Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

DomácnostOndra

Jak zjistit hodnotu starých knih [návod]

Jak zjistit hodnotu starých knih [návod]

Dříve, než vás napadne knihy z vaší knihovny odevzdat na jiná místa, pečlivě si prohlédněte každé literární dílo. Pod nánosem prachu a mezi nepotřebnými knihami se vám možná ukrývá velmi vzácná kniha v hodnotě tisíců korun. Tu by byla škoda poslat zdarma do oběhu, nemyslíte? Přečtěte si, jak zjistit, jakou mají hodnotu vaše staré knihy.

Některé knížky si rádi ponecháte

S myšlenkou, že staré knihy nikdo nechce, by vášniví sběratelé knih opravdu nesouhlasili. Vzhledem k tomu, že se laická veřejnost nepotřebných knih ráda zbavuje, aniž by tušila, jaké vzácné knihy možná odkládá, nevynechají sběratelé příležitost projít si hromadu odložených knih u nádražní knihovny či pečlivě prozkoumat zapomenutou knihu na lavičce autobusové zastávky. To jsou místa, kde jim může vzácná kniha zkřížit cestu. Například sběratel a majitel antikvariátu Tomáš Lazar našel Abecedu Vítězslava Nezvala v hodnotě tisíc eur mezi novinami na veřejných záchodcích. 

Na otázku, jaké knihy jsou opravdu cenné, neexistuje univerzální odpověď. Hodnota starých knih je jiná kus od kusu. Někdy se stane, že laik nabídne svou knihu k prodeji do antikvariátu pod cenou. Tak už to ale bývá u věcí, kterým nerozumíme. Pokud tedy chcete vědět, jak poznat vzácnou knihu, alespoň trošku vás zasvětíme do tématu. Nevíme, zda se ve vaší knihovně vzácná kniha ukrývá. Je ale jasné, že převažovat budou nepotřebné bezcenné knihy. Pokud nevíte, kam dát staré knihy dělat, přečtěte si tento článek. Většinou jim můžete umožnit jejich další putování prostřednictvím knihobudek, knihovniček na nádraží, knihy můžete odevzdat také do nemocnic, do domovů důchodců nebo si z nich můžete ledacos vyrobit.

Jak poznat vzácnou knihu?

Jak už jsme říkali, neexistuje univerzální návod na to, jak poznat vzácnou knihu. Poradit vám však můžeme s tím, na co se při hledání vzácné knihy zaměřit.

Začít můžete s tím, že sběratelsky velmi cenná jsou první vydání a knihy v původní vazbě. Vysoké odhady starých knih směřují také ke knihám, které byly vydané v nízkém nákladu. Například kniha, která vyšla v 50 výtiscích a níž je opravdová vzácnost a rarita, na kterou jen tak nenarazíte. A pokud ano, dá se to přirovnat k výhře v loterii.

Máte-li doma knihy, které ilustrovali výtvarníci, jako je Toyen, Jindřich Štýrský nebo Karel Teige, můžete se taktéž radovat z toho, že doma máte vzácnou knihu.

Vzácná je i dobrodružná literatura vydaná do roku 1948. Za první vydání tak zvaných verneovek či mayovek by vám sběratelé s nadsázkou utrhli ruce.

Na dračku jdou také:

  • kompletní díla od jednoho známého autora,
  • evropské prvotisky zhotovené po vynálezu knihtisku do roku 1500 (ty mají statisícovou cenu),
  • odborné publikace s ilustracemi,
  • výpravné starší tituly pro děti a mládež,
  • avantgardní časopisy,
  • přírodopisné knihy s barevnými litografickými ilustracemi,
  • umělecké časopisy ze začátku 20. století se secesní výzdobou,
  • knihy a časopisy o architektuře do roku 1935,
  • staré příručky a návody pro opravy nábytku, hodin, šperků atd.,
  • staré místopisné publikace.

Co rozhoduje o ceně knihy?

Odhady starých knih formují následující faktory:

  1. název knihy,

  2. autor knihy,

  3. stav knihy,

  4. číslo vydání,

  5. počet vydaných výtisků,

  6. pořadové číslo výtisku,

  7. název a číslo svazku edice (pokud byla kniha vydána v edici),

  8. původní/nepůvodní vazba knihy…

Hodnota starých knih – kde ji určit/ověřit si ji?

S určením hodnoty knih vám pomohou jejich vášniví sběratelé, nejčastěji je naleznete mezi provozovateli antikvariátů. Přehled o cenách knihy si můžete ověřit v seznamech již prodaných knih, které mají antikvariáty většinou k dispozici na svých stránkách.

O hodnotě vaší vzácné knihy můžete získat více informací třeba na internetu, v různých diskuzích, kde se o ocenění starých knih mohou vést dlouhá vlákna diskuzí. Pokud si myslíte, že má vaše kniha cenu, dejte si pozor, abyste ji neprodali pod cenou. Podrobný přehled o cenách knih dosažených v českých aukcích po roce 1990 si můžete udělat díky publikacím, které vydal antikvariát a nakladatelství Fabio. Jedná se o tyto publikace:

  • Ukazatel aukčních cen knih I.
  • Ukazatel aukčních cen knih II.
  • Ukazatel aukčních cen knih III.
  • Ukazatel aukčních cen knih IV.

Jaké jsou nejvzácnější knihy?

Mezi nejvzácnější české knihy patří bezesporu Kodex vyšehradský. Jedná se o latinsky psaný evangelistář, který byl vytvořený při příležitosti korunovace prvního českého krále Vratislava II. v roce 1085. V roce 2005 byla tato kniha zařazena mezi národní kulturní památky České republiky.

V roce 2014 se v dražbě v Londýně prodaly tyto knihy:

– První výtisk monografie Emílie ke mně přichází ve snu z roku 1933 od českého surrealisty Jindřicha Štyrského, který vyšel v nákladu pouhých 69 kusů (kniha se vydražila za v přepočtu 1,6 milionu korun),

– První vydání Erotické revue od Jindřicha Štyrského a české umělkyně Toyen, které vyšlo pouze ve 30 kusech (kniha se vydražila za v přepočtu 734 tisíc korun).

– Sexuální nocturno od Jindřicha Štýrského a Vítězslava Nezvala (kniha se vydražila v přepočtu za 138 tisíc korun).

Velmi cenné nemusí být pouze staré knihy. I novinka, jakou je kniha Harry Potter a kámen mudrců od J. K. Rowlingové, se umístila na seznam s názvem nejvzácnější knihy. Konkrétně jde o původní první vydání knihy, které vyšlo pouze v 500 kusech a z toho asi 300 kusů bylo určeno pro knihovny.

Protože se odhady starých knih mohou různit, je lepší oslovit více odborníků, kteří vám k ceně knihy řeknou více. Při vyřazování knih z knihovny vám mohou napovědět také informace, které jsme pro vás shrnuli výše. Možná je ani potřebovat nebudete. Možná vám kniha už při prvním doteku napoví, že nepatří jinam než do vaší knihovny. Sami možná v kostech ucítíte, že se jedná o velmi výjimečnou knihu.

Kam se obrátit s dotazem ohledně vaší knihy:

  • https://muj-antikvariat.cz/ – jedná se o nezávislý specializovaný vyhledávač, který se snaží prohledávat české antikvariáty s nabídkou na Internetu
  • https://www.abebooks.com/ – můžete zde zjistit, zda už někdo ve světe prodává stejnou knihu, kterou máte vy. Díky tomu můžete zjistit orientační cenu.
  • https://www.ztichlaklika.cz/ – antikvariát Ztichlá klika, který se specializuje na tisky 15. – 19. století.
  • http://www.vejr.cz/default.html – soudní znalec, který se specializuje na: antikvární knihy, staré tisky, grafika a umělecká reprodukce
  • https://aleph.nkp.cz/F/?func=file&file_name=find-a&local_base=nkck – Online katalog Národní knihovny ČR, kde můžete zjistit informace o dokumentech.
  • Antikvariát v místě, kde se zrovna nacházíte.
  • Městská knihovna.

Mohlo by vás dále zajímat: