Jak zjistit hodnotu starých knih [návod]

Říj 20, 2021 | Domácnost, Ondra

Hlavní stránkaDomácnostJak zjistit hodnotu starých knih [návod]

Ondřej Smolen

Hledám témata, která vás zajímají a snažím se k nim vytvořit odpovídající obsah, aby jej každý pochopil a pomohl mu.

Dříve, než vás napadne knihy z vaší knihovny odevzdat na jiná místa, pečlivě si prohlédněte každé literární dílo. Pod nánosem prachu a mezi nepotřebnými knihami se vám možná ukrývá velmi vzácná kniha v hodnotě tisíců korun. Tu by byla škoda poslat zdarma do oběhu, nemyslíte? Přečtěte si, jak zjistit, jakou mají hodnotu vaše staré knihy.

Některé knížky si rádi ponecháte

S myšlenkou, že staré knihy nikdo nechce, by vášniví sběratelé knih opravdu nesouhlasili. Vzhledem k tomu, že se laická veřejnost nepotřebných knih ráda zbavuje, aniž by tušila, jaké vzácné knihy možná odkládá, nevynechají sběratelé příležitost projít si hromadu odložených knih u nádražní knihovny či pečlivě prozkoumat zapomenutou knihu na lavičce autobusové zastávky. To jsou místa, kde jim může vzácná kniha zkřížit cestu. Například sběratel a majitel antikvariátu Tomáš Lazar našel Abecedu Vítězslava Nezvala v hodnotě tisíc eur mezi novinami na veřejných záchodcích. 

Na otázku, jaké knihy jsou opravdu cenné, neexistuje univerzální odpověď. Hodnota starých knih je jiná kus od kusu. Někdy se stane, že laik nabídne svou knihu k prodeji do antikvariátu pod cenou. Tak už to ale bývá u věcí, kterým nerozumíme. Pokud tedy chcete vědět, jak poznat vzácnou knihu, alespoň trošku vás zasvětíme do tématu. Nevíme, zda se ve vaší knihovně vzácná kniha ukrývá. Je ale jasné, že převažovat budou nepotřebné bezcenné knihy. Pokud nevíte, kam dát staré knihy dělat, přečtěte si tento článek. Většinou jim můžete umožnit jejich další putování prostřednictvím knihobudek, knihovniček na nádraží, knihy můžete odevzdat také do nemocnic, do domovů důchodců nebo si z nich můžete ledacos vyrobit.

Jak poznat vzácnou knihu?

Jak už jsme říkali, neexistuje univerzální návod na to, jak poznat vzácnou knihu. Poradit vám však můžeme s tím, na co se při hledání vzácné knihy zaměřit.

Začít můžete s tím, že sběratelsky velmi cenná jsou první vydání a knihy v původní vazbě. Vysoké odhady starých knih směřují také ke knihám, které byly vydané v nízkém nákladu. Například kniha, která vyšla v 50 výtiscích a níž je opravdová vzácnost a rarita, na kterou jen tak nenarazíte. A pokud ano, dá se to přirovnat k výhře v loterii.

Máte-li doma knihy, které ilustrovali výtvarníci, jako je Toyen, Jindřich Štýrský nebo Karel Teige, můžete se taktéž radovat z toho, že doma máte vzácnou knihu.

Vzácná je i dobrodružná literatura vydaná do roku 1948. Za první vydání tak zvaných verneovek či mayovek by vám sběratelé s nadsázkou utrhli ruce.

Na dračku jdou také:

 • kompletní díla od jednoho známého autora,
 • evropské prvotisky zhotovené po vynálezu knihtisku do roku 1500 (ty mají statisícovou cenu),
 • odborné publikace s ilustracemi,
 • výpravné starší tituly pro děti a mládež,
 • avantgardní časopisy,
 • přírodopisné knihy s barevnými litografickými ilustracemi,
 • umělecké časopisy ze začátku 20. století se secesní výzdobou,
 • knihy a časopisy o architektuře do roku 1935,
 • staré příručky a návody pro opravy nábytku, hodin, šperků atd.,
 • staré místopisné publikace.

Co rozhoduje o ceně knihy?

Odhady starých knih formují následující faktory:

 1. název knihy,

 2. autor knihy,

 3. stav knihy,

 4. číslo vydání,

 5. počet vydaných výtisků,

 6. pořadové číslo výtisku,

 7. název a číslo svazku edice (pokud byla kniha vydána v edici),

 8. původní/nepůvodní vazba knihy…

Hodnota starých knih – kde ji určit/ověřit si ji?

S určením hodnoty knih vám pomohou jejich vášniví sběratelé, nejčastěji je naleznete mezi provozovateli antikvariátů. Přehled o cenách knihy si můžete ověřit v seznamech již prodaných knih, které mají antikvariáty většinou k dispozici na svých stránkách.

O hodnotě vaší vzácné knihy můžete získat více informací třeba na internetu, v různých diskuzích, kde se o ocenění starých knih mohou vést dlouhá vlákna diskuzí. Pokud si myslíte, že má vaše kniha cenu, dejte si pozor, abyste ji neprodali pod cenou. Podrobný přehled o cenách knih dosažených v českých aukcích po roce 1990 si můžete udělat díky publikacím, které vydal antikvariát a nakladatelství Fabio. Jedná se o tyto publikace:

 • Ukazatel aukčních cen knih I.
 • Ukazatel aukčních cen knih II.
 • Ukazatel aukčních cen knih III.
 • Ukazatel aukčních cen knih IV.

Jaké jsou nejvzácnější knihy?

Mezi nejvzácnější české knihy patří bezesporu Kodex vyšehradský. Jedná se o latinsky psaný evangelistář, který byl vytvořený při příležitosti korunovace prvního českého krále Vratislava II. v roce 1085. V roce 2005 byla tato kniha zařazena mezi národní kulturní památky České republiky.

V roce 2014 se v dražbě v Londýně prodaly tyto knihy:

– První výtisk monografie Emílie ke mně přichází ve snu z roku 1933 od českého surrealisty Jindřicha Štyrského, který vyšel v nákladu pouhých 69 kusů (kniha se vydražila za v přepočtu 1,6 milionu korun),

– První vydání Erotické revue od Jindřicha Štyrského a české umělkyně Toyen, které vyšlo pouze ve 30 kusech (kniha se vydražila za v přepočtu 734 tisíc korun).

– Sexuální nocturno od Jindřicha Štýrského a Vítězslava Nezvala (kniha se vydražila v přepočtu za 138 tisíc korun).

Velmi cenné nemusí být pouze staré knihy. I novinka, jakou je kniha Harry Potter a kámen mudrců od J. K. Rowlingové, se umístila na seznam s názvem nejvzácnější knihy. Konkrétně jde o původní první vydání knihy, které vyšlo pouze v 500 kusech a z toho asi 300 kusů bylo určeno pro knihovny.

Protože se odhady starých knih mohou různit, je lepší oslovit více odborníků, kteří vám k ceně knihy řeknou více. Při vyřazování knih z knihovny vám mohou napovědět také informace, které jsme pro vás shrnuli výše. Možná je ani potřebovat nebudete. Možná vám kniha už při prvním doteku napoví, že nepatří jinam než do vaší knihovny. Sami možná v kostech ucítíte, že se jedná o velmi výjimečnou knihu.

Kam se obrátit s dotazem ohledně vaší knihy:

Mohlo by vás dále zajímat:


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikněte na hvězdičky pro hodnocení!

4/5 - (74 votes)

20 Komentáře

 1. Eva Půtová

  Dobrý den mám knihu Tschechischeslowakei Romanische und Gotische Bechmalerei jaká je prosím hodnota rok 1364

  Odpovědět
  • Ondřej Smolen

   Dobrý den, to je opravdu velmi stará kniha. Jelikož se jedná o opravdu unikát, tak spíše doporučuji se obrátit na odborníky, případně na soudní znalce, kteří se této tématice daleko více věnují.

   Odpovědět
 2. Monika Rothova

  Dobrý den mám po rodičích nevím jak nazvat nadpis je Rozkvět obrázkový čtrnáctideník rok 1909 č 1.2 ročník a ještě Svetozor roku 1988 chtěla bych vědět jestli je možný prodej dekuji

  Odpovědět
  • Ondřej Smolen

   Dobrý den, na těchto stránkách žádný prodej nebo odkup možný není. Zkuste se podívat na odkazy, které jsou v článku a podívat se tam. Věřím, že případně nového majitele najdete tam.

   Odpovědět
 3. Jaroslava Kleinová

  dobrý večer, mám knihu Cyrano de Bergerac z roku 1898,překlad J. Vrchlický. Je ve velmi slušném stavu, ráda bych znala hodnotu…není tam nikde uvedeno kolik výtisků bylo vydáno, tiskla se v Kutné Hoře u pana Šolce…děkuji za odpověď

  Odpovědět
  • smolik

   Dobrý den, u těchto specializovaných věcí se obraťte spíše na antikvariát Ztichlá klika, který se specializuje na tisky 15. – 19. století., případně soudního znalce. Důležité odkazy jsou výše v rámci stránky.

   Odpovědět
 4. Zdeňka Adamcová

  Dobrý den, mám ilustrovanou pohádkovou knížku Svět maličkých
  ( nakladatel Alois Hynek knihkupec, rok neuveden, asi pol. 19.stol.) a knihu Les ( Jiří Janda), r. 1925. Jaká je jejich hodnota? Děkuji za odpověď.

  Odpovědět
 5. Eva

  Mám preklad Biblie od Palkovicza, z roku 1829 v Bernolákovštine. Tú knihu mám už veľa rokov, chcem si ju nechať, ale zaujímala by ma orientačná hodnota. Ďakujem.

  Odpovědět
 6. Marcela

  Dobrý den, prosím o radu. Mám doma knihu poetických povídek Na slunci i pod mraky, napsal Ladislav Benýšek, ilustroval Mikuláš Aleš (opravdu napsáno Mikuláš), rok vydání 1888. Nemohu nikde dohledat.

  Odpovědět
 7. Jiří

  Dobrý den chci se zeptat jestli mi můžete poradit kam se obrátit. Mám doma knihu Charles Dickens Dvě povídky vydání 1893, číslo výtisku 138. Knihu vydal spolek laciný h knih, překlad I. Schulz. Děkuji za odpověď

  Odpovědět
  • smolik

   Dobrý den, do článku jsem doplnil odkazy, na koho se můžete obrátit s dotazem ohledně vaší knihy. Hodně štěstí.

   Odpovědět
  • Andrea Sotakova

   Dobrý den,mám knihu Obrázkové dějiny národa českého v Čechách a na Moravě. Sepsal Karel Čadský ilustroval akad.malíř F.Hetteš páté vydání rok 1916

   Odpovědět
 8. Ladislav Citerberg

  J. Š. BAARA Paní komisařka XIII. Vydání r. 1938

  Odpovědět
  • Petra Švecová

   Dobrý den,mám knihy po otci. Svět motorů 1976,1977,1978,ruční vazba. Kdo a kde mi řekne cenu, popřípadě vášnivý sběratel by měl zajem

   Odpovědět
 9. smolik

  Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz. V této věci bychom rádi pomohli, ale prosím obraťte se spíše na antikvariát nebo místní knihovnu.

  Odpovědět
 10. Olga Šťastná

  Dobrý den! Prosím, abyste mně poradili, zda byste vzali knihu JALNA od Mazo de la Roche (rok 1995), která má 15 dílů, ale mně chybí č. 13. Nebo jestli tento chybějící díl bych u vás sehnala a za jakou cenu.
  Dále bych ráda věděla, zda bych mohla u vás prodat bedekr – turistický průvodce Brazílie s fotografiemi – od D.Cleary, D. Jenkins + O.Marshall – nakladatelství JOTA z r.2004. Díky za odpověď. Olga Šťastná

  Odpovědět
 11. Anna Kanalošová

  Můžete mi prosím zjistit dnešní hodnotu knihy LÉTA PLNÁ MEDAILÍ od Jana Kotrby

  Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ondřej Smolen

Hledám témata, která vás zajímají a snažím se k nim vytvořit odpovídající obsah, aby jej každý pochopil a pomohl mu.

Mohlo by se Vám také líbit …

Pozvěte hygge i do svého obýváku

Pozvěte hygge i do svého obýváku

Léto se s námi loučí posledními slunečními dny, ale i nadcházející podzim má své jedinečné kouzlo. Zvlášť, pokud se inspirujete Skandinávským...