Umíme poradit

Návody pro každý den | Umíme poradit

CestováníHonzaTuristika Beskydy

Výstup na Lysou horu z Visalají po červené značce

Výstup na Lysou horu z Visalají po červené značce

V tomto článku se společně podíváme na jednu z turistických tras, která vede na Lysou horu (1324 m.n.m.) v Moravskoslezských Beskydech. Konkrétně jde o trasu z Visalají a je značena červenou turistickou značkou.

Výstupová stezka z Visalají je specifická nejmenším převýšením ze všech turistických cest, jenž na vrchol Lysé hory vedou. To ale automaticky neznamená, že se na ní nezapotíme.

Základní informace o trase


    • Délka trasy: 8,5 km


    • Převýšení: 610 metrů


    • Turistická značka: červená


    • Časová náročnost: cca 2,5 hodiny při průměrné fyzické kondici


    • Dopravní dostupnost: autobus, auto
Dopravní dostupnost

Visalaje jsou nádherným a odlehlým místem uprostřed Beskydské přírody. Nacházejí se na konci dlouhého údolí jenž vede mezi vrcholy Kozlanka, Kykulka, Travný, Lysá hora a další.

Díky své lokaci jsou Visalaje hůře dostupné. Dojet zde můžete buďto autem, které lze zaparkovat na placeném parkovišti, nebo autobusem, který zde několikrát za den jezdí z Frýdku-Místku.

Parkoviště Visalaje

Jak jsem psal výše, tak na Visalajích lze využít placeného parkoviště, které je ale omezeno svou kapacitou cca 110 míst. Pokud tedy nejste ranní ptáče a jedete na hory o slunečném víkendu, zvážil bych možnost autobusové dopravy.

Ceník parkovného

Auto (celodenní parkování) 50,-
Obytný vůz (celodenní parkování) 100,-
Autobus (celodenní parkování) 250,-
Ceník parkovného na Visalajích
První úsek – Z Visalají do osady Vyšní Mohelnice

Naši cestu na Lysou horu začínáme u rozcestníku Visalaje – hot., bus, který leží vedle hotelu Visalaje. Vydáváme se po červené značce přes parkoviště a po asfaltové cestě procházíme kolem lyžařského vleku, který máme po levé straně. Přicházíme k rozcestníku Ježánky, kde se stezka stáčí prudce vpravo a vede nás do lesa.

První úsek trasy je dost mírný a dokonce zde výškové metry scházíme dolů. Značka nás vede skrz horské osady o pár chalupách. Tady dávají opravdu lišky dobrou noc. Jednou takovou osadou je i Vyšní Mohelnice, do které přicházíme po 3 kilometrech od startu.

Stezka na Lysou horu z Visalají
V zimě bývá na trase hodně sněhu

Druhý úsek – Přes Vyšní Mohelnici vzhůru k rozcestníku Zimný

Procházíme skrz osadu Vyšní Mohelnice na jejímž okraji se začíná trasa zvedat. Zde začíná první větší stoupání, které nás bude doprovázet víceméně až do cíle. Na konci osady míjíme poslední chalupy na trase a vcházíme do zalesněného terénu.

Během stoupání se naše stezka několikrát kříží s asfaltovou cestou, která vede z Papežova až k vrcholu Lysé hory. V těchto kříženích je třeba dbát zvýšené opatrnosti hlavně v letní sezóně, kdy po silnici sjíždějí v hojném počtu cyklisté.

Dalším místem, které doporučuji si hlídat jsou záda, protože za nimi se nám začínají otevírat luxusní výhledy. Za dobré viditelnosti máme jako na dlani slovenskou Malou Fatru a Vysoké Tatry.

Po cca 6,5 kilometrech od startu přicházíme k rozcestníku Zimný, který se nachází pod stejnojmenným vrcholem.

Výhled na Malou Fatru
Výhled na Malou Fatru a část Vysokých Tater

Třetí úsek – Od Zimného až na samý vrchol Lysé hory

Před sebou máme poslední 2 kilometry trasy. Ty už absolvujeme pouze do kopce ve smrkovém porostu, skrz který se nám po nějaké chvíli začíná na dohled objevovat vysílač na vrcholu.

Ze smrkového lesa vycházíme pod bývalou jižní sjezdovkou. Tady se můžeme rozhodnout zda si zbývající metry vystoupáme po sjezdovce, kudy v minulosti značka vedla, nebo jít po novém značení, jenž kopíruje asfaltovou cestu. Ať už tak nebo tak, v obou případech docházíme na vrchol a tím pádem i do cíle 🙂

Vrchol Lysé hory na dohled
Vrchol Lysé hory na dohled

Doporučená výbava

Co se týče doporučené výbavy na výšlap, tak jelikož se jedná o lehkou turistiku, není potřeba žádné extra vybavení. Základem je pevná turistická obuv a sportovní oblečení.

V zimě doporučuji nesmeky a to hlavně při sestupu. Našly se místa, kde se má zadnice ať už málem nebo doslova potkala s tvrdou a namrzlou zemí 🙂 O teplém zimním oblečení snad nemusím mluvit a je pro každého samozřejmostí. Na Lysé totiž dokáže pěkně mrznout.

Závěrem

Jestliže se na Lysou horu vydáte z Visalají, tak určitě neuděláte chybu. Jedná se o jednu z nejhezčích tras na tento vrchol.

Pokud vás zajímají i další trasy na vrchol Lysé, koukněte na náš článek Kudy na Lysou horu? Vyberte si svou trasu.

Další místa, která stojí v Beskydech za návštěvu naleznete v článku Co vidět v Beskydech.