Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

DomácnostOndra

7 tipů, jak na citlivé zuby?

7 tipů, jak na citlivé zuby?

Citlivé zuby dokážou znepříjemnit život. Zvýšená citlivost zubů je způsobena odhalením zuboviny (dentinu), která je pak náchylná na kontakt s horkými či studenými nápoji, ale i se sladkou nebo kyselou potravinou nebo nápojem. Někdy však může jít také o zánět dásní a paradontózu. Citlivé zuby však naštěstí mají řešení – od používání speciálních přípravků na citlivé zuby, přes babské rady po profesionální zásah zubní hygienistky.

Co způsobuje citlivé zuby?

Dobrou zprávou je, že se dá citlivost zubů řešit. Není způsobena věkem a nemůže za ni ani dědičnost. Důvodem zvýšené citlivosti zubů je odhalená zubovina v oblasti zubních krčků. Jedná se o porézní vrstvu pod zubní sklovinou se zubními nervy, které pak mohou citlivě reagovat na vnější podněty.

Odhalení zubního dentinu (zuboviny) ve většině případů způsobuje nesprávné čištění zubů nebo jejich přílišné namáhání. Odhalení zuboviny může způsobit i noční skřípání zubů. Příčinou citlivých zubů však může být i zánět dásní a paradontóza.

Noční skřípání zubů (bruxismus)

Příčinou citlivých zubů může být jejich skřípání v noci ve spánku nebo ve dne v bdělém stavu, které se odborně označuje jako bruxismus. Jedná se o nepříjemný zlozvyk, který například ve spánku ani nemůžete ovlivnit. Přitom se ve velkém podepisuje na zdraví vašich zubů. Silné a opakované skřípání zuby může poškodit zubní sklovinu i zubní dentin. Léčba bruxismu přitom není snadná. Na noc se dají použít speciální chrániče zubů. Pacienti s tímto problémem často podstupují také psychologické poradenství nebo hypnoterapie.

Noční skřípání zubů je bruxismus

Jak se zvýšená citlivost zubů projevuje?

Citlivý zub vás může omezovat při běžném fungování, a to hlavně nepříjemnou bolestí, která vzniká při konzumaci studeného či teplého jídla nebo nápoje. Citlivost zubů na studené však nemusí být jediným důvodem pro to, abyste vyhledali pomoc. Citlivé zuby jsou náchylné také na sladká i kyselá jídla a nápoje a někdy k bolestivé reakci stačí jen závan studeného vzduchu mezi zuby.

Čeho se při citlivých zubech vyvarovat?

Citlivé zuby lze léčit a postupně jejich citlivost snižovat. Chce to ale čas, a proto je důležité se při citlivých zubech napřed některých věcí zcela vyvarovat:

  • při čištění zubů netlačte na kartáček a zuby čistěte jen velmi šetrně a maximálně 2x denně,
  • vyhněte se konzumaci studených či horkých jídel a nápojů,
  • omezte konzumaci sladkých a kyselých jídel a nápojů,
  • dýchejte spíše nosem, aby se mezi zuby nedostal závan vzduchu.

Co pomáhá na citlivé zuby?

Velmi účinná je bezesporu návštěva dentální hygieny, kde blíže určíte hlavní příčinu vašich citlivých zubů. Dentální hygienistka vám doporučí vhodné přípravky na citlivé zuby, zaměří se na správnou techniku čištění zubů i na vhodný typ zubního kartáčku. V neposlední řadě lze u zubní hygienistky podstoupit zákroky, které citlivost zubů sníží. Existují speciální laky na zuby, které může zubař nebo dentální hygienistka na zuby nanést a tím ulevit od bolesti. Také aplikace fluoridu na zubní sklovinu pomůže vyplnit drobné otvory v ní a tím obnovit její funkci. Zubní hygienistka může také zahájit léčbu zánětu dásní a paradontózy.

Babské rady na citlivé zuby

Z babských rad může při citlivosti zubů pomoct:

  • Hřebíček a hřebíčkový olej – působí protizánětlivě a analgeticky, a proto mohou být vhodnou první pomocí. Stačí, když hřebíček rozkousnete a v ústech necháte působit jeho silice. Hřebíčkovým olejem pak potírejte postižená místa.
  • Kokosový olej – od citlivých zubů může ulevit tím, že působí protizánětlivě a zvyšuje hygienu úst.
  • Česnek – ten obsahuje bolest zmírňující sloučeninu allicin. Česnek můžete najemno natřít a pomocí pár kapek vody z něj vytvořit pastu, kterou nanesete na postižená místa.
  • Voda se solí – jako rychlá pomoc může sloužit obyčejná voda se solí, která vyrovnává hladinu pH v ústech a vytváří alkalické prostředí, které zabraňuje rozmnožování bakterií.

Pomohou také bylinky na citlivé zuby, mezi které patří šalvěj, případně kombinaci máty a šalvěje. Z těchto bylinek si můžete připravit čaj, kterým po vychladnutí budete ústa několikrát denně vyplachovat.

Často se ptáte

Co na bolest předních zubů?

Bolest předních zubů můžete řešit různě. Pomůže chladivý obklad, výplachy bylinnými roztoky nebo třeba přírodní hřebíčkový olej. Obecně platí se při citlivosti předních zubů vyvarovat konzumaci příliš studených, teplých, sladkých či kyselých jídel a nápojů.

Mohlo by vás dále zajímat:

Zdroje: