Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

CestováníOndraTipy a recenze

Jaké jídlo si vzít na cestu autem nebo autobusem?

Jaké jídlo si vzít na cestu autem nebo autobusem?

V závislosti na destinaci začíná pro někoho dovolená dlouhou jízdou v autě, ať už v pozici řidiče nebo spolujezdce. Ani v autě člověk nevypne potřebu jíst. Naoapak mohou mít lidé pocit, že na cestu autem je toho potřeba zabalit co nejvíce, aby během cesty nepociťoval žádný z pasažérů jhlad a nemuselo se kupovat drahé jídlo na benzínových stanicích. Když se do auta vezme i lednička, máte možnosti přípravy jídel podstatně rozšířené. Pořád to ale neznamená, že byste si s sebou do auta měli vzít těžká jídla české kuchyně. Jídlo na cesty autem musí být naopak velmi praktické, lehké a co nejvíce do ruky.  

Lednička do auta je fajn nápad

Dlouhou cestu k moři, ale i kdekoliv jinde je potřeba rozdělit na jednotlivé etapy, během kterých je potřeba nejen odpočívat, ale i jíst. Pravidlem číslo jedna pro řidiče, je na jídlo vždy zastavit na vhodném místě. Přestávka v autě by měla být co možná nejkvalitnější. Měli byste se během ní protáhnout, najíst se, odskočit si a řidič by mohl zvážit byť jen krátké zdřímnutí. Pamatujte, že jídlo na cesty musí být vždy připravené tak, aby šlo jíst rukama. Nezapomeňte na ubrousky, vlhčené ubrousky i extra nádobu na případný odpad do auta (pecky z ovoce, ohryzky z jablek, slupky od banánů).

Lednička do auta je fajn nápad, protože díky ní můžete na cestu vzít i ten řízek v chlebu nebo obložené chleby a nemusíte se obávat, že jídlo podlehne zkáze ještě před cílem. Je jen na cestovatelích, jestli jídlo pro všechny zabalí do jednoho boxu nebo každou porci zabalí zvlášt, například do svačinového ubrousku. Ovšem i během cesty můžete být ekologičtí a čím méně odpadu vyprodukujete, tím lépe.

Jaké jídlo můžete vzít s sebou?

Pokud máte s sebou ledničku, nevylučují se obložené chleby, řízky, nejrůznější saláty. Záleží, kolik prostoru na jejich uskladnění v lednici máte. Energii během cesty může dodat ovoce – například nakrájený meloun, který krásně zavodní a odvrátí riziko dehydratace, ale i jiné druhy jako meruňky, broskve, jablka, borůvky, maliny (ani v misce nakrájené ovoce nenechávejte v teple a na přímém slunci). Ukojit hlad a chuť může i zelenina, kterou můžete po cestě zdravě chroupat, zdravé sušenky a jiné potraviny, třeba oříšky, sušené ovoce, krekry, sušené maso a jiné.

V letních měsících je dobrým tipem čerstvé ovoce

Jaké jídlo do auta rozhodně nebrat?

Na dlouhou cestu autem určitě neberte mléčné výrobky, saláty s majonézou či jogurtem a jiné čerstvé věci, které by rychle podlehly zkáze. Nedoporučují se ani přílišné laskominy, které zaplácají žaludek a zejména dětem po nich může být zle. Pamatujte, že jakákoliv forma nezdravého cukru může sice okamžitě a návalově zvednout energii, časem má však spíše tlumící efekt.

Co pít v autě?

Svačina na cesty není jen o jídle, nýbrž i o pití. Rozhodně vodu, případně vodu naředěnou džusem nebo vychlezené bylinkové čaje. Co rozhodně nepít? Energetické džusy, kávu a jiné nápoje. Ty sice mohou krátkodobě zvednout pozornost řidiče, ale také mohou způsobovat podrážděnost a agresivitu.

Jak by se měl stravovat řidič?

Asi ze všeho nejdůležitější je pohled na stravování toho, kdo celou cestu nebo její většinu odřídí. U řidičů hrozí ospalost, kterou způsobí těžká jídla nebo závratě způsobené nedostatečným pitným režimem. Jídlo na cesty lze naštěstí upravit podle toho. Pár pravidel pro řidiče:

  • jezte častěji a v menších porcích (velké porce organismus zatěžují a utlumují),
  • dostatečně pijte (nejlépe čistou vodu), abyste se vyhnuli dehydrataci,
  • vyhněte se rýži, luštěninám a těstovinám (tyto potraviny obsahují velké množství sacharidů, které uspávají a také způsobují nadýmání),
  • nejezte cibuli, rajčata nebo citrusy (mohou způsobovat reflux žaludečních kyselin),
  • omezte pití kávy a energetických nápojů (způsobují neklid).

Proč by řidič neměl jíst během řízení?

Každý ví, že telefonovat za volantem je nejen nebezpečné, ale také za to hrozí pokuta. Nejinak je tomu i s jídlem, respektive v některých zemích hrozí i za sendvič v ruce během řízení pokuta, a to zejména ve Velké Británii nebo ve Španělsku. Kromě toho jídlo v průběhu jízdy řidiče rozptyluje a jeho reakce jsou potom omezené.

Co udrží jídlo déle čerstvé?

Rozhodně se vyplatí vzít s sebou:

  • chladící tašky (ty jsou opatřeny chladící fólií a dobře vychlazené jídlo dokážou před horkem ochránit i pár hodin),
  • chladící boxy (jsou to speciální nádoby, které obsahují akumulátory chladu, tyto boxy se dávají nějaký čas před cestou do mrazáku a teprve před odjezdem se vytahují a balí se do nich jídlo, které díky boxu vydrží déle čerstvé),
  • autochladničky (vybrat si můžete z více druhů, lze volit i takové, které se zapojují jak do autozapalování s 12V, tak do normální 220V zásuvky). 

Výběr jídla na cesty autobusem je ještě omezenější

Také jídlo na dlouhou cestu autobusem a jeho příprava má svá pravivdla. Cesta autobusem má své výhody, jako že nemusíte řídit a udržovat pozornost a dlouhou cestu můžete v rámci možností klidně prospat. Má ale i své nevýhody. Do autobusu si s sebou člověk nevezme ledničku a tudíž i jídlo musí připravovat tak, aby vydrželo a nezkazilo se. Cesta autobusem do Chorvatska může trvat zhruba 11 hodin a to je dost dlouho nato brát s sebou do autobusu obloženou housku se šunkou nebo řízky. Když už je berete, dejte jídlo alespoň do termotašky a snězte ho co nejdříve. Po zbytek cesty v autobuse si budete muset vystačit se suchary, sušenkami, oříšky, sušeným ovocem, zasytit a dodat energii může i sušené maso.

jídlo do autobusu

Mohou vás během cesty autem nebo autobusem zasytit hotová jídla (tak zvané hotovky)?

Spíše než teplá, upřednostníte na cestách studená jídla na cesty. Částečným řešením mohou být i hotovky, a to za předpokladu, že máte kde zastavit a jste ochotni vytahovat i další nádobí nebo jste zdatní v používání samoohřívacích sáčků. I tady však visí problém ohledně správného skladování hotovek. Většina z nich vyžaduje skladování maximálně do +4 stupňů a potřebovat pro ně budete opět ledničku. Opět zde platí, že pokud jedete autem a máte v něm ledničku, klidně můžete zvážit i hotovku, pokud jste s sebou ochotni tahat i další nádobí.

Časté otázky

Jaké jídlo na dlouhou cestu autem?

U přípravy jídla na dlouhou cestu autem vás omezuje pouze nutnost uchovávat ho v chladu. Pokud s sebou vezete i ledničku do auta, můžete bez problému volit oblíbený řízek, obložené bagety a podobné jídlo do ruky.

Co jíst před dlouhou cestou?

Najíst se můžete už před cestou a pak můžete počítat s tím, že další dvě až tři hodiny nebudete muset nikde zastavovat a jídlo řešit (kromě přestávek na záchod). I v tomto případě doporučujeme spíše lehčí jídla, která organismus příliš nezatíží. Je lepší se najíst do polosyta, než v autě řešit nadýmání a jiné trávící obtíže.

Co na svačinu do auta?

Jako ideální svačina do auta se jeví obložená bageta. Tu si můžete koupit už na benzínce, ale na rozdíl od té kupované vy můžete rozhodnout, co bude taková bageta obsahovat. Může být celozrnná, obsahovat spoustu zeleniny, výběrovou šunku a nemusí v sobě mít majonézu. Taková verze bagety vás zasytí více než ta, kterou koupíte na benzínové pumpě. Kromě toho do auta doporučujeme oříšky, ovoce, sušené ovoce, sušené maso, sušenky bez čokolády a jiné podobné potraviny, které se nekazí a děti jimi nezapatlají celý interiér auta.

Mohlo by vás dále zajímat:

Zdroje:

  • https://www.apetitonline.cz/menu/jidla-na-cesty-aneb-rady-tipy-co-s-sebou-na-vylet
  • https://www.dumazahrada.cz/clanek/balime-potraviny-na-cesty-v-cem-je-prepravit-aby-se-nezkazily.html
  • https://hobby.instory.cz/3518-autolednice-se-hodi-na-cesty-i-na-plaz-jak-ale-vybrat-spravne.html