Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

DomácnostJedlá sodaOndra

Jak vyčistit matraci od roztočů? [návod + TIPY]

Jak vyčistit matraci od roztočů? [návod + TIPY]

Víte, že vaše matrace je pro roztoče něco jako pětihvězdičkový hotel? Ale nemusí být! Můžete totiž udělat vše pro to, aby se roztoči v matraci nemnožili. Jak na roztoče?

Lze předpokládat, že i ve vaší posteli jsou roztoči?

Možná si myslíte, že se vás problém s roztoči v matraci netýká, protože doma máte přece čisto. Bohužel vás zklameme, protože roztoči se nacházejí v každé domácnosti, tedy i tam, kde je vždy čisto a uklizeno. Boj s nimi rozhodně není snadný, protože roztoči nejsou vidět. Jsou to tvorečkové z řádu pavoukovců, kteří dosahují velikosti maximálně jednoho milimetru. Okem jsou tedy neviditelní.

Přesto lze předpokládat, že s námi domácnost sdílejí, protože jsou opravdu v každé domácnosti. Živí se převážně odumřelými šupinkami lidské kůže, o které v domácnosti není nouze. Ve vhodných podmínkách roztoči přežívají až několik týdnů a za tuto dobu se páří klidně i 4x. Obavy, že vaši postel sdílíte s milionem těchto vetřelců, jsou tedy namístě. A jak jsme již uvedli, s čistotou nemá výskyt roztočů nic společného. Cílem tedy není roztoče úplně zlikvidovat, nýbrž omezit jejich počet na minimum. Toho lze dosáhnout pravidelným vysávánímvětráním a dezinfekcí ploch, ale nejen tím.

Roztoči v posteli

Jistě jste postřehli, že nejvíce se v souvislosti s roztoči mluví o posteli. Roztoči v matraci dokážou nadělat opravdovou paseku. Nepříjemní jsou pro všechny, o to více trpí ti, kteří mají na roztoče alergii. Tedy jak vyčistit matraci od roztočů?

Abychom mohli říct, jak postel od roztočů vyčistit, je potřeba se podívat na skutečnost, proč se roztočům v posteli tolik líbí. Na posteli spíme a tudíž je postel zdrojem jejich nejčastější potravy – odumřelých šupinek kůže. Roztoči nepohrdnou ani vlasy, o ty v posteli také není nouze.

Dále mají roztoči rádi teplé a vlhké prostředí, které v posteli vytváříme vlastním tělem. Pokud pak matrace dobře neuschne, hromadí se v ní vlhkost, která je dobrou základnou pro vznik plísní. Ani tou roztoči nepohrdnou. 

Druhy roztočů a jejich původ

Věděli jste, že existuje hned několik druhů roztočů? U nás nejběžnější je prachovka prachová (Dermatophagoides pteronyssinus) a prachovka americká (Dermatophagoides farinae). Zajímavostí je, že původním domovem roztočů byla ptačí hnízda. Odtud se pak přestěhovali do našich domovů.

Co způsobují roztoči?

Když pomineme nepříjemnou představu toho, že svou postel sdílíme s milionem roztočů, nejvíce nás budou zatěžovat alergické reakce, které roztoči v posteli mohou vyvolat. Alergenem nejsou roztoči samotní, nýbrž jejich trus, který se v prachu spolu s roztoči nachází. Ten může být příčinou ucpaného nosuchronické rýmykašle či atopického ekzému.

Roztoči kousnutí

Že roztoči nejsou až tak úplně nevinným obyvatelem vaší postele poznáte, když vás kousnou. To je opravdu možné, ačkoliv roztočí kousnutí v ten okamžik nejspíš nezaznamenáte. Bolest i nepříjemné svědění z kousnutí se může dostavit mnohem později. Jak vyčistit matraci od roztočů?

Jak omezit výskyt roztočů ve vaší posteli?

Naštěstí existuje hned celá řada způsobů, jak množství roztočů ve vaší posteli omezit na nutné minimum. Pomůže, když:

  • Často perte ložní prostěradla i povlečení na teplotu 60 °C, která roztoče spolehlivě usmrtí.
  • V ložnici každý den větrejte, abyste zamezili ukládání vlhkosti do matrace.
  • V ložnici důkladně vysávejte. Vysajte nejen matraci, nýbrž i prostor mezi ní a roštem a samozřejmě i prostor pod postelí.
  • Čas od času vyperte povlak matrace, který by vždy měl být pratelný.
  • Vyzkoušejte speciální sprej na roztoče, který má dezinfekční účinky.
  • Pořiďte si kvalitní matraci, která je uzpůsobena tak, aby roztoči nemohli proniknout do jejího vnitřku. Je vyrobena například z aktivního stříbra, z aloe vera či z jiného materiálu, který je přirozeně dezinfekční. 
  • Vybavte svou ložnici protiroztočovým ložním povlečením.
  • Velmi důležitý je i rošt pod matrací. Pokud je vybraný správně, odvětrává matraci a předchází hromadění vlhkosti.

Co by nám na roztoče poradily babičky?

Jak vidíte, je celá řada věcí, které můžete proti roztočům podniknout. Naše babičky proti roztočům bojovaly sluníčkem nebo mrazem. Ani jedno roztoči v lásce nemají, a proto se vyplatí vystavit matraci a peřiny na sluníčko, které je nejen hezky vysuší, nýbrž vyhubí i roztoče.

Tip: Nebojte se jít v zimě na roztoče přírodní cestou. Pokud to jen trochu půjde, vyneste v minusových teplotách celou vaši matraci i polštáře a peřiny na balkon a nechte roztoče zmrznout.

Žádoucí dezinfekční účinky má také ocet na roztoče, kterým můžete vyčistit rám postele, se kterým matrace přichází do styku. Není od věci dezinfekčním přípravkem pravidelně vytírat také pod postelí.

Je vhodné matraci namáčet?

Pomůže, když matraci vyperete? Rozhodně ne, pokud ji nepodrobíte teplotě vody alespoň 60 °C. Přílišné namáčení matrace se naopak nedoporučuje, protože hrozí špatné uschnutí, vznik plísní a zatuchnutí. Pokud můžete a neřešíte například moč v matraci, perte pouze povlaky, prostěradla a povlečení. Matraci pod povlakem můžete vyčistit a osvěžit suchou cestou pomocí jedlé sody.

Čistější matrace pomocí jedlé sody?

Ačkoliv potah často perete, mohou se nečistoty, zápach a roztoči dostat i skrz něj. Potom pomůže suché čištění jedlou sodou, na které potřebujete jedlou sodu a vysavač.

  1. Matraci vysvlečte z potahu, který dáte prát na 60 °C.
  2. Jedlou sodu ve velké míře nasypte po celé ploše matrace.
  3. Nechte působit půl hodiny a klidně i celý den.
  4. Jedlou sodu z matrace pořádně vysajte.

Co se stane? Jelikož má jedlá soda čistícíbělící a dezinfekční účinky a také schopnost pohlcovat zápach, bude vaše matrace mnohem čistší, aniž byste ji museli namáčet.

Tip: Pro ještě větší osvěžení matrace smíchejte jedlou sodou s vaším oblíbeným voňavým éterickým olejem, který budete z matrace cítit ještě nějakou dobu po čištění.

Další tipy, které na roztoče zabírají

Proti roztočům dále zabírá:

  • pravidelná výměna staré matrace každých 7 – 8 let,
  • pravidelné vysávání a utírání prachu,
  • odstranění zbytečných lapačů prachu v ložnici – polštářky navíc, závěsy, záclony, koberce,
  • výměna koberce za plovoucí podlahu,
  • výměna čalouněné postele za dřevěnou postel.

Také doporučujeme používat vysavač s kvalitními HEPA filtry. Za množením se roztočů v posteli stojí i zlozvyk, kterým je jídlo v posteli. Díky němu mají roztoči v posteli jen další hody.

Často se ptáte

Jak se zbavit roztočů v posteli?

Aby roztoči ve vaší posteli neměli šanci, je důležité časté praní povlečení, prostěradel i povleku na matraci, a to na teplotu 60 °C a víc. V ložnici také častěji větrejte, nepřetápějte ji a často vysávejte.

Jak dlouho schne matrace?

Celoplošné namáčení matrace za účelem odstranění roztočů se rozhodně nedoporučuje. Už jen z toho důvodu, že taková matrace schne 6 a více hodin. Nedostatečně nevysušení způsobí více škody než užitku. Když už se rozhodnete matraci namočit, měla by schnout venku nejlépe na slunci.

Mohlo by vás zajímat: