Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

Cestování

K čemu slouží ploutvička na paddleboardu?

K čemu slouží ploutvička na paddleboardu?

Ploutvičky, neboli flosny slouží k tomu, aby vás na paddleboardu stabilizovaly a umožnili vám lépe držet směr. Lepší držení stopy znamená snazší jízdu v přímém směru a lepší předvídatelnost i ovladatelnost. Bez flosny je zkrátka a dobře jízda pěkná divočina a vnější vlivy jako vlny a vítr budou mít bez flosny na vaši jízdu velký dopad (většinou v negativním slova smyslu ☺).

Jsou typy uchycení ploutviček u všech paddleboardů stejné?

Ne, existuje mnoho různých typů nafukovacích paddleboardů, které používají různé typy uchycení flosen, takže ploutvičky pro paddleboardy nejsou univerzální. Nicméně na trhu najdeme především 3 typy.

  • Slide-in: Flosna se nasadí jednoduchým zasunutím do kastlíku na paddleboardu a zajistí se pojistkou, která je s flosnou spojena pomocí provázku. Jeden z nejrozšířenějších upínacích systémů vůbec.
  • US-box: Systém uchycení, kdy se flosna nasune do kolejnice kastlíku a zajistí se pomocí kovové destičky a šroubku. Systém, který se do paddleboardingu přenesl z ostatních sportů jako windsurfing či klasický surfing.
  • Click systémy: Zde najdeme celou škálu unikátních řešení, které mají většinou výrobci patentovanou jen pro svou značku. Například systém Swift Attach Fin od výrobce Aqua Marina nebo uchycení Slide-in Click od značky Hydroforce. Výhodou je rychlost zacvaknutí flosny s automatickou pojistkou. Nevýhodou je menší výběr různých tvarů a velikosti flosen, systémy Slide-in i US-box jsou přeci jen více rozšířené a nabídka náhradních flosen je tak větší.

Materiál ploutviček

K výrobě flosen se nejčastěji používají tři materiály: plast, sklolaminát a uhlíková vlákna (karbon). Každý typ má svá pro a proti.

  • Plastové flosny pro paddleboardy jsou ze všech tří materiálů nejlevnější a snadno se vyrábějí. Jsou také těžší a nejméně tuhé. Pod tlakem se prohýbají, což snižuje odezvu flosny. Na druhou stranu jsou velmi odolné a nestojí mnoho. Jsou tak vhodné pro rekreační paddleboardisty a děti.
  • Sklolaminátové ploutvičky na paddleboard jsou lehčí a tužší než plastové ploutve a nabízejí skvělý poměr mezi dobrou odezvou a cenou. Zlatá střední cesta.
  • Flosny pro paddleboardy z uhlíkových vláken jsou nejlehčí, nejpevnější a obvykle nejdražší. Pokud se chystáte účastnit závodů nebo máte paddleboard jako pravidelnou sportovní aktivitu, vyplatí se investovat do ploutvičky z karbonu.

Velikost a tvar ploutvičky

Čím delší je flosna, tím hlouběji zasahuje do vody a tím lépe vede a drží směr. Prkno se špatným držením směru se ve vodě kymácí ze strany na stranu a nutí vás často přehazovat ruce a měnit stranu na které pádlujete. Prkno s optimální stopou se pohybuje daleko bez nutnosti častého střídání rukou. Na druhou stranu kratší ploutvička zvyšuje obratnost a ovladatelnost prkna. Správná volba délky tak bude záviset na prostředí, ve kterém budete pádlovat a na vaší technice pádlování. Pokud jste vyznavačem sportovního paddleboardingu a delších touringových výletů, hledejte flosny delší, kolem 9-10 palců a navíc v úzkém a zkoseném tvaru, jako má například flosna Aqua Marina Racing Slide-in. Pro rekreační pádlování na klidné vodě či v menších vlnách volte flosnu mezi 8-9 palci v oblejším tvaru. Doporučit můžeme například tento model, který sedí do US BOX kastlíku. Pokud jezdíte tekoucí či dokonce divokou vodu, budete od svého paddleboardu vyžadovat maximální obratnost a také projet mělká místa. V tomto případě sáhněte pro kratších flosnách o délce 4-5 palců. Tyto ploutvičky často nesou název říční flosna nebo river fin.

Stačí jedna flosna?

Častý dotaz zákazníků je, zda si mají pořídit paddleboard s jednou středovou flosnou nebo třemi menšími. Jak už to, tak bývá, obě varianty mají své výhody i nevýhody. Jedna ploutvička vytváří minimální odpor a usnadňuje zatáčení paddleboardu, prkna s 1 ploutví jsou tak ideální pro pádlování na klidné vodě. Výhodou prkna s jednou ploutví je rychlost, kterou může vyvinout. Nevýhodou paddleboardu s jednou ploutví je, že na tekoucích vodách nebo při jízdě na vlně je trochu méně stabilní. Paddleboard se třemi ploutvemi, podporuje přímé vedení a zajišťuje velmi dobrou kontrolu na tekoucích vodách a při jízdě na vlně. Drobnou nevýhodou paddleboardů se třemi ploutvemi je o trochu větší odpor než u prkna s jednou ploutví. Dvě boční ploutvičky bývají menší a jsou k prknu přilepeny, takže se nedají vyjmout a to trochu ztěžuje balení paddleboardu.