Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

CestováníOndraTipy a recenze

Přehledný seznam, co si sbalit na hory v létě?

Přehledný seznam, co si sbalit na hory v létě?

Chystáte se na hory v létě? Ani v tomto období své vybavení nepodceňujte. Bez opalovacího krému, vhodné pokrývky hlavy, slunečních brýlí a hlavně bez vhodných bot se váš výlet může proměnit v noční můru plnou nepohodlí. Zároveň s sebou ale nechcete tahat úplně všechno – trek totiž nerovná se pohodlíčko domova. Je proto nutné vytipovat to nejdůležitější a výhodu mají určitě ti, kteří už na horách v létě byli. Možná jste měli vše tip ťop sbaleno… a možná vám chyběly klíčové věci. Podruhé můžete váš výlet ještě více vychytat. Co si sbalit na hory v létě?

Hodně záleží na tom, kam se chystáte a na jak dlouho

O obsahu vašeho batohu a délce seznamu věcí, které budete brát s sebou, rozhoduje více faktorů. Konkrétně to, kam se chystáte a na jak dlouho. Zatímco u jednodenního výletu lze částečně improvizovat a určitě přežijete, když s sebou všechno nezabalíte (neplatí o vodě a důležitých lécích), v případě náročné vysokohorské a několikadenní túry toto neplatí a je potřeba být připravený. Seznam věcí na dovolenou na hory také může vypadat odlišně i v případě, pokud se ubytujete někde na horské chatě, ze které budete vyrážet na krátká dobrodružství. V tomto případě můžete některé věci nechat na chatě a být podstatně lehčí než v případě, kdy si s sebou taháte stan, spacák, karimatku a vlastně vše, bez čeho se neobejdete. Zde více než kdekoliv jinde platí – kdo je připraven, není překvapen.

Výhled na horu Smrk

Bez vody se na horách neobejdete

Voda je základem pro přežití, a proto její zásoby není radno podceňovat. Minimální množství je 1,5 litru na osobu. Ale to je zoufale málo, a proto je potřeba mít plán, kde si vodu budete průběžně doplňovat – třeba na horských chatách. Aby se vám voda dobře nesla a měli jste ji vždycky při ruce, vyplatí se investovat do speciální láhve. Láhve na vodu na trek jsou především skladné, dobře omyvatelné a jejich víčko je většinou přichyceno k hrdlu, abyste jej neztratili – i to se totiž může stát. Obyčejnou plastovou láhev z minerálky pro náročný trek nedoporučujeme. A co vůbec pít na horách? Nejčastěji se doporučuje obyčejná voda, popřípadě iontové nápoje.

Vhodná obuv je alfou a omegou celého výletu

Abyste vůbec někam došli, potřebujete mít k tomu přizpůsobenou obuv. Ta musí být samozřejmě plná a měla by chránit kotník. Pro náročnější túry jsou doporučené kotníkové boty s tvrdší mezipodešví. Do obuvi pak nezapomeňte dobré ponožky. Ty by měly být vysoké, aby se v botě neshrnovaly dolů a bota pak nezpůsobovala puchýře a odřeniny. Ponožky si do batohu klidně přibalte ještě jedny – měly by být dobře savé a zároveň prodyšné – třeba z merino vlny. Také je možnost, co často vídám a to jsou ponožkoboty. Buď si je můžete pořídit od značky Skinners nebo jinou můžete šlápnout po jiné značce. Přečtěte si článek – Proč si ale pořídit ponožboty Skinners?

Skinners ponožkoboty
Určitou variantou je využít i Skinnersy tzv. ponožkoboty

Pokrývka hlavy, opalovací krém a sluneční brýle

Když se vydáte v létě na hory, určitě počítejte s tím, že tam bude svítit sluníčko. Pokud zrovna nevychytáte špatné počasí, což se může stát, a proto s sebou mějte i pláštěnku nebo pončo, které vás před deštěm a nepřízni počasí ochrání. Ovšem ani celodenní pobyt na sluníčku nemusí být procházka růžovým sadem, a to zvlášť pokud nemáte opalovací krém, pokrývku hlavy a kvalitní sluneční brýle . Opalovací krém si buď kupte v cestovatelském balení, nebo odlijte do menší lahvičky takové množství, aby vám vystačilo na celý pobyt na horách. Opalovací krém společně s léky, které běžně berete a budete je potřebovat i na horách, můžete dát do termoobalu, který svůj obsah ochrání před vysokou teplotou.

Recenze Expres Menu

Jídlo vám dodá sílu

Během treku na horách musíte i jíst. Co si budete připravovat, záleží hodně na tom, kam půjdete a co všechno s sebou pro přípravu jídla potáhnete. Především na horách pak oceníte dehydrovaná instantní jídla, různé musli tyčinky, oříšky, sušené ovoce, sušené maso, suché krekry a tak podobně. Jsou to především jídla, jejichž příprava je snadná a rychlá.

Lékárnička

Nezapomeňte si s sebou vzít léky, které běžně užíváte a jejich vynechání by se na vašem zdraví mohlo negativně podepsat. S sebou si pak vezměte i důležité vitamíny a minerály – například hořčík – ten lze sehnat i v sáčcích, které jednoduše nasypete do úst a prášek se v ústech rozpustí, aniž byste museli polykat tablety. S sebou vezměte i náplasti, dezinfekci, nějaký obvaz, masti proti štípancům a tak podobně.

Dostatečné oblečení

Výběr oblečení na hory v létě je podstatně jednodušší, než kdybyste šli v zimě. Přesto se jej nevyplatí podceňovat, a to především kvůli proměnlivosti počasí na horách. Rozhodně nestačí jen krátké tričko a kraťasy, ale vhod přijde i mikina, dlouhé kaltohy (lze koupit takové kalhoty, jejichž nohavice lze odepnout a používat jako kraťasy). Ostatně zásad vrstvení oblečení se doporučuje držet i v létě (nejen v zimě). Ocenit můžete i šátek, náhradní ponožky, samozřejmě nějaké to náhradní tričko v batohu, pokud se vleze.

Věci, bez kterých byste byli možná ztraceni

Samozřejmostí je pak:

 • stan (pokud nechcete spát pod širákem),
 • spací pytel a karimatka,
 • alespoň minimum kosmetiky pro osobní hygienu,
 • power banka,
 • osvětlení,
 • doklady a peníze, kartička pojištění,
 • mapa, ať už ta papírová nebo offline v mobilu,
 • aplikace pro případ záchrany (aplikace Záchranka a jiné aplikace, které se na horách mohou hodit),
 • zapalovač,
 • repelent proti hmyzu,
 • kvalitní plynový vařič a kotlík,
 • samoohřevné sáčky,
 • nožík (nebo tak zvaný multitool, který kromě nože obsahuje i další nářadí, které můžete na horách potřebovat),
 • pokud ho unesete, může se hodit i fotoaparát (většině stačí mobilní telefon) a dalekohled.

TIP: Nezapomeňte také na sáček, do kterého můžete dávat své odpadky a který je hezky oddělí od ostatního obsahu v batohu

Klíčové je mít vhodný batoh

Většinu výše zmíněných věcí budete muset sbalit do batohu, který by měl svou velikostí a kvalitou odpovídat náročnosti vašeho dobrodružství. Nemusí být nový, klidně se může jednat o již všude odřeného starého parťáka, který vás nikdy nenechal ve štychu. Podstatné je, aby se do něj vše hezky vlezlo a jeho nošení bylo pohodlné. Dostatečně prostorný a zároveň pohodlný batoh je totiž výhrou.

Mohlo by vás dále zajímat:

Zdroje:

 • https://zaletsi.cz/co-si-sbalit-na-hory/
 • https://pelipecky.cz/tura-hory-co-sbalit-tipy/