Žluté zuby trápí řadu lidí. Naštěstí existují způsoby, jak zubům navrátit jejich přirozenou bělost. Co způsobuje žloutnutí zubů? Jak žloutnutí předcházet a jak se nehezkého odstínu zbavit?
Co způsobuje, že zuby vypadají žlutě?
Zažloutlé zuby mají mnoho příčin:
- může to být nahromaděný plak, který způsobuje, že zuby vypadají žlutě a chce to zlepšit hygienu,
- zubní sklovinu barví také některé potraviny, především víno nebo káva,
- žloutnutí zubů způsobují některé léky (Zdroj: Farmaceo.cz),
- zuby mohou být žluté i kvůli sklovině, která erodovala a odhalila dentin pod ní,
- zuby žloutnou i vlivem stáří, kdy sklovina každodenním oděrem a opotřebením slábne a ztrácí svou zářivou bělost,
- žluté zuby určitě způsobuje také kouření i žvýkací tabák (Zdroj: Vapecig.cz),
- v neposlední řadě za žluté zuby mohou některé nemoci, případně jejich léčba. Například chemoterapie způsobuje až nahnědlou barvu zubů,
- pokud na vás ani jedna výše uvedená možnost nesedí, musíte se smířit s faktem, že váš žlutý odstín zubů máte od přírody, s čímž nejde nic udělat.
Je lepší přenechat žluté zuby odborníkům?
Se žlutými zuby se do úsměvu nikomu nic nechce. Určitě i vás napadlo, pokud se s žlutými zuby potýkáte, vyhledat tento problém na internetu. A hle, vyskočila na vás řada osvědčených rad a doporučení. Nejčastěji doporučovaným způsobem je bělení zubů pomocí jedlé sody, soli, kyseliny citrónové nebo citrónu. Ale neuškodíte si tím? Podle odborníků zaručeně ano. Jediným šetrným způsobem bělení zubů je ten u zubní hygienistky. Nehezkého odstínu zubů vás zbaví pískování i šetrné bělící přípravky. Zubní pasty s bělícím účinkem, které můžete běžně sehnat v drogerii mají spíše schopnost odstín udržet než jej vylepšit.
Platí na zažloutlé zuby podle babských rad?
Pokud byste přece jen chtěli zkoušet některou z osvědčených babských rad na žluté zuby, doporučujeme být opatrní. Například jedlou sodu v žádném případ neaplikujte na zuby opakovaně, stejně tak ani sůl nebo kyselinu citrónovou. Pro bělejší zuby můžete naopak vyzkoušet:
Bělení zubů kokosovým elejem
Věděli jste, že právě kokosový olej vám může pomoct k zářivějšímu úsměvu? To díky jeho bělícím účinkům. Kromě nich má olej na zuby i další pozitiva. Má antibakteriální účinky, a proto chrání proti zánětu dásní a osvěžuje dech. Pravidelné používání kokosového oleje může být také prevencí paradentózy.
Jak kokosový olej používat? Vždy po vyčištění zuby kokosovým olejem přetřete.
Bělení zubů kurkumou
Kurkuma patří nejen do polévky, nýbrž i na kartáček. Kurkuma pomáhá odstraňovat žluté nánosy, které na zubech vznikají kvůli časté konzumaci kávy a vína. Je 100% přírodní a má antibakteriální účinky.
Jak kurkumu používat? Po vyčištění zubů nasypte na kartáček trošku kurkumy a zuby si vyčistěte. Protože je však kurkuma mírně abrazivní, na kartáček moc netlačte, abyste si nepoškodili sklovinu.
Bělení zubů aktivním uhlím
Aktivní uhlí běžně koupíte v lékárně. Za normálních okolností se používá při průjmových potížích, použít však lze i na zažloutlé zuby. Je mírně abrazivní a díky tomu dokáže odstranit povrchové nečistoty ze zubů a ony pak vypadají na první pohled bělejší. Také aktivní uhlí má antibakteriální účinky.
Jak aktivní uhlí používat? Malé množství prášku z aktivního uhlí naneste na kartáček a zuby si vyčistěte. Opět na kartáček moc netlačte a postup často neopakujte.
Proč je používání jedlé sody a kyseliny citrónové na zuby nebezpečné?
Podle řady návodů na internetu je jedlá soda nebo kyselina citrónová zaručeným způsobem, jak se zbavit žlutého odstínu na zubech. Je to ale velmi rizikové a tento postup neradíme praktikovat. Jedlá soda má celou řadu vlastností, díky kterým by se mohlo zdát, že je na žluté zuby ideální. Ano, je abrazivní, čímž opravdu dokáže zuby zbavit vnějšího zbarvení. Po vyčištění se mohou zuby zdát opravdu bělejší. Bohužel už při prvním čištění zubů jedlou sodou poškrábete i sklovinu zubů, což může časem paradoxně vést ještě k většímu žloutnutí. Do mikro trhlinek se opět bude usazovat zabarvení od kávy a vína a vaše zuby budou ještě více žluté. Pokud byste tento postup opakovali častěji, zaručeně tím porušíte sklovinu, zvýšíte kazivost zubů i jejich citlivost.
Jak zažloutlým zubům předcházet?
Žlutým zubům lze předcházet tím, že v první řadě zvýšíte svou ústní hygienu. Dále je nutné omezit příjem kávy, červeného vína a čaje. Právě tyto nápoje obsahují látky, které se vážou na zubní sklovinu a jsou příčinou skvrn.
Džus jako riziko pro bílé a zdravé zuby
Pomůže také, když budete pít kyselé nápoje, například džusy, přes slámku, čímž eliminujete kontakt tekutiny se sklovinou. Džusy totiž snižují tvrdost skloviny a narušují její povrch. Zároveň není dobré čistit si zuby hned po tom, co džus vypijete. Zubní sklovina je totiž asi hodinu po vypití džusu zjemněná a tedy náchylnější na poškození. Vhodné je ústa propláchnout vodou a čištění zubů o chvíli posunout.
Žluté zuby u dětí
I děti mohou trápit žluté skvrny na mléčných zubech. Čím je to způsobeno? Pokud dítě pravidelně nebere nějaké léky, je ve většině případů důvodem nedostatečná hygiena. U dětí je potřeba na čištění zubů dohlížet. Jinak se na nich usazuje plak, který způsobuje žloutnutí. Vhodné jsou tablety pro indikaci zubního plaku, které ukážou, která místa je potřeba ještě dočistit. A co hnědé skvrny na zubech u dětí? Ty jsou způsobené také nahromaděným plakem, který už naleptal sklovinu a opět je potřeba zvýšit zubní hygienu, ačkoliv to u dětí vůbec nemusí být snadné. Důležité je také omezit sladkosti a sladké nápoje a džusy. Ty, jak už jsme výše zmínili, mají na zuby neblahý vliv.
Jak se zbavit žlutého povlaku na zubech?
Žlutý povlak na zubech odstraníte častější a pečlivější hygienou a pokud to nejde, rozhodně si se žlutými zuby poradí zubní hygienistka. Vyzkoušet můžete i některé babské rady, jako kokosový olej, kurkumu nebo aktivní uhlí. S jedlou sodou bychom však neexperimentovali.
Mohlo by vás dále zajímat:
- Jak na bělení zubů peroxidem?
- 7 tipů, jak na citlivé zuby?
- Bělení zubů jedlou sodou, ano nebo ne?
- Jak odstranit zubní kámen sodou?
- Funguje bělení zubů kokosovým olejem a jak na to?
Často se ptáte:
Žlutý povlak na zubech odstraníte častější a pečlivější hygienou a pokud to nejde, rozhodně si se žlutými zuby poradí zubní hygienistka. Vyzkoušet můžete i některé babské rady, jako kokosový olej, kurkumu nebo aktivní uhlí. S jedlou sodou bychom však neexperimentovali.
Žloutnutí zubů zamezíte hned několika kroky. Pomůže, když přestanete kouřit, vyhnete se konzumaci kávy, červeného vína, džusů a jiných nápojů, které ve velkém barví a leptají zubní sklovinu. Zaručeně zabere i zvýšená zubní hygiena.
Zuby nejvíce barví konzumace kávy, džusů, červeného vína, čaje. Také kouření a žvýkání tabáku nebo braní některých léků.
Černý čaj způsobuje zabarvení zubů hlavně kvůli vysokému obsahu taninu, který naleptává sklovinu. Zelený čaj, bílý čaj nebo bylinné čaje obsahují taninu méně, a proto zuby nebarví v takové míře.