Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

DomácnostJedlá sodaOndra

Čas na detox: Zkuste jedlou sodu do koupele

Čas na detox: Zkuste jedlou sodu do koupele

Jedlá soda je univerzálním prostředkem v domácnosti. Můžete ji využít při pečení, při úklidu ale i v rámci péče o vaši psychickou a fyzickou pohodu. Jedlá soda do koupele je levná a účinná. Smíchat ji můžete s dalšími ingrediencemi, například se solí a voňavými esenciálními oleji.

 Jaký smysl mají detoxikační koupele?

Pokud milujete pobyt ve vaně, možná ani nepátráte po tom, jaký smysl má detoxikační koupel. Podstatné pro vás je, že si ve vaně krásně odpočinete a prohřejete své tělo. Ti, kteří se pro koupel v jedlé sodě rozhodli konkrétně kvůli detoxikaci organismu, však už budou pátrat hlouběji. Jaké účinky má jedlá soda do koupele nebo jarní koupelová očista?

Očistné koupele v horké vodě pomáhají tělu od nahromaděných toxinů. Horká voda s potřebnými přísadami umí z těla vytáhnout toxiny pomocí principu osmózy. Jako osmóza je označovaný pohyb molekul vody skrz polopropustnou membránu. Předpokladem pro fungování osmózy je skutečnost, že na jedné straně membrány bude vyšší obsah molekul vody než na druhé straně membrány. To zaručí, že se molekuly vody v prostoru s vyšší koncentrací molekul vody začnou přesouvat do vody s nižší koncentrací molekul. Velmi zjednodušeně tento proces můžeme popsat na koupeli v horké vodě.

Když do vody ve vaně nasypeme jedlou sodu se solí, vznikne proti buňkám v našem těle osmotický tlak, který zajistí přesun molekul vody z našeho těla na druhou stranu membrány, v tomto případě do vody ve vaně. Spolu s vodou z našeho těla tento proces uvolní i toxiny, které se v něm nahromadily.

Přínosy detoxikačních koupelí

Mezi hlavní přínosy detoxikační koupele patří:

 • zbavení těla zátěže v podobě toxinů,
 • prohřátí organismu,
 • zmírnění únavy,
 • zlepšení kvality spánku,
 • odstranění častých bolestí hlavy,
 • zlepšení vzhledu a kvality pokožky,
 • uvolnění ztuhlých svalů,
 • podpora dobré nálady.

Proč do očistných koupelí přidávat jedlou sodu?

Jedlá soda do koupele vám peněženku neprovětrá. Naopak se jedná o velmi levný, přesto účinný přípravek. Přidáním jedlé sody do horké vody vám vznikne zásaditá koupel, která má celou řadu pozitivních účinků. Koupel v jedlé sodě konkrétně:

 • odstraní toxiny z těla,
 • zbaví vás mastnoty, potu a odumřelých částí pokožky,
 • detoxikace jedlou sodou pomáhá proti překyselení organismu zvenčí,
 • má antiseptické účinky a bojuje proti plísním, velmi účinná je v tomto ohledu soda bikarbona na nohy,
 • funguje i proti vaginální mykóze,
 • jedlá soda do koupele odstraňuje tělesné pachy,
 • pomáhá při bolestech kloubů a revmatismu,
 • zlepšuje tok lymfy.

Dávkování jedlé sody

Ať už chcete vyzkoušet detoxikační koupel nohou nebo se do vany ponořit celí, určitě vás bude zajímat dávkování jedlé sody do připravované vodní lázně. Rady na dávkování jedlé sody se na internetu různí. Na průměrně velkou vanu si však vystačíte i s půl hrnkem jedlé sody. Pro větší účinek nebo pokud máte obsah vany větší, než je průměr, klidně zvyšte množství. Půl hrnku jedlé sody je však množství, od kterého se můžete odrazit – to znamená, klidně přidejte více, ale pod tuto hranici nejděte. Jedlá soda do koupele se může ve vodě potkat s dalšími ingrediencemi, o kterých si povíme níže, a tak se nemusíte bát, že by jedlé sody ve vaně bylo málo a neměla účinek.

Podrobný návod na detoxikační koupel

 1. Připravte si minimálně půl hrnku jedlé sody.
 2. Do vany napusťte vodu tak horkou, jak ji snesete.
 3. Čím teplejší voda bude, tím účinnější bude i detoxikace jedlou sodou. Ovšem teplota vody by pro vás neměla být nepříjemná.
 4. Do větší zavařovací sklenice nalijte horkou vodu a rozpusťte v ní jedlou sodu. 
 5. Rozpuštěnou směs obohaťte o další přísady.
 6. Roztok nalijte do vany.
 7. Ve vaně buďte minimálně 20 minut, doporučuje se i delší pobyt až do vychladnutí vody ve vaně.
 8. Koupel jedlou sodou opakujte alespoň 2x týdně.

Koupel jedlou sodou vás příjemně naladí a prohřeje celé vaše tělo. Proto si ji naplánujte na dobu, kdy po koupeli už nebudete muset nic dělat.

– Po vylezení z vany ze sebe nemusíte jedlou sodu smývat, doporučujeme ze sebe opláchnout nečistoty ještě před koupelí.

– Nenechte všechnu práci jen na jedlé sodě. Pomozte tomuto přípravku uvést vás do pohody tím, že vypnete, vezmete si do vany knížku nebo si pustíte uklidňující hudbu.

– Kromě toho, že z vás detoxikační koupel vytáhne toxiny, také ozdraví vaši pokožku. Víte, že jedlá soda je vhodná pro boj s ucpanými póry? Klidně si během koupele udělejte ještě masku na obličej ze sody bikarbony. Nebo stačí, když si od make-upu vyčištěný obličej promnete rukama namočenýma v horké vodě s jedlou sodou.

– Účinky jedlé sody můžete využít pouze na detoxikační koupel nohou, kdy ve vaně nebo jiné nádobě namáčíte pouze nohy. Jedlá soda je výborná v boji proti mykózám.

 Jaké další suroviny lze pro detoxikační koupel využít

Jedlá soda o vás ve vodě nemusí pečovat sama. Už kvůli navození potřebných detoxikačních mechanismů (osmóze) je potřeba ji smíchat se solí. Využít můžete například zdravou himalájskou sůl v poměru jedna ku jedné, tedy půl hrníčku jedlé sody a půl hrníčku himalájské soli. Spolu s jedlou sodou můžete využít také tyto soli:

 • epsonská sůl (sloučenina hořčíku a síranu),
 • mořská sůl,
 • jedlá sůl.
Přidejte si další suroviny do detoxikační koupele

Využít můžete různé přírodní oleje a esence pro vůni a vláčnou pokožku, třeba levandulový olej. A určitě vám nebude vadit, když vám v koupeli budou plavat bylinky. Použít můžete sušený rozmarýn, měsíček, levanduli, heřmánek a další příměsi. Bude-li vaše koupel jedlou sodou obsahovat další přísady, dávkujte je ve stejném poměru.

Tak vidíte, s jedlou sodou upečete bábovku, vyčistíte s ní sporák a pak si ji vezmete i do vany! Jedlá soda je zkrátka nepostradatelným pomocníkem v domácnosti.

Mohlo by vás dále zajímat: