Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

CestováníOndra

Rabštejn nad Střelou – nejmenší město v České republice

Rabštejn nad Střelou – nejmenší město v České republice

Rabštejn nad Střelou je součástí města Manětín, které se nachází v Plzeňském kraji. Jedná se o bývalé historické město, kdy první písemné zmínky o hradu Rabštejn pochází již z roku 1269.

Ve městě se natáčela řada filmových děl: Opojenie z premeny, Cesta z města, Cesta do lesa, Šťastný smolař, Svatojánský věneček a Božena.

Turistika v Rabštejnu nad Střelou

Míst, které byste mohli navštívit je určitě dostatek. Jedná se jak o historické památky, tak samozřejmě také kulturní, případně přírodní.

Určitě doporučujeme navštívit tyto pamatky:

Zámek Rabštejn nad Střelou

Jedná se o zříceninu rabštejnského hradu ze 14. století přestavěného na barokní zámek. Dokonce na tomto hradě pobýval i sám český král a římský císař Karel IV. Pokud plánujete svatbu, tak si ji můžete užít i v tomto zámku.

Zámek Rabštejn nad Střelou
Zámek Rabštejn nad Střelou

Klášter servitů s kostelem Panny Marie Sedmibolestné

Jedná se o barokní klášter, který byl postaven v polovině 17. století v areálu hradu. Budova kláštera s kostelem, přilehlou ohradní zdí a schodištěm patří mezi kulturní památky. 

Klášter servitů s kostelem Panny Marie Sedmibolestné
Klášter servitů s kostelem Panny Marie Sedmibolestné

Zřícenina hradu Sychrova

Jedná se o zříceninu hradu v Rabštejně nad Střelou. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1439, ale založen byl nejspíše za vlády Karla IV. 

Zřícenina hradu Sychrova
Zřícenina hradu Sychrova

Kamenný most přes řeku Střelu

Za zmínku určitě stojí také kamenný most ze 14. století. Tímto datem stavby by byl druhým nejstarším dochovaným mostem v České republice. 

Muzeum Rabštejn

Pokud toužíte se více dozvědět o tomto tajemném městě, tak doporučujeme také navštívit muzeum Rabštejn, které je všemi expozicemi zaměřené na město. 

Naučná stezka Rabštejn

Jedná se o 8 kilometrovou okružní naučnou stezku. Povede vás přes gotický most, barokním zámkem, židovským hřbitovem a dalšími zastaveními. Více informace najdete na stránkách itras.cz.

Je Rabštejn nad Střelou nejmenší město v České republice?

Rabštejn nad Střelou bývá často označován jako nejmenší město v České republice. Dokonce i v určitém obdobím soutěžil v rámci Guinessovy knihy rekordů o titul nejmenšího města na světě. S kým se o toto prvenství se přetahoval? Bylo to s chorvatským městem Hum.

Městem se Rabštejn stal již v roce 1337, ale od roku 1980 je místní částí města Manětín. Z tohoto důvodu ve smyslu zákona nemůže být Rabštejn považován za obec nebo město a tím pádem ani za nejmenší město v České republice. Každopádně když se na věc podíváme z historického hlediska, tak je Rabštejn nad Střelou nejmenším historickým městem.