Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

CestováníHonzaTuristika Beskydy

Výstup na Lysou horu od přehrady Šance

Výstup na Lysou horu od přehrady Šance

Lysá hora, která je jedním z nejoblíbenějších vrcholů Moravskoslezských Beskyd, se může pyšnit vysokým počtem značených turistických tras. Jednou z nejtěžších cest, které k vrcholu vedou, je i výstupová trasa od přehrady Šance.

Trasa vede po jihozápadním svahu Lysé hory a prochází kolem vrcholů Čupel a Kobylanka. Pojďme se nyní společně podívat na detailní popis trasy.

Základní informace o trase

  • Délka trasy: 6,9 km
  • Převýšení: 829 metrů
  • Turistická značka: žlutá
  • Časová náročnost: cca 2 až 2,5 hodiny při průměrné fyzické kondici
  • Dopravní dostupnost: auto

Dopravní dostupnost

Jednou z nevýhod této trasy je, že na místo startu dojedeme pouze autem. Nejbližší autobusová zastávka se nachází cca 2 kilometry od přehrady a vlak stojí pouze v Ostravici, která je vzdálená necelých 5 km pěšky.

Přímo u přehrady Šance je parkoviště pro cca 20 aut, takže zde platí “přísloví”: kdo dřív přijede, spíš parkuje 🙂

První úsek – Od přehrady pod Čupel

Náš výšlap začínáme na pravém břehu přehrady Šance. Vydáváme se po asfaltové cestě a nabíráme první výškové metry. Po pravé straně máme krásný výhled na celou hráz a vodní plochu.

Půl kilometru od startu se trasa stáčí doleva a asfalt střídá lesní cesta. Nastupujeme na první větší stoupání, které nás bude doprovázet celou půlku prvního úseku.

Po 2 kilometrech stoupání končí a my se napojujeme na zpevněnou cestu, která kopíruje vrstevnici, což znamená, že jdeme víceméně po rovině. Je to skvělý úsek pro oddech a načerpání nových sil. V odpočinkovém módu pokračujeme ještě něco málo přes kilometr a docházíme k rozcestí Pod Čuplem.

Druhý úsek – Výplaz na Kobylanku

Od rozcestníku pokračujeme dále po rovině, ale jelikož jdeme na Lysou, tak nám rovinu brzo střídá kopec. Stejně jako předešlé stoupání, je i toto záživné. Tedy fyzicky určitě – jdeme vesměs pořád lesem, takže výhledy nejsou vůbec žádné, což mi na téhle trase trochu chybí.

Během 2 kilometrů vystoupáme o 250 výškových metrů. Na stezce míjíme vrchol Kobylanka a přicházíme ke stejnojmennému rozcestníku.

Třetí úsek – Hurá z lesa na vrchol

Před sebou máme poslední úsek naší cesty. Od Kobylanky se trasa stáčí do táhlých serpentin, po kterých překonáváme konečných 240 výškových metrů. Závěrečný půl kilometr do cíle a my se můžeme pokochat prvními pořádnými výhledy na trase. Konkrétně se nám za zády otevírá pohled na přehradu Šanci a Staré Hamry. Krásně vidíme, jak velký kopec jsme vystoupali 🙂

Tady už nám zbývá jen pár posledních kroků k vrcholu.

Zajímavost na trase

Největší zajímavostí na trase Šance – Lysá hora je asi samotná přehrada Šance. Přehradu dělníci dostavěli v roce 1969. Díky stavbě hráze byla zatopená část obce Staré Hamry a železniční trať, která vedla mezi Ostravicí a Bílou. Vodní plocha zabírá území 337 ha.

Nádrž je významným zdrojem pitné vody, takže je v ní koupání a jiná rekreace zakázána.

Náročnost výšlapu a doporučená výbava

Jak jsem psal v úvodu článku, tak se jedná o jednu z nejtěžších značených tras na Lysou horu. Nelekejte se však, protože ji zvládne každý průměrně zdatný turista, který chodí po Beskydech 🙂 Osobně mi na trase vadí, že vede celou dobu lesem, a tak na ní nejsou pořádné výhledy. Možná i proto není tak často využívána, jako jiné stezky.

Co se výbavy týče, tak doporučuji kvalitní pevnou obuv a odpovídající turistické oblečení podle ročního období. Žabky tedy nejsou vhodnou volbou. V zimě určitě přibalte nesmeky nebo mačky.

Závěrem

Výstup na Lysou horu od přehrady Šance je jen jedou možností, jak se na královnu Moravskoslezských Beskyd dostat. Další trasy naleznete v našem článku Kudy na Lysou horu.

Další tipy na výlety v Beskydech najdete v článku Co vidět v Beskydech.