Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

CestováníTuristika Jeseníky

TOP 5 tipů na nejkrásnější túry v Jeseníkách, znáte je?

TOP 5 tipů na nejkrásnější túry v Jeseníkách, znáte je?

Jen letmý pohled a krátká zastávka vám v Jesenících určitě stačit nebude. Aby také jo, když právě Jeseníky rozkládající se na území Moravskoslezského a Olomouckého kraje, jejichž jádrem je pohoří Hrubý Jeseník, nabízí turistickou všehochuť. Nejenže si zde turista vybere náročnost trasy podle svých sil, časových možností a složení výpravy, nýbrž má možnost zde rozjímat nad rozmanitostí přírody, která se zde snoubí s historií, vypráví příběhy, udivuje technickými skvosty a hýčká své turisty lázeňskými procedurami. Pak, aby Jeseníky byly tím posledním místem, které jste v České republice ještě nenavštívili! Jaké jsou nejkrásnější túry Jeseníky?

1. Praděd v Jeseníkách rozhodně neminete

Ať už do internetového vyhledávače naťukáte pojem Jeseníky nenáročné trasy nebo Jeseníky výlety s dětmi, pátou nejvyšší horu Česka – Praděd, určitě neminete. V pohoří Hrubý Jeseník drží Praděd své prvenství. Je to zároveň nejvyšší hora Moravy. Díky svému vysílači dokonce převyšuje Sněžku, a to už je co říct. Praděd se tyčí do výšky 1491 metrů, s vysílačem však měří 1637 m (vrchol Sněžky dosahuje výšky 1603 m). Na Praděd vede několik skvělých tras. Ty můžete sladit podle toho, jak moc se chcete zapotit, kolik máte času nebo podle vaší potřeby na vrchol dotlačit i kočárek. Nutno říct, že na Praděd nejezdí žádná lanovka, takže po svých budete muset tak či tak. Které turistické trasy Jeseníky směrem na Praděd stojí za zmínku?

Výhled na Praděd

Trasa z Ovčárny na Praděd

Asfaltová cesta, po které se pohodlně dostanete až na vrchol z Ovčárny až na Praděd meří zhruba 8 km. Asfaltová cesta není přístupná pro automobily veřejnosti, a tak nezbývá nechat je buď u motorestu Hvězda nebo u lázní Karlova Studánka. Takhle to alespoň turisté dělají nejčastěji.

 • trasa z Karlovy Studánky přes Bílou Opavu k chatě Barborka (asi 12,6 km)
 • trasa z Červenohorského sedla přes Švýcárnu na Praděd (zhruba 20 km)
 • trasa z místa Kouty nad Desnou přes Dlouhé Stráně (asi 14 km)
 • trasa z osady Vidly přes Švýcárnu. Jedná se o méně okoukanou a na turisty méně koncentrovanou trasu, která je vhodná pro ty, kteří na Pradědu už několikrát byli a chtějí jej vidět z jiné stránky. Vaše nejkrásnější túry Jeseníky můžete začít právě na Pradědu.

Jaká místa u Pradědu určitě neprošvihnout?

PETROVY KAMENY určitě nemůžete přehlédnout, protože se nachází nedaleko samotného vrchu. Jsou to tři mohutná skaliska, která se tyčí do výšky sedmi metrů.

Naučná stezka BÍLÁ OPAVA – přes toto místo se dokonce můžete na Praděd dostat.

VYSOKÝ VODOPÁD – dostanete se k němu buď z obce Bělá pod Pradědem (po modré značce) nebo z rozcestí pod Pradědem po červené značce směrem na Švýcárnu a pak po modré značce.

KARLOVA STUDÁNKA může být nejen skvělým výchozím místem k Pradědu, nýbrž i důvodem setrvat v tomto lázeňském městečku nějakou chvíli. Že Jeseníky výlety s dětmi zohledňují, o tom svědčí například hledání poklad v Karlově pod Pradědem. Honba začíná před hotelem Kopřivná a končí mezi roubenkami a lesem.

DLOUHÉ STRÁNĚ – ty můžete v Jeseníkách absolvovat zvlášť, a rozhodně stojí za vidění, nebo mohou být součástí vaší túry na Praděd. Jedná se o nejvýkonnější vodní elektrárnu v Česku.

2. Se širákem třeba na Šerák

Další známý jesenický vrchol, který dosahuje výšky 1351 m, se jmenuje Šerák. Ti, kteří nutně nemusí mít v nohách každý kilometr, ocení lanovku jako nejsnadnější přístupovou cestu na něj. Kromě lanovky se však na Šerák lze dostat také z obcí:

 • Ramzová,
 • Ostružná,
 • Branná.

Co určitě neminout, když půjdete na Šerák?

Na jeho vrcholu vás přivítá KAMENNÁ CHATA JIŘÍHO NA ŠERÁKU. Je to zároveň i skvělý výchozí bod pro další navazující túry. Dále jsou zde k vidění OBŘÍ SKÁLY. Tam vás ze Šeráku dovede modrá značka. Od obřích skal se zpět do Ramzové můžete vrátit přes ÚDOLÍ VRAŽEDNÉHO POTOKA. A pokud se vám ze Šeráku ještě nebude chtít vracet, můžete pokračovat na další známý vrch Jeseníků – Keprník. Ten se nachází jen 2,5 kilometru od Šeráku. Mezi nejkrásnější túry Jeseníky patří právě trasa přes Šerák, Keprník a Vozku.

3. Na Keprník pro výhled na Kralický Sněžník

Jesenický vrch Keprník leží ve výšce 1422 m a nejsnazší cestou je ta lanovkou z Ramzové a přes Šerák. Právě tato trasa může patřit mezi Jeseníky nenáročné trasy.  Ovšem lze se na něj delší a náročnější cestou dostat také z Červenohorského sedla přes Červenou horu nebo z Filipovic. Určitě si zde nezapomeňte prohlédnout:

 • KRALICKÝ SNĚŽNÍK v dálce,
 • VŘESOVOU STUDÁNKU (určitě ji neminete trasou přes Červenohorské sedlo),
 • KAMENNÉ OKNO – ke skalnímu útvaru se od Vřesové studánky dostanete po zelené turistické značce. Jeseníky výlety s dětmi určitě nezavrhují, právě naopak. Děti se i při méně náročných procházkách vyblbnou a vybijí přebytečnou energii.

4. Procházka naučnou stezkou Bílá Opava je díky zurčení vody jako balzám na duši

Návštěvu Bílé Opavy si můžete odbýt už při výstupu na Praděd. Pokud se však na něj vydáte jinou cestou, ze svého programu tuto naučnou stezku rozhodně nevypouštějte. Vždyť největší vodopád Bílé Opavy má převýšení až 7,9 metru. Výchozím bodem k návštěvě může být lázeňské městečko Karlova Studánka. Přitom trasu můžete zakončit buď v Ovčárně nebo u turistické chaty Barborka. Zkrátka tam, kam vás nohy a turistické značky zavedou.

5. Řešovské vodopády patří k těm nejkrásnějším v Česku

Vaše dosud zcestovalé turistické trasy Jeseníky můžete rozšířit o výlet k Řešovským vodopádům. Rozhodně se vyplatí prošoupat boty tímto směrem, protože Řešovské vodopády patří v Česku k těm nejkrásnějším. Stejně jako k ostatním místům, má i trasa k vodopádům několik výchozích bodů:

 • obec Tvrdkov (asi 3 km po červené),
 • Řešov (1,5 km),
 • z Rýmařova po zelené (8,8 km),
 • z Rudy (asi 3 km po žluté).
Rešovské vodopády
Rešovské vodopády

Tím však náš seznam nejkrásnější túry Jeseníky rozhodně nekončí. Za zmínku stojí také:

 • naučná stezka REJVÍZ a její VELKÉ MECHOVÉ JEZÍRKO,
 • OBŘÍ STŮL A ŽIDLE na Lánském vrchu u Skorošic v nadživotní velikosti, které tam stojí už od roku 2007,
 • hrad SOVINEC,
 • JESKYNĚ NA ŠPIČÁKU a jiné.

Pro Jeseníky si určitě vyhraďte více času než jen jeden víkend. Určitě to bude dobrá investice času i vaší energie.

Mohlo by vás dále zajímat:

Zdroje:

 • https://www.hanamachalova.cz/clanek-praded-5-nejlepsich-tras-na-nejvyssi-horu-jeseniku/
 • https://www.gigaplaces.com/gigalist-nejkrasnejsi-tury-v-hrubem-jeseniku/
 • https://smilingway.cz/jeseniky/