekologický nebo více konvenční? Vyberou si dozajista všichni. Pozor si však opět dávejte na materiál nádobí. Například tekutý písek se nehodí na mytí jemného nádobí, mohl by nadělat nevzhledné škrábance.

Jde to i ekologicky

V dnešní době se klade důraz na ekologii a udržitelnost. Stále více lidí hledá cesty, jak snížit svou ekologickou stopu a ulevit tak životnímu prostředí. Tomuto směru se nevyhnula ani tak obyčejná a rutinní činnost, jako je mytí nádobí. Již při samotném výběru mycích pomůcek a prostředků můžete myslet ekologicky. Stačí, když pestrobarevné houbičky z umělé hmoty vyměníte za přírodní materiál. Alternativou k houbičce na nádobí je lufa. Jedná se o  100% přírodní materiál – plod tykve, který je v suchém stavu tuhý a tvrdý. Po namočení však změkne a nabude. Její pórovitý, jemně drsný povrch si snadno poradí s lehkou i střední špínou. Velkou výhodou lufy je její životnost. I při každodenním mytí nádobí vydrží až tři měsíce. A když doslouží, nezbude po ní žádný nepořádek zatěžující zeměkouli. Je totiž 100% rozložitelná.

Bio-D přípravek na mytí nádobí

Nerezovou drátěnku plnohodnotně nahradí dřevěný kartáč. Místo konvenčních saponátů volte produkty s přírodním složením a pokud možno ekologickým obalem. Rozhodně se vyhněte přípravkům s obsahem fosfátů, parabenů, ftalátů a jiných škodlivin. Naopak si můžete zkusit vyrobit ekologický prostředek na nádobí doma. Stačit vám k tomu bude třeba citrón a jedlá soda. Pokud se chcete chovat ekologicky, upřednostněte mytí nádobí v napuštěném dřezu před mytím pod tekoucí vodou. Ekologickým mytím nádobí uklidíte nejen svou kuchyň, ale pomůžete s úklidem planety Země, která to už opravdu potřebuje.

S chutí do toho a půl je hotovo

Propriety máme připraveny, nezbývá než se pustit do samotného mytí. Po vydatném obědě nebo lahodné večeři by se jeden nejraději alespoň na chvíli natáhnul. Pokud však překonáte tuto touhu a pustíte se do úklidu nádobí hned, ušetříte čas i spotřebovanou vodu. Takže hezky s chutí do toho a půl je hotovo.

  1. V prvé řadě očistěte nádobí od zbytků jídla. Nedojedené zbytky z talířů snadno setřete silikonovou stěrkou. Zbylé porce jídla přendejte z hrnců do menších nádob, které se vejdou do lednice. Vhodné je, aby se jídlo v úložných nádobách mohlo rovnou zase ohřát. Tím se vyhnete dodatečnému špinění dalšího nádobí.
  2. Takto očištěné nádobí namočte do vody s kapkou mycího prostředku. Pokud se velké hrnce či pánve nevejdou do dřezu, napusťte vodu do nich. Připáleniny se krásně uvolní. Čím dříve špinavé nádobí namočíte, tím kratší dobu bude odmáčení trvat. U hodně připečených nádob odmáčení trvá samozřejmě déle. Ačkoli se to možná nezdá, tento postup výrazně zkrátí celkovou dobu mytí a sníží spotřebu vody. Špína půjde dolů snadněji, než kdybychom  drhli zaschlé zbytky bez odmočení.
  3. Nádobí je odmočeno a můžete vesele pokračovat. Pokud jde o ruční mytí, lidstvo se dělí na dva tábory. Na ty, co myjí nádobí pod tekoucí vodou a pak na ty, co napouštějí dřez. Ať tak či onak, voda by měla mít ideálně 50 °C. Při této teplotě se totiž začne rozpouštět i odolný tuk. Čím teplejší vodu budete mít, tím méně mycího prostředku spotřebujete. Pro mytí méně špinavého nádobí, jako například skleniček od vína, si samozřejmě vystačíte i s teplotou nižší.
  4. Pokud jsme si špinavé nádobí dopředu namočili, samotné mytí už bude hračka. K mytí použijete houbičku nebo lufu a na úzké prostory využijete kartáč na sklenice. S mytím začněte od toho nejméně špinavého nádobí. To umyjete i bez odmáčení. Pokud bychom si vypůjčili názvosloví z gastronomie, začněte s mytím bílého nádobí.  Do této skupiny patří všechno, co slouží ke stolování – talíře, skleničky, misky, šálky, hrníčky. Za použití vybraného mycího prostředku a houbičky  nebo lufy omývejte nádobí tak dlouho, dokud neodstraníte všechny nečistoty. Po odstranění všech nečistot nádobí pořádně opláchněte čistou vodou, tentokrát už může být studená. Velkou výhodou jsou dva dřezy. Jeden na mytí a druhý na oplachování.
  5. Bílé nádobí je umyto, na řadě je nádobí černé. Do této skupiny patří například pánve, hrnce a pekáčky. Zkrátka vše, co používá kuchař k vaření. Tady to může být trochu oříšek. Připáleniny bývají odolné, ale pokud houbičku vyměníte za drátěnku či dřevěný kartáč, povede se vám vyčistit i ten nejpřipečenější pekáč od nedělního oběda.
  6. Zapomenout nesmíte ani na příbory a nože. Každý  jistě ví, jak těžce se z vidličky odstraňují zaschlá míchaná vajíčka. Proto je vhodné mít vždy připravenou nádobu s vodou, do které budete příbory ihned po použití namáčet. Stejně tak to dělají i ve špičkových restauracích. Zbytky jídla nemají šanci zaschnout.
  7. Umyté nádobí odkládejte tak, aby mohla voda volně stékat. Dobrým pomocníkem je odkapávač. Dobře uložené nádobí v odkapávači krásně uschne a nebude ho potřeba utírat utěrkou. Pokud však odkapávač nevlastníte, pro utírání nádobí zvolte hladkou bavlněnou utěrku. Bavlna skvěle saje vodu, nepouští chlupy a při praní snese i vysoké teploty. Po úklidu nechte i utěrku vždy pečlivě uschnout. Ve vlhké utěrce se velice rychle množí bakterie a plísně a dochází k jejímu zatuchnutí. Utěrky často měňte.
  8. Nádobí ukládejte do kuchyňských skříněk dobře vysušené. Jen tak zajistíte, že bude krásně čisté a beze šmouh. Vlhké nádobí ve skříňkách by mohlo také zadělat na nepříjemnou plíseň, která do kuchyně opravdu nepatří. Kuchyňské skříňky by měly být uzavíratelné. Dvířka ochrání nádobí před prachem a nás před nutností dalšího mytí.
Umyté nádobí
Umyté nádobí je potom odměnou

Nádobí je umyto, nyní je čas na zasloužené kafíčko a něco sladkého k němu. Vůbec nevadí, že zase zamažeme nádobí. Teď už víme, jak ho správně a efektivně umýt.

Zdroje: