Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

DomácnostOndra

Jak vyčistit vodní kámen z vodovodní baterie?

Jak vyčistit vodní kámen z vodovodní baterie?

Vodní kámen najdeme v domácnostech všude tam, kde se setkáme s usazováním vody. Jedná se o pevný povlak, který vznikne uvolňováním minerálů. Zdobí tak toaletní mísy, sprchové kouty, rychlovarné konvice, žehličky, i umyvadla a umyvadlové baterie. A právě na ně se zaměříme. Jak odstranit vodní kámen z baterií rychle a šetrně?

Ekologické čističe, které fungují (téměř) vždy

Mezi základní dva čističe, které jsou šetrné k domácnosti i přírodě, patří citron (nebo také kyselina citronová) a ocet. V těchto kyselinách se vodní kámen rozpouští poměrně spolehlivě a tvoří také základní složku ve většině ekologických přípravcích.

Výhodou kyseliny citronové, případně citronu, je zanechání příjemnější vůně. Co se týče octu, ten sice zrovna nevoní, na druhou stranu ve chvíli, kdy zaschne, postupně zmizí i zápach.
Pozor byste si měli dát jen u granitových a mramorových dřezů a černých umyvadel, které naopak mohou poškodit. Tam je potřeba speciálních přípravků určených na granit a mramor.

S ekologickým čištěním vám pomůže i citron

Vzniku vodního kamene lze předcházet

Nejlepším lékem je prevence. Vodní kámen se usazuje tam, kde dochází ke změně teplot a kde je zároveň voda. Chcete-li se tomu vyvarovat, pak vodu poctivě vytírejte. Nenechávejte ji v rychlovarných konvicích. Kolem dřezu i baterie můžete prostor vytřít do sucha pomocí hadříku nebo utěrky.

Řešením je také úprava tvrdosti vody. Existují různé změkčovače vody, které vám pomohou se vypořádat s příliš tvrdou vodou. Fungují na principu filtrů na vodu, které se nainstalují na hlavní přívod vody v domě.

TIP: Tvrdost vody vám pomohou zjistit testovací pásky na zjištění tvrdosti vody. Na základě výsledku pak můžete rozhodnout další postup.

Předcházejte vzniku vodního kamene

Vyzrajte i nad granitovými dřezy a černými bateriemi

U granitových dřezů můžete s přírodními čističi narazit. Je to zejména proto, že kyseliny i ocet mohou na povrchu zanechat bílé mapy, kterých se už nezbavíte. Naštěstí ale existují speciální čističe na vodní kámen přesně pro mramorové nebo granitové dřezy. Ty jsou dostatečně šetrné, takže nezanechají žádné nánosy a vodní kámen odstraní rychle a spolehlivě.

Pro dokonalý efekt si můžete pořídit také čisticí pasty, kterými dřez i baterie vyleštíte.

U granitových dřezů pozor s přírodními čističi

Jak odstranit vodní kámen z baterií

  • Na klasických chromovaných bateriích jsou nevzhledné bílé skvrny vidět na první pohled. Zbavit se jich můžete pomocí zředěné citronové šťávy/octu a houbičky.
  • Perlátor je možné snadno vyjmout z baterie a vyčistit jej zvlášť, případně jej nechat odmočit v roztoku kyseliny citronové a horké vody.
  • Pokud hned napoprvé neodstraníte veškerý vodní kámen, můžete postup zopakovat, případně nechat baterii omotanou vlhkým hadříkem, viz další bod.

Jak odstranit opravdu silné usazeniny

Opravdu silné usazeniny vodního kamene vyčistíte na baterii pomocí hadříku, který je namočený v octu nebo citronové šťávě. Omotat s ním baterii a necháte působit klidně několik hodin, ideálně přes noc. Poté baterii opláchněte a vytřete do sucha. Kohoutek můžete očistit i pomocí jedlé sody.

Jakým pomocníkem čistit povrch?

Kromě samotného přípravku je také důležité, čím danou baterii čistíte. Příliš abrazivní houbičky nebo drátěnky totiž mohou nadělat více škody než užitku a povrch vám tak poškodit. Vhodné naopak jsou:

  • utěrky z mikrovlákna,
  • měkké čisticí houbičky.
Použijte třeba měkké čistící houbičky

A jaké jsou další praktické vychytávky?

  • Žádný povrch nedřete na sílu. Buď jej nechejte odmočit déle, nebo vyzkoušejte jiný přípravek.
  • Při manipulaci s octem, kyselinou citronovou, ale i čističi na bázi kyselin, si vezměte ochranné gumové rukavice. Ušetří vám podráždění rukou.
  • Aby se nestalo, že na baterii bude nános příliš silný, čistěte ji pravidelně a nenechávejte kolem ní usazenou vodu. Pravidelně umyvadlo kolem baterie vytírejte do sucha.
  • U tlustých nánosů nechejte kyselinu působit na baterii delší dobu – minimálně hodinu, klidně ale i celou noc.

Mohlo by vás dále zajímat: