Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

CestováníHonzaTuristika Beskydy

Kudy na Ondřejník? TOP 4 trasy na vrchol

Kudy na Ondřejník? TOP 4 trasy na vrchol

V tomto článku bychom vám rádi popsali kudy se dostat na čím dál oblíbenější vrchol Ondřejník. Nejprve si ale pojďme dát takové malé informativní okénko z vod zeměpisu.

Název Ondřejník nenese jen samotný vrchol, o kterém tento příspěvek pojednává, ale jmenuje se tak celý masiv, jehož je vrchol Ondřejník součástí. Masiv Ondřejník se skládá z celkem 4 vrcholů:

  1. Skalka – 964 m.n.m
  2. Stanovec – 899 m.n.m.
  3. Ondřejník – 890 m.n.m.
  4. Suché úbočí – 864 m.n.m.

Celý masiv je součástí Štramberské vrchoviny. Ondřejník tak nepatří do Moravskoslezských Beskyd jak si lidé často myslí.

Další věcí, kterou je třeba zmínit je fakt, že na samotný vrchol Ondřejník nevede žádná značená trasa. Značky 3 tras z našeho článku nás dovádějí k rozcestí Ondřejník – sedlo. Jedná se o křižovatku, kde se schází vícero cest. My se odtud vydáváme tou nejpříkřejší trasou, která vede přímo proti vrstevnici a kopíruje hřeben celého masivu. Po pořádné zabíračce dojdeme až k vrcholu, kde na nás čeká Ondra se svou rodinkou 🙂 (postavičky vyrobené ze dřeva). Čtvrtá trasa vede k rozcestí Kubalánky. Odtud pokračujeme taky po té nejprudší neznačené cestě. Na vrchol přicházíme prudkým stoupáním z opačné strany hřebenu.

Nyní si pojďme popsat naše 4 trasy, kterými se můžeme k vrcholu dostat.

Ondřej na Ondřejníku s rodinou
Ondra s rodinou

Kudy na Ondřejník?

Trasa z Frýdlantu nad Ostravicí po modré značce

  • Délka trasy: 5,3 km
  • Převýšení: 529 metrů
  • Turistická značka: modrá po rozcestník Ondřejník – sedlo
  • Časová náročnost: cca 2 hodiny při průměrné fyzické kondici
  • Občerstvení na trase: lesní bar, Roubenka Ondřejníček
  • Dopravní dostupnost: vlak, autobus, auto

Jedná se asi o nejvíce využívanou trasu z našeho seznamu a troufám si říct, že i celkově. Značka začíná ve Frýdlantě nad Ostravicí u železniční stanice. Odtud pokračuje po asfaltu, který v průběhu střídá lesní stezka. Během stoupání procházíme kolem lesního baru, kde můžeme doplnit energii v tekuté, ale i pevné formě 🙂 Po cca 3,5 km přicházíme ke kapličce sv. Antonína.

Na tomto místě se nachází chata Ondřejník, která v minulosti fungovala jako restaurace. Dnes je již bohužel mimo provoz a občerstvení zde poskytuje nedávno postavena Roubenka Ondřejníček. Lze si zde nabít i elektrokolo 🙂

Mnoho turistů zde končí svou cestu a odtud se vrací zpět. My se však nezaleknem a po asfaltové cestě docházíme k rozcestí Ondřejník – sedlo. To se od Roubenky nachází cca 1 km. Odtud pokračujeme po neznačené trase (tou nejprudší 😀 ) až k vrcholu.

Kaple svatého Antonína u chaty Ondřejník
Kaple svatého Antonína na trase z Frýdlantu nad Ostravicí

Trasa z Kunčic pod Ondřejníkem po modré značce

  • Délka trasy: 7,3 km
  • Převýšení: 603 metrů
  • Turistická značka: modrá po rozcestník Ondřejník – sedlo
  • Časová náročnost: cca 2,5 hodiny při průměrné fyzické kondici
  • Občerstvení na trase: lesní bar na Skalce (pouze nápoje)
  • Dopravní dostupnost: vlak, autobus, auto

Start naší cesty je u železniční stanice v Kunčicích pod Ondřejníkem. Touto trasou projdeme rovnou dva vrcholy celého masivu. Značka totiž vede i přes vrchol Skalka. Tu zdoláváme po cca 3,5 km chůze, na kterých překonáváme i největší převýšení na celé trase. Skalka je nejvyšším vrcholem masivu Ondřejník a je oblíbeným místem pro paraglidisty, kteří zde mají startovací plochu. Nachází se zde i samoobslužný lesní bar, který nám nabízí alko, ale i nealko nápoje.

Ze Skalky pak klesáme k rozcestí Skalka – sedlo, kde se na modrou značku napojuje žlutá značka z Čeladné (naše 3. popisovaná trasa). Pohodovou chůzí docházíme k rozcestí Ondřejník – sedlo, kde se napojujeme na nejprudší neznačenou stezku a docházíme na vrchol Ondřejník.

Hřeben Ondřejníku
Pohled na hřeben Ondřejníku ze Skalky

Trasa z Čeladné po žluté značce

  • Délka trasy: 6 km
  • Převýšení: 574 metrů
  • Turistická značka: žlutá po rozcestník Skalka – sedlo, dále pak modrá po rozcestník Ondřejník – sedlo
  • Časová náročnost: cca 2 – 2,5 hodiny při průměrné fyzické kondici
  • Občerstvení na trase: Restaurace Opálená
  • Dopravní dostupnost: vlak, autobus, auto

Trasa začíná u železniční stanice v obci Čeladná. Odtud se vydáváme po žluté značce, která nás dovede až pod sjezdovku Opálená. Uprostřed sjezdovky se nachází Restaurace Opálená, kterou lze využít k občerstvení. Poté pokračujeme dále po sjezdovce nahoru, nad kterou stezka přechází do lesní části. Po necelém kilometru od sjezdovky docházíme k rozcestí Skalka – sedlo. Zde se žlutá značka napojuje na modrou, která vede od vrcholu Skalka (viz. trasa z Kunčic pod Ondřejníkem). Dále pokračujeme k rozcestí Ondřejník – sedlo a dál k vrcholu.

Cedule pod ski areálem Opálená
Pod skiareálem Opálená

Trasa z Lhotky po zelené značce

  • Délka trasy: 3,8 km
  • Převýšení: 469 metrů
  • Turistická značka: zelená po rozcestí Kubalánky
  • Časová náročnost: cca 1,5 – 2 hodiny při průměrné fyzické kondici
  • Občerstvení na trase: není
  • Dopravní dostupnost: autobus, auto

Naše čtvrtá trasa začíná na opačné straně celého masivu než předešlé 3 stezky. Konkrétně v obci Lhotka, do které se můžeme dostat buďto autobusem nebo vlastním vozem.

Cestu začínáme u rozcestí Lhotka – host.,bus v centru obce. Už od začátku se vydáváme vstříc stoupání, které nás vede skrz vesnici až na její okraj. Za Lhotkou nastupujeme na nezpevněnou pěšinu a mizíme v lese. Po cca 1,2 kilometrech od startu stoupání končí a my se napojujeme na lesní cestu, jenž nás po vrstevnici vede 1,5 kilometru. Tento úsek je víceméně odpočinkový a my se během něj můžeme kochat výhledy na Frýdek-Místek, Paskov a Ostravu.

Přicházíme na rozcestí Kubalánky, kde značenou trasu opouštíme. Kdybychom pokračovali po značce, tak dojdeme k roubence Ondřejníček, což teď není naším cílem. K vrcholu vede jen jedna cesta a jak už to tak bývá, je to většinou ta nejprudší 🙂 Tady nejde o žádnou výjimku a proto se vydáváme vstříc dalšímu stoupání na trase. Po cca 1,2 km docházíme na vrchol.

Stezka na Ondřejník z Lhotky
Závěrečné stoupání na vrchol

Občerstvení na Ondřejníku

Na samotném vrcholu Ondřejník se nenachází žádná chata nebo stánek s občertvením. Jediné místa, kde lze doplnit energii ve formě jídla a pití se vyskytují na jednotlivých trasách. Jsou to:

  • Roubenka Ondřejníček – na modré trase z Frýdlantu
  • Lesní bar – na modré trase z Frýdlantu
  • Restaurace Opálená – na žluté trase z Čeladné
  • Medvědí BarBar – lesní bar na modré z Kunčic – vrchol Skalka (pouze tekutiny)

Pokud však na horách dáváte přednost vlastní stravě, tak vám můžeme doporučit sterilovaná hotová jídla, které si můžete připravit kdekoliv. Jsou skvělá jak na hory, tak dovolenou nebo dlouhé cesty. Velké srovnání nejlepších 3 českých výrobců naleznete v článku pod tlačítkem níže.

Zajímavost o Ondřejníku

Celý masiv Ondřejník býval v minulosti hustě zalesněný smrkovými lesy. Nedávná kalamita kůrovce (rok 2015) však způsobila, že většina lesního porostu musela být vykácená. Z tohoto důvodu na nás může celý kopec působit trošku “vypelichaně”, avšak na druhou stranu se nám díky tomu otevírají krásné výhledy do krajiny. V roce 2020 byly započaty práce pro znovuzalesnění celého masivu.

Vykácený Ondřejník
Pohled na vykácené lesy

Pokud hledáte další tipy na výšlapy nebo výlety, tak navštivte naší sekci Cestování 🙂