Kudy na Ondřejník? TOP 3 trasy na vrchol

Led 3, 2022 | Cestování, Turistika Beskydy

Třískoun

Miluju turistiku a tvoření obsahu, proto mi přijde super, že můžu dělat obě věci zároveň 🙂

V tomto článku bychom vám rádi popsali kudy se dostat na čím dál oblíbenější vrchol Ondřejník. Nejprve si ale pojďme dát takové malé informativní okénko z vod zeměpisu.

Název Ondřejník nenese jen samotný vrchol, o kterém tento příspěvek pojednává, ale jmenuje se tak celý masiv, jehož je vrchol Ondřejník součástí. Masiv Ondřejník se skládá z celkem 4 vrcholů:

 1. Skalka – 964 m.n.m
 2. Stanovec – 899 m.n.m.
 3. Ondřejník – 890 m.n.m.
 4. Suché úbočí – 864 m.n.m.

Celý masiv je součástí Štramberské vrchoviny. Ondřejník tak nepatří do Moravskoslezských Beskyd jak si lidé často myslí.

Další věcí, kterou je třeba zmínit je fakt, že na vrchol Ondřejník nevede žádná značená trasa. Značky našich 3 tras nás dovádějí k rozcestí Ondřejník – sedlo. Jedná se o křižovatku, kde se schází vícero cest. My se odtud vydáváme tou nejpříkřejší trasou, která vede přímo proti vrstevnici a kopíruje hřeben celého masivu. Po pořádné zabíračce dojdeme až k vrcholu, kde na nás čeká Ondra se svou manželkou 🙂 (dvě postavičky vyrobené ze dřeva). Nyní si pojďme popsat 3 různé trasy, kterými se můžeme k vrcholu dostat.

Kudy na Ondřejník?

Trasa z Frýdlantu nad Ostravicí po modré značce

 • Délka trasy: 5,3 km
 • Převýšení: 529 metrů
 • Turistická značka: modrá po Ondřejník – sedlo
 • Časová náročnost: cca 2 hodiny při průměrné fyzické kondici
 • Občerstvení na trase: Roubenka Ondřejníček
 • Dopravní dostupnost: vlak, autobus, auto

Jedná se asi o nejvíce využívanou trasu z našeho seznamu a troufám si říct, že i celkově. Značka začíná ve Frýdlantě nad Ostravicí u železniční stanice. Odtud pokračuje po asfaltu a pozvolna se po trase mění v lesní stezku. Po cca 3,5 km přicházíme ke kapličce sv. Antonína.

Na tomto místě se nachází chata Ondřejník, která v minulosti fungovala jako restaurace. Dnes je již bohužel mimo provoz a občerstvení zde poskytuje nedávno postavena Roubenka Ondřejníček. Lze si zde nabít i elektrokolo 🙂

Mnoho turistů zde končí svou cestu a odtud se vrací zpět. My se však nezaleknem a po asfaltové cestě docházíme k rozcestí Ondřejník – sedlo. To se od Roubenky nachází cca 1 km. Odtud pokračujeme po neznačené trase (tou nejprudší 😀 ) až k vrcholu.

Kaple svatého Antonína u chaty Ondřejník
Kaple svatého Antonína na trase z Frýdlantu nad Ostravicí

Trasa z Kunčic pod Ondřejníkem po modré značce

 • Délka trasy: 7,3 km
 • Převýšení: 603 metrů
 • Turistická značka: modrá po Ondřejník – sedlo
 • Časová náročnost: cca 2,5 hodiny při průměrné fyzické kondici
 • Občerstvení na trase: není
 • Dopravní dostupnost: vlak, autobus, auto

Start naší cesty je u železniční stanice v Kunčicích pod Ondřejníkem. Touto trasou projdeme rovnou dva vrcholy celého masivu. Značka totiž vede i přes vrchol Skalka. Tu zdoláváme po cca 3,5 km chůze, na kterých překonáváme i největší převýšení na celé trase. Skalka je nejvyšším vrcholem masivu Ondřejník a je například oblíbeným místem pro paraglidisty, kteří zde mají startovací plochu.

Ze Skalky pak klesáme k rozcestí Skalka – sedlo, kde se na modrou značku napojuje žlutá značka z Čeladné (naše 3. popisovaná trasa). Pohodovou chůzí docházíme k rozcestí Ondřejník – sedlo, kde se napojujeme na nejprudší neznačenou stezku a docházíme na vrchol Ondřejník.

Trasa z Čeladné po žluté značce

 • Délka trasy: 6 km
 • Převýšení: 574 metrů
 • Turistická značka: žlutá po Skalka – sedlo, dále pak modrá po Ondřejník – sedlo
 • Časová náročnost: cca 2 – 2,5 hodiny při průměrné fyzické kondici
 • Občerstvení na trase: Restaurace Opálená
 • Dopravní dostupnost: vlak, autobus, auto

Trasa začíná u železniční stanice v obci Čeladná. Odtud se vydáváme po žluté značce, která nás dovede až pod sjezdovku Opálená. Uprostřed sjezdovky se nachází Restaurace Opálená, kterou lze využít k občerstvení. Poté pokračujeme dále po sjezdovce nahoru, nad kterou stezka přechází do lesní části. Po necelém kilometru od sjezdovky docházíme k rozcestí Skalka – sedlo. Zde se žlutá značka napojuje na modrou, která vede od vrcholu Skalka (viz. trasa z Kunčic pod Ondřejníkem). Dále pokračujeme k rozcestí Ondřejník – sedlo a dál k vrcholu.

Cedule pod ski areálem Opálená
Pod skiareálem Opálená

Celý masiv Ondřejník býval v minulosti hustě zalesněný smrkovými lesy. Nedávná kalamita kůrovce (rok 2015) však způsobila, že většina lesního porostu musela být vykácená. Z tohoto důvodu na nás může celý kopec působit trošku “vypelichaně”, avšak na druhou stranu se nám díky tomu otevírají krásné výhledy do krajiny. V roce 2020 byly započaty práce pro znovuzalesnění celého masivu.

Pokud hledáte další tipy na výšlapy nebo výlety, tak navštivte naší sekci Cestování 🙂


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikněte na hvězdičky pro hodnocení!

5/5 - (3 votes)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Třískoun

Miluju turistiku a tvoření obsahu, proto mi přijde super, že můžu dělat obě věci zároveň 🙂

Mohlo by se Vám také líbit …